Antibakteriálny filter pre zvlhčovač a čističku vzduchu Clean Air Optima CA-803 (NANO SILVER fil
Antibakteriálny filter pre zvlhčovač a čističku vzduchu Clean Air Optima CA-803 (NANO SILVER fil
Produkt sa už neponúka
Antibakteriálný filter pre zvhlčovač a čističku vzduchu Clean Air Optima CA-803 (NANO SILVER).
Hlavné charakteristiky:
Filter určený pre práčku vzduchu CA-803
Filter potláčajúci rast baktérií: nanoúprava povrchu potiahnutím striebrom.
Životnosť: 12 mesiacov.
Údržba: bez údržby.
Rozmery filtra (DxŠxH): 40 x 30 x 18 mm.
Zabraňuje rastu baktérií vo vode a bráni vzniku nepríjemného zápachu vody.
Ako funguje predfilter.
Hrubý filter (predfilter) je obvykle sieťka s veľmi malými otvormi. Predfilter vyfiltruje väčšie prachové častice, a týmto predĺži životnosť iných filtrov (obvykle HEPA filtra). Predfilter je spravidla vyrobený z materiálu, ktorý je ľahko umývateľný. Údržba je jednoduchá – 1x mesačne umyť vodou. Životnosť predfiltrov nie je obmedzená (teoreticky). Čistič vzduchu Clean Air Optima CA-506 používa predfilter, ktorý je vyrobený z pórovitého materiálu obsahujúceho aktívny uhlík.
Ako funguje HEPA filter.
HEPA (High Efficiency Particle Absorption) filter sa vyrába zo špeciálneho pórovitého materiálu na základe sklenených vlákien. Tento materiál robí plošnú záclonu pre prúd vzduchu, a dokonca aj mikroskopické častice alebo baktérie nemôžu preletieť cez, a zostávajú v póroch filtra. HEPA filter je schopný zachytiť častice väčšie ako 0,3 mikrometra (1 mikrometer = 0,000001 metra). Pre porovnanie, ľudský nosový filter vyfiltruje častice väčšie ako 10 mikrometrov z vdýchnutého vzduchu. V súčasnej dobe neexistuje lepšia technológia na čistenie vzduchu. Preto sa HEPA filtre používajú nielen v domácich čističkách vzduchu, ale aj v laboratóriách a zdravotných ústavoch po celom svete. Údržba je jednoduchá – 1x mesačne vyčistiť vysávačom. Životnosť HEPA filtrov je obvykle 6-12 mesiacov.
Ako funguje uhlíkový filter.
Vnútri uhlíkového filtra sa nachádzajú granule alebo vlákna aktívneho uhlíka. Základom fungovania je schopnosť aktívneho uhlíka absorbovať väčšie molekuly. Práve také molekuly tvoria zápachy, toxíny a iné plynné znečisťujúce látky. Filter funguje do momentu, kým sa uhlík "zaplní" toxickými látkami. Potom je ho samozrejme nutné vymeniť. Uhlíkový filter nevyžaduje žiadnu údržbu. Životnosť uhlíkového filtra je obvykle 6-12 mesiacov.
Ako funguje TIO2 filter.
Fotokatalytický TiO2 filter je mriežka, povrch ktorej tvorí materiál TiO2 (oxid titaničitý). Princíp fungovania sa zakladá na vlastnostiach tohto materiálu. Keď naň dopadá UV žiarenie (UV lampa alebo slnečné svetlo) a organické látky (vírusy, baktérie, mikróby, plesne, alergény, karcinogény a pod.), spúšťa sa fotokatalytická reakcia, pri ktorej sa tieto organické látky rozkladajú na minerálne látky (vodu a oxid uhličitý). TiO2 funguje len ako katalyzátor, teda sa neopotrebováva. Samozrejme, že časť látok preletí cez otvory v mriežke. Avšak, čistička vzduchu prepúšťa cez seba vzduch neustále, a preto postupne TiO2 filter dezinfikuje vzduch v miestnosti. Filter TiO2 nevyžaduje žiadnu údržbu. Životnosť TiO2 filtra nie je obmedzená (teoreticky).
Ako fungujuje UV lampa.
Je vedecky dokázané, že UV žiarenie ničí mikroorganizmy, avšak vyžaduje to väčšiu intenzitu žiarenia a tiež nejaký čas pôsobenia na vírusy a baktérie. V čističke vzduchu mikroorganizmy preletí okolo UV lampy vcelku rýchlo, a preto efektivita čistenia nie je veľmi vysoká. UV lampa spúšťa fotokatalytickú reakciu pre TiO2 filter a čiastočne sterilizuje vzduch. UV lampa nevyžaduje žiadnu údržbu.
Ako funguje ionizátor vzduchu.
Ionizátory vzduchu generujú záporné ióny (anióny), a tým je dosiahnuté hneď niekoľko efektov. Dýchame vzduch majúci efekt čerstvého vzduchu po búrke. Civilizácia produkuje mnoho kladných iónov (DVD, TV, autá atď.), ktoré majú škodlivý účinok na zdravie (bolesť hlavy, únava, ospalosť). Záporné ióny neutralizujú vo vzduchu kladné ióny (kationty). Nabité častice zhlukujú na seba aj tie najmenšie častice prachu, a tieto zhluky odfiltruje HEPA filter alebo spadnú na horizontálnu plochu, kde sa ľahko odstránia handrou alebo vysávačom. ODPORÚČANIE: nezapínajte ionizátor skôr ako po 1 hodine čistenia vzduchu, pretože iónové zhluky prachu sa nalepia (obzvlášť pokiaľ je vlhkosť vzduchu v miestnosti vysoká) na steny, nábytok a záclony – veľmi pekne to potom nevyzerá. Nevýhodou ionizátorov je, že môžu produkovať ozón, ktorý je vo väčšom množstve škodlivý pre zdravie (obzvlášť pre astmatikov). Podľa normy ČSN EN 60335-2-65 produkcia ozónu nesmie prekročiť 0,05 ppm. Túto normu musí spĺňať akákoľvek čistička vzduchu s ionizátorom alebo samotný ionizátor na slovenskom trhu. Čistička vzduchu s ionizátorom Clean Air Optima CA-506 je 100% bezozónová. Ionizátor nevyžaduje žiadnu údržbu. Životnosť ionizátora nie je obmedzená.
Čo znamená CADR.
CADR, alebo Clean Air Delivery Rate, popisuje množstvo vyčisteného vzduchu (merané v kubických stopách za minútu, alebo CFM), ktorý môže čistička vzduchu dodať do miestnosti. CADR sa meria pre tri druhy častíc: dym, prach, peľ. Vysoký CADR značí vysokú schopnosť dodať vyčistený a čistý vzduch do miestnosti.
Čo