29,97 €
Prejsť do obchodu
Mramorové kamienky, ktoré v spojení s epoxidovou živicou vytvoria pevný, prírodný a efektný povrch (živica nie je súčasťou balenia a je potrebné ju zakúpiť samostatne). Odporúčaná živica: PERFECSTONE - Spojivo pre kamenný koberec alebo PERFECSTONE - Spojivo pre kamenný koberec UV. Zmes je možné použiť do interiéru i exteriéru. Má vysokú mechanickú odolnosť a je mrazuvzdorná. Môže byť nanesená ako finálny povrch chodníkov, terás, balkónov, okolia bazénov a pre podlahy v interiéri. Spotreba: 2,4-0,59 m2 / 25 kg balenie v závislosti od hrúbky vrstvy.
Finálna poterová zmes riečnych kamienkov a epoxidovej živice. Po vytvrdnutí epoxidového spojiva vytvorí pevný a prírodný povrch. Zmes je možné použiť do interiéru i exteriéru. Má vysokú mechanickú odolnosť a je mrazuvzdorný. Môže byť nanesená ako finálny povrch chodníkov, terás, balkónov, okolia bazénov a pre podlahy v interiéri.
Spotreba:
- v rozmedzí 2,4-0,59 m2 / 25 kg balenie v závislosti od hrúbky vrstvy
Rozšírená spotrebná tabuľka:
Výdatnosť z 25 kg balenia:
- cca 2,4 m2 / pri hrúbke vrstvy 0,6 cm
- cca 1,8 m2 / pri hrúbke vrstvy 0,8 cm
- cca 1,5 m2 / pri hrúbke vrstvy 1 cm
- cca 1,25 m2 / pri hrúbke vrstvy 1,4 cm
- cca 0,59 m2 / pri hrúbke vrstvy 3 cm
Príprava podkladu
Podklad musí byť čistý, suchý, pevný, nosný, zbavený prachu, náterov, výkvetov a nesmie byť zamrznutý. Ak je povrch znečistený naftou, olejom a podobnými mastnými výrobkami je potrebné povrch očistiť prebrúsením, otryskaním oceľovými guličkami, umytím tlakovou vodou, odmastením a podobnými spôsobmi. Pre zaistenie kvality podkladu je vhodné zaviesť sondu preukazujúcu jeho súdržnosť a to do hĺbky minimálne 20 mm. Pri aplikácií na vodorovnú plochu a nesúdržný podklad, je nutné povrch napenetrovať penetračným EPOXY náterom alebo samotným spojivom pre kamenný koberec resp. riečne kamienky a mramorový koberec. Pre lepšiu prídržnosť koberca k podkladu je možné posypať čertvý penetračný náter kremičitým pieskom. Samotná aplikácia sa realizuje 24 hodín po penetrácií. Kvalitný a súdržný podklad však nie je potrebné penetrovať, pretože v priebehu aplikácie dochádza k čiastočnému pretečeniu spojiva na podklad a tým k napenetrovaniu podkladu behom samotného položenia.
Drobné nerovnosti a výtlky je kamenný koberec schopný zaplniť, preto sa podklad nijako nevyrovnáva a kamenný/mramorový koberec sa nanáša aj na nerovný podklad. Na nových vybetónovaných plochách sa môže vytvoriť tenká cementová vrstva (krusta), ktorá nedosahuje patričných pevností ako zvyšok vrstvy betónu. Tento šlem sa musí pred položením kamenného koberca odstrániť. Betónový podklad by mal byť vyhotovený podľa normy STN EN 206+A1, ktorý spĺňa požiadavky na mokré prostredie a nesmie byť leštený ani poprášený cementom. Na ochranu betónu v miestach vystavených poveternostným vplyvom a dažďu je vhodné na adekvátne pripravený betón použiť tekutú hydroizoláciu (tekutá lepenka 2K) v 2-3 vrstvách.
Pokiaľ je kamenný koberec aplikovaný na terasy a balkóny, prevedenie hydroizolácie je nutné a taktiež je nutné správne napojenie na oplechovanie pomocou fleecebandu, vytiahnutie hydroizolácie na stenu (do výšky 10-15 cm). Akékoľvek prestupy hydroizolácie je nutné riadne utesniť.
