Ako odstrániť peň zo záhrady? Osvedčené postupy pre každého záhradkára
Odstraňovanie pňov je bežnou úlohou každého záhradníka. Takáto práca však môže byť časovo náročná a niekedy aj drahá. V tomto článku sa pozrieme na rôzne spôsoby riešenia tohto problému. Vysvetlíme, akú úlohu zohrávajú faktory, ako je veľkosť pňa alebo typ pôdy, a prezradíme najbežnejšie metódy odstraňovania, medzi ktoré patrí mechanické odstránenie, vypaľovanie alebo rozklad hubami. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody a vhodnosť pre daný peň sa môže líšiť.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako využiť peň v záhrade
V prípade, že peň po vyrúbanom strome na pozemku neprekáža, nie je potrebné vynakladať náročné úsilie na jeho odstránenie. Poradíme vám, ako ho kreatívne využiť.
- Konferenčný stolík: Nízky stolík s niekoľkými opracovanými paletami a vankúšmi poslúži ako útulné posedenie pri letnom grilovaní a oslavách.
- Barový stolík: Ak ponecháte peň vyšší, vznikne štýlový barový stolík, ktorý vytvorí príjemnú a uvoľnenú atmosféru pre vaše vonkajšie stretnutia s rodinou a priateľmi. V oboch prípadoch odporúčame peň konzervovať vhodnými prípravkami, aby neuhníval alebo nerašil.
- Kvetináč: Dokonalú záhradnú dekoráciu vytvoríte pomocou dláta a kladiva. Stačí vyhĺbiť vnútro pňa, použiť drenážnu vrstvu z kameňov, pridať zeminu a vzniknutý priestor osadiť letničkami alebo sukulentmi. Nejedná sa síce o trvalé riešenie, ale než peň strúchniví, bude to nejaký čas trvať.
- Pestovanie hlivy ustricovej: Peň listnatého stromu môže byť skvelým prostredím na pestovanie húb, napríklad hlivy ustricovej. A to vďaka koreňom, ktoré budú podhubie neustále zásobovať vodou. Treba však pamätať na to, že peň sa nedá ľahko premiestniť a často je umiestnený na slnečnom mieste, čo môže mať veľký vplyv na vývoj húb.
- Priestor pre krmítko: Peň je ideálny ako základňa pre krmítko, pretože je stabilný a pevný a umožňuje vtákom bezpečne pristáť a najesť sa. Vďaka svojej prirodzenej forme sa peňové krmítko dobre začlení do záhrady a môže byť výrazným dekoratívnym prvkom.
Ako odstrániť peň
Pri odstraňovaní pňa je nutné zohľadniť niekoľko faktorov, pričom dva z najvýznamnejších sú veľkosť pňa a typ pôdy, pretože tie ovplyvňujú výber najvhodnejšej metódy pre úspešnú likvidáciu pňa s minimálnym poškodením okolitého prostredia.
- Veľkosť pňa: Menšie pne sa dajú ľahko odstrániť ručne alebo mechanicky, napríklad pomocou motorovej píly. Väčšie pne si však často vyžadujú použitie ťažkých strojov, ktoré môžu byť nákladné a nebezpečné pre okolité rastliny a budovy. V takýchto prípadoch sa používajú chemické metódy alebo metódy, ktoré využívajú prirodzený rozklad pňa.
- Typ pôdy: V piesočnatej pôde sa dajú pne odstrániť pomerne ľahko, pretože piesok umožňuje ľahký priechod vzduchu a vlhkosti, čo uľahčuje rozklad. V ťažšej ílovitej pôde môže byť rozklad pomalší. V tomto prípade sú potrebné chemické alebo mechanické metódy odstraňovania pňov.
Ručné odstránenie pňa
Náročná, ale pre okolitý trávnik najšetrnejšia možnosť. Zjednodušene povedané, ide o vykopanie pňa tak, aby nedošlo k poškodeniu okolia a záhrady ako pri použití ťažkej techniky.
Budete potrebovať:
- veľkú sekeru alebo búracie kladivo
- kovové alebo drevené kliny
- motorovú pílu
- krompáč
- rýľ
- motyku
- páčidlo alebo dlhšia tyč môžu byť tiež užitočné
Odstráňte trávnik a čo najviac obnažte korene. Reťazovou pílou si z hornej strany peň rozdeľte na štyri časti a narežte hlavné korene s ohľadom na pílu. Rezanie do hliny by jej neurobilo dobre. Zvyšok práce potom odvedie sekera.
Pomocou klinov, búracieho kladiva a nutnej dávky úsilia rozdelíte peň na diely, ktoré pôjde jednoduchšie vypáčiť zo zeme.
Dieru po pni môžete zahrnúť hlinou. Počítajte však s tým, že ako budú korene postupne tlieť, hlinu bude nutné dopĺňať.
Fréza na pne
Ak potrebujete jednorazovo odstrániť väčšie množstvo pňov, alebo sa na projekt ponáhľate a financie nie sú tak rozhodujúce, zvážte zapožičanie pňovej frézy. Vo väčších predajniach so záhradnou technikou vás s ňou aj naučia zaobchádzať a práca bude rýchlo hotová.
