Objavte jednoduché spôsoby, ako upokojiť mačku alebo psa na Silvestra

Publikácia: 14.12.2022

Petardy, prskavky, svetlice, dymovnice, guľové bomby alebo búchacie guličky. Pyrotechnika je pre mnoho ľudí súčasťou silvestrovskej zábavy. Zvieratám však hlasné zvuky a záblesky svetla spôsobujú značný stres. Často reagujú panikou, dostaviť sa môže aj hnačka alebo zvracanie. Našťastie existuje mnoho jednoduchých opatrení, ako udržať vaše štvornohých kamarátov v pokoji. Poďme si ich predstaviť.

Kde sa berie strach z ohňostroja?

Strach z ohňostrojov je medzi domácimi miláčikmi bežný a často predstavuje veľký problém. Zvieratá môžu nielen panikáriť, ale aj sa pokúsiť utiecť. Ak sa ich podarí nájsť, obvykle trvá dlho, kým sa z traumy zotavia.

Ak vezmeme do úvahy, ako zvieratá vnímajú zvuky a svetlá, je ľahké pochopiť, prečo sa mnoho z nich bojí ohňostrojov. Také zvuky sú pre nich skrátka oveľa hlasnejšie ako pre nás ľudí. Priemerný psí sluch je až trikrát rozvinutejší ako ľudský, mačky môžu byť na hluk dokonca ešte citlivejšie.

Hlasité a nepredvídateľné zvuky si zvieratá spájajú s nebezpečenstvom a všetky ich inštinkty im hovoria, aby utiekli do bezpečia. V kombinácii so zábleskami svetla je celkový efekt porovnateľný s búrkou, ktorá u zvierat často vyvoláva strachovú reakciu (astrafóbia). Ohňostroje sú navyše oveľa bližšie k zemi ako búrky. Veľakrát ich sprevádzajú aj rôzne štipľavé pachy.

pes na silvestra
zdroj: Unsplash

Tipy pre majiteľov psov

Skoré privykanie

Pokiaľ máte doma šteňa alebo mladého psa, je dôležité, aby ste ho postupne zvykali na rôzne podnety a situácie, s ktorými sa bude počas svojho života musieť vysporiadať.

K tomu vám na začiatok môže pomôcť napríklad prehrávanie filmov alebo playlistov so zvukmi ohňostrojov. Zvuky sú spočiatku prehrávané ticho, postupom času sú hlasnejšie, a to podľa citlivosti vášho psa. Trénovanie týchto metód by ste mali začať niekoľko mesiacov pred ohňostrojom.

Prechádzky v pokojnom prostredí

Ak potrebujete psa vyvenčiť počas silvestrovského dňa, potom sa odporúča chodiť na prechádzky v čase, keď je ešte relatívne pokoj. Aj v takom prípade ale neusínajte na vavrínoch a buďte pripravení na neočakávané situácie, ohňostroj sa môže spustiť kedykoľvek. Je dôležité, aby bol váš pes opatrený mikročipom a na obojku mal štítok s vašimi kontaktnými údajmi.

Počas venčenia psíkovi doprajte dostatok pohybu, aby sa unavil. Čím menej energie bude mať, tým menej bude náchylný k panike.

Rádio alebo televízia

Počas ohňostroja by mal pes zostať v dome. Na upokojenie odporúčame zatiahnuť závesy a pustiť upokojujúcu hudbu na vhodnú hlasitosť, a to už niekoľko hodín pred začiatkom osláv, aby ste minimalizovali hluk ohňostrojov a pomohli znížiť úzkosť vášho psa.

Antistresové oblečky a hračky

Je dokázané, že protistresové vesty a tričká predstavujú skvelé a bezpečné riešenie pre bojazlivých psov, ktorí majú strach z ohňostrojov, búrok, áut alebo cestovania. Ich dizajn vyvíja neustály a jemný tlak na hrudný kôš psa a prispieva k zníženiu úzkosti.

Rozptýliť pozornosť môžu aj zábavné hračky, ako sú hlavolamy pre psy alebo plniteľné hračky s obľúbenou pochúťkou.

Biely šum

Zariadenie na biely šum poskytuje upokojujúce zvuky, ktoré dokážu upokojiť nielen novonarodené bábätká, ale aj štvornohých chlpáčov. V závislosti na zariadení si môžete vybrať medzi zvukmi dažďa, vodopádu, fénu alebo napríklad vetra.