Príprava náradia
Na aplikáciu je potrebná murárska lyžica, hladidlo, doska na sťahovanie väčších plôch, riedidlom S 6005, handrička na očistenie, dve vedrá, miešadlo - vrtuľu a vŕtačku s reguláciou otáčok.
Príprava zmesi
Tvrdidlo epoxidovej živice (zložku B) nalejeme do základu epoxidovej živice (zložka A). Zmes zložiek A a B dôkladne premiešame po dobu 3 minút pomocou miešadla s rýchlosťou 300 ot./min.
Dôkladne premiešanú zmes nalejte ihneď po premiešaní do kameniva, ktoré musí byť suché a zbavené prachových častíc. Prírodné kamenivo môže mať farebnú odlišnosť v rôznch baleniach, preto odporúčame kamenivo premiešať naraz z viacerých vriec, aby sa táto farebná odlišnosť odstránila a nevytvárali sa na výslednom povrchu farebné mapy. Ideálne je všetky vrecia zmiešať naraz a potom z nich odoberať potrebné množstvo k aplikácií. Kamenivo, ak je to možné, objednávajte naraz. pripravte si také množstvo kamenného koberca, aké ste schopný spracovať do 40 minút pri teplote 25°C.
Aplikácia na vodorovné povrchy
Zmiešanú a pripravenú zmes epoxidového spojiva a kameniva aplikujeme na pripravený povrch a sťahujeme vodováhou, dosku alebo hladidlom. Stiahnutý povrch v požadovanej hrúbke dôkladne zarovnávame hladidlom do hladka a vizuálne skontrolujeme. Počas práce priebežne utierame náradie handričkou namočenou v riedidle alebo máčame náradie vo vaničke s riedidlom, aby sa kamienky na nástroje nelepili a práca bola jednoduchšia. Náradie máčané v riedidle nechávame odkvapkať mimo plochu s kamenným kobercom. položený a zahladený povrch chránime minimálne 24 hodín pred dažďom a pošiapaním. Kamenný koberec je plne zaťažiteľný po 7 dňoch. Pre skvalitnenie výsledných vlastností povrchu a zlepšenie UV stability je vhodné počas 7 dňového vytvrdzovania zabrániť priamemu slnečnému žiareniu a styku s vodou. Kamenný koberec je možné upraviť tak, aby získal lepšie protisklzové vlastnosti. Táto úprava sa prevádza posypom čerstvo naaplikovaného kamenného koberca kremičitým pieskom malej frakcie (0,3 mm). Posyp musí byť zhotovený do 20-30 minút po vyhladení kamenného koberca, aby sa kremičitý piesok zachytil ešte v živom spojive kamenného koberca. Tento posyp je možné zhotoviť aj na už vyhotovenom povrchu, ktorý sa prelakuje spojivom alebo revitalizačným náterom a živý náter sa posype kremičitým pieskom.
Aplikácia na zvislé povrchy
Hlavný postup pri renovácií schodov je rovnaký ako pri položení plochy. Podstupnice odporúčame ošetriť penetračným EPOXY náterom alebo samotným spojivom pre kamenný / mramorový koberec. Na renováciu schodov sa používa iba otvorená štruktúra.
Ďalším krokom je príprava debnenia, ktoré obaľte pevným igelitom. Takto upravené debniace dosky pevne prichyťte k podstupnici pomocou skrutiek. Skrutky nedoťahujte úplne, ale len tak, aby doska vytvorila medzeru medzi podstupnicou cca 1,5-2 cm. Medzeru nechajte aj medzi spodnou časťou debnenia a stupnicou. Debnenie musí byť dostatočne pevné a prikotvené, aby nedošlo k uvoľneniu počas hutnenia. Zmes kamenného koberca postupne vysypávajte do vzniknutej medzery a ihneď priebežne hutníme tak, aby sme dôkladne vyplnili medzeru medzi podstupnicou a debniacou doskou. Po vyplnení zvislej medzery medzi podstupnicou a debnením pokračujte vo vytvorení rovnej plochy. Tu je dôležité, aby sa zvislá plocha s vodorovnou plochou schodu dobre spojila. Hrúbka kameniva vo vodorovnej ploche nesmie presahovať výšku medzery medzi spodnou časťou debnenia a vodorovnou plochou stupnice. Rovnakým spôsobom realizujte zvyšok schodov.