Budete potrebovať:
- krompáč
- rýľ
- motorovú pílu
- frézu na pne
Pomocou krompáča a rýľa odstráňte z okolia pňa hlinu. Pri práci si dajte veľký pozor na kamene, ktoré môžu frézu nenávratne poškodiť.
Reťazovou pílou zarovnajte peň so zemou. Nastavte frézu nad peň, naštartujte a pohyby zo strany na stranu peň rovnomerne odfrézujte. Zvyšnú dieru môžete zasypať zvyškami pňa alebo novou zeminou.
Vypaľovanie
Pri spaľovaní pňa dbajte na zvýšenú opatrnosť. To platí dvojnásobne, ak sú v blízkosti ďalšie stromy. Ak je suché počasie, je najlepšie odložiť tento projekt na inokedy. Dospelé stromy totiž majú rozsiahly koreňový systém, cez ktorý sa môže podzemný požiar veľmi rýchlo rozšíriť. S takouto katastrofou sa veľmi ťažko bojuje. Často sa zničí veľká časť inak zdravého lesa. Pokiaľ máte na záhrade rašelinovú ľahkú pôdu, radšej zvoľte iný variant, než je vypaľovanie.
Budete potrebovať:
- petrolej alebo tekutý podpaľovač
- plachtu
- vŕtačku s dlhým vrtákom
Do pňa vyvŕtajte niekoľko dier čo najhlbšie. Do otvorov nalejte petrolej alebo tekutý podpaľovač a peň zakryte plachtou, aby ste zabránili dažďu, ktorý by vyplavil horľavý materiál. Počkajte pár týždňov, než drevo tekutinu poriadne nasaje.
Pred zapálením nalejte vybrané palivo do otvorov a zapáľte. Peň bude dlho horieť a ešte dlhšie tlieť. Neustále ho pozorne sledujte.
Drevokazné huby
Ak chcete nechať odstránenie pňov na prírodu, ale nechcete čakať niekoľko rokov, huby výrazne urýchlia proces rozkladu. Bonusom bude zdravý a chutný doplnok do vašej kuchyne.
Výsevy môžete získať vo veľkom alebo vo forme infikovaných drevených kolíkov. Hubu si vyberte podľa druhu dreviny. Väčšina húb má rada listnaté stromy. Výsadba by sa mala v ideálnom prípade uskutočniť skoro na jar.
Budete potrebovať:
Hubu stavte do pňa za zhruba mesiac až dva po výrube. Budete mať istotu, že je mŕtvy a nezostanú v ňom žiadne látky, ktoré by sa napadnutiu bránili.
Dolné očkovanie:
Ak je peň na slnečnom mieste, odporúčame vykopať pod koreňmi jamku, aby sa odhalili všetky väčšie korene. Nožom rozlomte jeho štruktúru a odlúpnite časť kôry. Na koreň položte voľný výsadbový materiál, zasypte ho zeminou a zalejte. Úroda sa dostaví koncom októbra toho istého roku.
Kolíkový spôsob:
Do pňa vyvŕtajte asi 20 cm hlboké diery a potom do nich zatĺkajte kolíky. Na pomoc si použite iný pevný kolík alebo klinec. Dieru treba zakryť voskom, aby sa zabránilo vyschnutiu sadeníc a ich vyplavovaniu dažďom. Na zimu zakryte peň krovím. Úrodu môžete očakávať koncom októbra budúceho roka.
Chemikálie
Špeciálne chemikálie môžu byť na tento účel užitočnou, ale menej ekologickou pomôckou. Metóda funguje na princípe narušenia štruktúry dreva. Peň sa potom dá oveľa ľahšie spáliť alebo fyzicky odstrániť. Možno použiť likvidátor pňov, likvidátor koreňov alebo ledek.
Budete potrebovať:
- vhodné chemikálie
- vŕtačku s dlhým vrtákom
- plachtu
- ochranné pomôcky
Peň navŕtajte zhora a zboku tak, aby otvory mali priemer aspoň 1,5 cm. Sypké chemikálie zalejte teplou vodou a pravidelne ich dopĺňajte. Keď peň nasiakne, namočte ho do petroleja alebo tekutého zapaľovača a potom ho zapáľte a nechajte vyhorieť.
Upozornenie! Pri manipulácii s chemikáliami používajte rukavice a pracovné okuliare.
Najmite si profesionála
V prípade, že sa vám s pňom vôbec nechce zaoberať, investujte do služieb profesionálnej firmy na frézovanie pahýľov. Tieto firmy sa obvykle venujú aj ostatným prácam, ako sú štiepkovanie vetiev, pozemné a záhradnícke práce, poprípade odborné výrub stromov.
Ak sa strom nachádza v blízkosti zástavby, je vysoký alebo príliš mohutný, bolo by prácne a hlavne veľmi nebezpečné, keby ste ho vyrúbali sami. Profesionálna spoločnosť pošle na miesto stromolezca, ktorý sa o prácu postará.
Pri likvidácii stromov majte vždy na pamäti svoju bezpečnosť a bezpečnosť iných osôb alebo okolitého majetku. Pri spaľovaní zvážte možnosť vzniku podzemného požiaru a opatrne zaobchádzajte s chemikáliami.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový špecialista