Dostatok úkrytov

Pokiaľ sa váš pes cez všetky preventívne opatrenia dostane do stresu, je dôležité, aby si mohol nájsť bezpečné miesto, kam sa dá schovať – napríklad pod posteľ, za pohovku alebo na jeho obľúbené miesto, kde sa cíti najbezpečnejšie. Ak je pes úzkostný, je dôležité, aby nezostal sám.

V žiadnom prípade ale nie je vhodné psa príliš upokojovať. Mohol by totiž nadobudnúť dojem, že chcete, aby sa bál, pretože ho chválite (podobne ako v prípade, že splní povel). Ak sa blíži stresová situácia, buďte pokojní a sebavedomí, psík by z vás mal cítiť oporu.

Lieky

Na trhu dnes existujú najrôznejšie kvapky, spreje a ďalšie lieky, ktoré môžu vášmu psovi v období ohňostrojov pomôcť. Pred nákupom a aplikáciou akejkoľvek liečby sa však vždy poraďte s veterinárom. Pokiaľ je citlivosť na hluk pre vášho psa novinkou, je dôležité, aby bol vyšetrený, čo pomôže odhaliť, či problém nespôsobuje niečo iné.

Odborná pomoc

Zvieratá, ktoré majú panický strach z ohňostrojov a hlasných zvukov, môžete skúsiť zveriť do rúk veterinára alebo psieho psychológa. Starostlivo vyvinutý desenzibilizačný program, ktorý je špeciálne prispôsobený na riešenie strachu a neistoty, dokáže vo väčšine prípadov pomôcť. Počítajte však s tým, že budete musieť pracovať aj na sebe.

Tipy pre majiteľov mačiek

Dostatok úkrytov

Tiež mačičky by malý byť počas silvestrovských osláv doma, a to až do skorých ranných hodín. Kedy by ste im mali dopriať prístup k čo najväčšiemu počtu úkrytov. To znamená, že necháte otvorené dvere aj do miestností, kam obvykle nesmú. Ide napríklad o detskú izbu alebo spálňu, ktorá môže poskytovať úkryt v podobe otvorenej skrine.

Ukľudňujúca hudba

Relaxačná hudba má na zvieratá upokojujúci účinok. Najlepšie urobíte, keď si vopred vyskúšate, na akú hudbu vaša mačka reaguje uvoľnene (nezávisle na ohňostrojoch) a budete si ju púšťať častejšie v priebehu roka.

Dostatok hračiek

Ak očakávate stresovú situáciu, tvárte sa, že sa nič nedeje. Namiesto toho sa pokúste odviesť pozornosť obľúbenými hračkami. Pravdepodobne už viete, akú hru váš domáci tiger miluje, ak nie, odporúčame guľodráhy, udice pre mačky alebo plstené gule so šantou. Nikdy však mačku do hrania nenúťte.

Feromóny

Podobne ako u psov, aj u mačiek je možné použiť feromóny, ktoré existujú v niekoľkých formách. Najčastejšie sa predávajú obojky, spreje alebo difuzéry do zásuvky. Prakticky sa jedná o chemické látky, ktoré mačky používajú na komunikáciu, označenie svojho teritória a navodenie pohody.

Tipy pre majiteľov králikov, morčiat alebo škrečkov

Morčatá, králiky aj škrečky patria medzi domácich miláčikov, ktorí sú veľmi náchylní na stres. Počas ohňostroja ich preto držte v tichej miestnosti a pridajte ďalšiu vrstvu podstielky, ktorá poslúži ako úkryt. Cez klietku môžete prehodiť deky alebo iné prikrývky, ktoré ich ochránia pred desivými zábleskami. Nikdy však nezabúdajte na vhodné odvetrávanie.

Tipy pre majiteľov vtákov

Rany a záblesky svetla vyvolávajú u vtákov paniku. Ich inštinkt spôsobí, že sa v klietke budú zbesilo trepotať, čo ich vystavuje riziku vážneho poranenia. Najviac upokojujúcim prostredím je tichá miestnosť so zatiahnutými závesmi alebo žalúziami. Čím lepšie budú okná zakryté, tým menej budú vtáky trápiť záblesky ohňostrojov. K upokojeniu môže pomôcť aj jemná hudba.

Autor článku