Na hrany schodov odporúčame osadiť hliníkové lišty tvaru L na spevnenie hrán a dosiahnutie vhodného estetického dojmu. Po 24 hodinách opatrne začnite debnenie odstraňovať. Odskrutkujte skrutky a jemným poklepom odstráňte debnenie. Prípadný povrchový povlak zo živice odstráňte pomocou hrubej ryžovej kefy. Po odstránení povlaku je nutné podstupnicu pretriť samotným spojivom pre získanie opätovného lesku.
Údržba kamenného koberca
Kamenný koberec podlieha poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Je preto nutné sa o povrch starať a prevádzať pravidelnú údržbu. Tvrdé nečistoty výrazne zvyšujú oder povrchu. Vplyvom UV žiarenia sa horná vrstva spojiva z kaminkov vytráca a je nutné ju obnovovať. Pri správnom položení by sa mal revitalizačný náter prevádzať do 2 rokov od položenia. Revitalizačný náter sa však odporúča previesť ešte pred prvým zimným obdobím a do 3 mesiacov od položenia. Južné strany je nutné revitalizovať častejšie z dôvodu väčšieho vystavenia UV žiarením.
Revitalizačný náter
Povrch po určitej dobe (do 2 rokov) a záťaži môže stratiť lesk a kamienok zmatnie. Pre obnovu lesku a zabránenie vydrolovaniu vrchných kamienkov je nutné použiť samotné epoxidové spojivo pre kamenný / mramorový koberec. Na miestach so zvýšenou prevádzkou a zaťažením sa odporúča obnoviť povrch každý rok počas jarného obdobia samotným epoxidovým spojivom, aby sa obnovil lesk a predĺžila sa životnosť celého systému.
Spotreba na revitalizačný náter je 0,3 kg/m2 spojiva. Náter sa aplikuje valčekom na epoxidy alebo velúrovým valčekom. Pri aplikácií si zamiešajte také množstvo materiálu, ktoré stihnete spracovať do 20 minút. Zmes sa na povrch kamenného koberca nevylieva, ale roznáša po povrchu pomalými ťahmi, aby nevznikli v nátere bublinky.
Zmes opätovne nepremiešavajte, môže dôjsť k rýchlej exotermickej reakcií. Ošetrený povrch odporúčame chrániť po celú dobu vyzrievania pred UV žiarením a styku s vodou. Pri aplikácií je potrebné dodržiavať aplikačné teploty.
Finálna poterová zmes riečnych kamienkov a epoxidovej živice. Po vytvrdnutí epoxidového spojiva vytvorí pevný a prírodný povrch. Zmes je možné použiť do interiéru i exteriéru. Má vysokú mechanickú odolnosť a je mrazuvzdorný. Môže byť nanesená ako finálny povrch chodníkov, terás, balkónov, okolia bazénov a pre podlahy v interiéri.
Spotreba:
- v rozmedzí 2,4-0,59 m2 / 25 kg balenie v závislosti od hrúbky vrstvy
Rozšírená spotrebná tabuľka:
Výdatnosť z 25 kg balenia:
- cca 2,4 m2 / pri hrúbke vrstvy 0,6 cm
- cca 1,8 m2 / pri hrúbke vrstvy 0,8 cm
- cca 1,5 m2 / pri hrúbke vrstvy 1 cm
- cca 1,25 m2 / pri hrúbke vrstvy 1,4 cm
- cca 0,59 m2 / pri hrúbke vrstvy 3 cm
Príprava podkladu
Podklad musí byť čistý, suchý, pevný, nosný, zbavený prachu, náterov, výkvetov a nesmie byť zamrznutý. Ak je povrch znečistený naftou, olejom a podobnými mastnými výrobkami je potrebné povrch očistiť prebrúsením, otryskaním oceľovými guličkami, umytím tlakovou vodou, odmastením a podobnými spôsobmi. Pre zaistenie kvality podkladu je vhodné zaviesť sondu preukazujúcu jeho súdržnosť a to do hĺbky minimálne 20 mm. Pri aplikácií na vodorovnú plochu a nesúdržný podklad, je nutné povrch napenetrovať penetračným EPOXY náterom alebo samotným spojivom pre kamenný koberec resp. riečne kamienky a mramorový koberec. Pre lepšiu prídržnosť koberca k podkladu je možné posypať čertvý penetračný náter kremičitým pieskom. Samotná aplikácia sa realizuje 24 hodín po penetrácií. Kvalitný a súdržný podklad však nie je potrebné penetrovať, pretože v priebehu aplikácie dochádza k čiastočnému pretečeniu spojiva na podklad a tým k napenetrovaniu podkladu behom samotného položenia.
