Kedy a ako správne odvzdušniť radiátor? Všetko, čo potrebujete vedieť
Všimli ste si, že váš radiátor vydáva špliechavé zvuky? Máte kúrenie naplno, ale napriek tomu sa vám zdá v byte chladno? Možno, že vaše radiátory nefungujú tak, ako by mali a je potrebné ich odvzdušniť. Poradíme vám, ako najlepšie postupovať aj na čo si dať pozor, pretože najmä s nástupom chladného počasia môžu byť vlažné radiátory veľmi nepríjemné.
Čo sa v článku dozviete?
Ako spoznať zavzdušnený radiátor
Zavzdušnený radiátor spoznáte jednoducho. Pokiaľ je kúrenie horúce u regulačného ventilu, ale opačná strana je studená, najskôr sa v ňom nachádza vzduch. Ten sa totiž neprehrieva ako voda, a tak zostáva koniec radiátora studený. Príčinou zavzdušnenia sú vzduchové bubliny, ktoré sa do kúrenia dostávajú pri dopúšťaní vody do vykurovacieho systému.
Ďalším príznakom zavzdušnenia sú neobvyklé zvuky vychádzajúce zvnútra kúrenia, ako je špliechanie. Odvzdušniť radiátory musia všetci, ako tí ktorí odoberajú teplo od dodávateľa, tak aj tí s vlastnou kotolňou.
Kedy odvzdušniť radiátor
S odvzdušnením radiátorov v byte alebo dome začnite pred začiatkom vykurovacej sezóny. Potom, čo prvýkrát zapnete systém vykurovania, otestujte všetky radiátory, ich výhrevnosť a funkčnosť. Do odvzdušnenia sa pustite čo najskôr, vyhnete sa zbytočným tepelným stratám a preplácaniu za energie.
Odvzdušnením radiátorov na začiatku vykurovacej sezóny ale starosť o kúrenie nekončí. Aj napriek poctivej príprave pred vykurovacou sezónou by ste z času na čas mali radiátory skontrolovať aj počas zimných mesiacov. Odborníci dokonca odporúčajú vykonávať odvzdušňovanie raz za mesiac. Všeobecne platí, že čím väčšiu plochu vykurujete, tým častejšie budete musieť vzduchové bubliny z potrubia vyhnať.
Čo si pripraviť na odvzdušnenie radiátora
- nádobu na vodu – pohár, vedro alebo misku
- utierku alebo handru
- odvzdušňovací kľúč pre radiátory
- skrutkovač
Pokiaľ odvzdušňovací kľúč nemáte, môžete ho zakúpiť v železiarstve.
Ako odvzdušniť radiátory v rodinnom dome
V rodinnom dome sa začína s odvzdušnením na najnižšom poschodí a postupne sa pokračuje až po poschodie najvyššie. Najprv otvorte všetky regulačné ventily naplno a počkajte približne 30 minút, kým sa vzduchové bubliny nahromadia na jedno miesto. Vezmite si nádobu na vodu aj handru a odvzdušňovací ventil povoľte kľúčom alebo skrutkovačom. Mal by z neho začať unikať vzduch. Potom začne z radiátora prskať voda, dajte pozor, aby nezašpinila múry alebo podlahu. Keď bude z radiátora vytekať iba voda, máte odvzdušnené a ventil môžete uzavrieť.
Po odvzdušnení radiátora skontrolujte, či radiátor kúri po celej ploche. Pokiaľ sa na radiátore nachádzajú stále studené miesta, odvzdušnenie opakujte. V prípade, že sa kúrenie nerozbehne ani po niekoľkých opakovaniach, zavolajte radšej odborníkov. Na vine môže byť iný problém, ktorý si vyžaduje náročnejší zásah. Skontrolovať by ste mali aj tlak vo vykurovacej sústave a prípadne dopustiť vodu. Po každom dopustení vody odvzdušnenie opakujte.
Ako odvzdušniť radiátory v paneláku
Pokiaľ bývate v panelovom dome, sú pre odvzdušnenie stanovené určité dni, kedy sa všetci obyvatelia domu dohodnú na spoločnom odvzdušnení radiátorov. Správa je väčšinou umiestnená na spoločnej informačnej nástenke.
Odvzdušnenie vykonávajú len majitelia bytov na poslednom poschodí. Obyvatelia nižších poschodí iba otvoria regulačný ventil na radiátoroch na niekoľko dní a nastavia ich na najvyššiu možnú hodnotu. Vzduch z najnižších poschodí potom vystúpi až hore k tým, ktorí majú radiátory vybavené výpustnými ventilmi.
Zdá sa vám, že potrebuje odvzdušniť aj váš byt na nižšom poschodí, ale neviete si rady ako odvzdušniť kúrenie bez ventilu? S tým bohužiaľ sami nič neurobíte a budete musieť zavolať odborníka, ktorý posúdi, či je problém možné vyriešiť vypustením a novým napustením vykurovacej sústavy, alebo sa bude musieť radiátor kompletne vymeniť. Často sa totiž stáva, že prúdenie vody v rúrkach a radiátoroch nie je také silné, aby vzduchovú bublinu vytlačilo, alebo má kúrenie zlý sklon.
Ako odvzdušniť podlahové kúrenie
Každý systém podlahového kúrenia obsahuje odvzdušňovacie ventily v rozvádzači a na kotli. Tými sa vypúšťa vzduch a raz za čas dopúšťa chýbajúca voda. Pre vyskúšanie jednotlivých okruhov vypnite obehové čerpadlo a zatvorte všetky okruhy. Tie potom po jednom otvorte a počkajte, až vyjde vzduch. Takto postupujte, až je celý systém odvzdušnený.
Odvzdušnenie nepomohlo
Pokiaľ po odvzdušnení radiátorov kúrenie stále nehreje naplno, najskôr bude na vine nízky tlak vo vykurovacej sústave. Skontrolujte teda tlak na kotle a prípadne dopustite vodu. Tlak by sa mal pohybovať okolo 1,5 baru. Pokiaľ si s tým ale neviete rady, radšej to zverte odborníkom. Pri príliš vysokom tlaku by mohli radiátory alebo potrubie prasknúť.