Drobné nerovnosti a výtlky je kamenný koberec schopný zaplniť, preto sa podklad nijako nevyrovnáva a kamenný/mramorový koberec sa nanáša aj na nerovný podklad. Na nových vybetónovaných plochách sa môže vytvoriť tenká cementová vrstva (krusta), ktorá nedosahuje patričných pevností ako zvyšok vrstvy betónu. Tento šlem sa musí pred položením kamenného koberca odstrániť. Betónový podklad by mal byť vyhotovený podľa normy STN EN 206+A1, ktorý spĺňa požiadavky na mokré prostredie a nesmie byť leštený ani poprášený cementom. Na ochranu betónu v miestach vystavených poveternostným vplyvom a dažďu je vhodné na adekvátne pripravený betón použiť tekutú hydroizoláciu (tekutá lepenka 2K) v 2-3 vrstvách.
Pokiaľ je kamenný koberec aplikovaný na terasy a balkóny, prevedenie hydroizolácie je nutné a taktiež je nutné správne napojenie na oplechovanie pomocou fleecebandu, vytiahnutie hydroizolácie na stenu (do výšky 10-15 cm). Akékoľvek prestupy hydroizolácie je nutné riadne utesniť.
Príprava náradia
Na aplikáciu je potrebná murárska lyžica, hladidlo, doska na sťahovanie väčších plôch, riedidlom S 6005, handrička na očistenie, dve vedrá, miešadlo - vrtuľu a vŕtačku s reguláciou otáčok.
Príprava zmesi
Tvrdidlo epoxidovej živice (zložku B) nalejeme do základu epoxidovej živice (zložka A). Zmes zložiek A a B dôkladne premiešame po dobu 3 minút pomocou miešadla s rýchlosťou 300 ot./min.
Dôkladne premiešanú zmes nalejte ihneď po premiešaní do kameniva, ktoré musí byť suché a zbavené prachových častíc. Prírodné kamenivo môže mať farebnú odlišnosť v rôznch baleniach, preto odporúčame kamenivo premiešať naraz z viacerých vriec, aby sa táto farebná odlišnosť odstránila a nevytvárali sa na výslednom povrchu farebné mapy. Ideálne je všetky vrecia zmiešať naraz a potom z nich odoberať potrebné množstvo k aplikácií. Kamenivo, ak je to možné, objednávajte naraz. pripravte si také množstvo kamenného koberca, aké ste schopný spracovať do 40 minút pri teplote 25°C.
Aplikácia na vodorovné povrchy
Zmiešanú a pripravenú zmes epoxidového spojiva a kameniva aplikujeme na pripravený povrch a sťahujeme vodováhou, dosku alebo hladidlom. Stiahnutý povrch v požadovanej hrúbke dôkladne zarovnávame hladidlom do hladka a vizuálne skontrolujeme. Počas práce priebežne utierame náradie handričkou namočenou v riedidle alebo máčame náradie vo vaničke s riedidlom, aby sa kamienky na nástroje nelepili a práca bola jednoduchšia. Náradie máčané v riedidle nechávame odkvapkať mimo plochu s kamenným kobercom. položený a zahladený povrch chránime minimálne 24 hodín pred dažďom a pošiapaním. Kamenný koberec je plne zaťažiteľný po 7 dňoch. Pre skvalitnenie výsledných vlastností povrchu a zlepšenie UV stability je vhodné počas 7 dňového vytvrdzovania zabrániť priamemu slnečnému žiareniu a styku s vodou. Kamenný koberec je možné upraviť tak, aby získal lepšie protisklzové vlastnosti. Táto úprava sa prevádza posypom čerstvo naaplikovaného kamenného koberca kremičitým pieskom malej frakcie (0,3 mm). Posyp musí byť zhotovený do 20-30 minút po vyhladení kamenného koberca, aby sa kremičitý piesok zachytil ešte v živom spojive kamenného koberca. Tento posyp je možné zhotoviť aj na už vyhotovenom povrchu, ktorý sa prelakuje spojivom alebo revitalizačným náterom a živý náter sa posype kremičitým pieskom.
Aplikácia na zvislé povrchy
Hlavný postup pri renovácií schodov je rovnaký ako pri položení plochy. Podstupnice odporúčame ošetriť penetračným EPOXY náterom alebo samotným spojivom pre kamenný / mramorový koberec. Na renováciu schodov sa používa iba otvorená štruktúra.
Ďalším krokom je príprava debnenia, ktoré obaľte pevným igelitom. Takto upravené debniace dosky pevne prichyťte k podstupnici pomocou skrutiek. Skrutky nedoťahujte úplne, ale len tak, aby doska vytvorila medzeru medzi podstupnicou cca 1,5-2 cm. Medzeru nechajte aj medzi spodnou časťou debnenia a stupnicou. Debnenie musí byť dostatočne pevné a prikotvené, aby nedošlo k uvoľneniu počas hutnenia. Zmes kamenného koberca postupne vysypávajte do vzniknutej medzery a ihneď priebežne hutníme tak, aby sme dôkladne vyplnili medzeru medzi podstupnicou a debniacou doskou. Po vyplnení zvislej medzery medzi podstupnicou a debnením pokračujte vo vytvorení rovnej plochy. Tu je dôležité, aby sa zvislá plocha s vodorovnou plochou schodu dobre spojila. Hrúbka kameniva vo vodorovnej ploche nesmie presahovať výšku medzery medzi spodnou časťou debnenia a vodorovnou plochou stupnice. Rovnakým spôsobom realizujte zvyšok schodov.
Na hrany schodov odporúčame osadiť hliníkové lišty tvaru L na spevnenie hrán a dosiahnutie vhodného estetického dojmu. Po 24 hodinách opatrne začnite debnenie odstraňovať. Odskrutkujte skrutky a jemným poklepom odstráňte debnenie. Prípadný povrchový povlak zo živice odstráňte pomocou hrubej ryžovej kefy. Po odstránení povlaku je nutné podstupnicu pretriť samotným spojivom pre získanie opätovného lesku.
Údržba kamenného koberca
Kamenný koberec podlieha poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Je preto nutné sa o povrch starať a prevádzať pravidelnú údržbu. Tvrdé nečistoty výrazne zvyšujú oder povrchu. Vplyvom UV žiarenia sa horná vrstva spojiva z kaminkov vytráca a je nutné ju obnovovať. Pri správnom položení by sa mal revitalizačný náter prevádzať do 2 rokov od položenia. Revitalizačný náter sa však odporúča previesť ešte pred prvým zimným obdobím a do 3 mesiacov od položenia. Južné strany je nutné revitalizovať častejšie z dôvodu väčšieho vystavenia UV žiarením.
Revitalizačný náter
Povrch po určitej dobe (do 2 rokov) a záťaži môže stratiť lesk a kamienok zmatnie. Pre obnovu lesku a zabránenie vydrolovaniu vrchných kamienkov je nutné použiť samotné epoxidové spojivo pre kamenný / mramorový koberec. Na miestach so zvýšenou prevádzkou a zaťažením sa odporúča obnoviť povrch každý rok počas jarného obdobia samotným epoxidovým spojivom, aby sa obnovil lesk a predĺžila sa životnosť celého systému.
Spotreba na revitalizačný náter je 0,3 kg/m2 spojiva. Náter sa aplikuje valčekom na epoxidy alebo velúrovým valčekom. Pri aplikácií si zamiešajte také množstvo materiálu, ktoré stihnete spracovať do 20 minút. Zmes sa na povrch kamenného koberca nevylieva, ale roznáša po povrchu pomalými ťahmi, aby nevznikli v nátere bublinky.
Zmes opätovne nepremiešavajte, môže dôjsť k rýchlej exotermickej reakcií. Ošetrený povrch odporúčame chrániť po celú dobu vyzrievania pred UV žiarením a styku s vodou. Pri aplikácií je potrebné dodržiavať aplikačné teploty.
ďalšie informácie