Čím natrieť OSB dosky v interiéri? Poznáme vhodné nátery aj postup
OSB dosky sú lacné, pevné, odolné, ľahko sa s nimi pracuje a dajú sa využiť v interiéroch aj exteriéroch. My sa dnes zameriame na použitie vo vnútorných priestoroch. Poradíme vám, čím natrieť OSB dosky v interiéri, aký je správny postup pri natieraní či ako obnoviť staré OSB dosky.
Čo sa v článku dozviete?
Čo je OSB doska?
Skratka OSB vznikla z anglického Oriented strand board, slovensky orientovaná triesková doska. Ako už názov napovedá, ide o dosku vyrobenú z drevených štiepkov veľkosti 2 až 7 cm, ktoré sa lisujú do 3 až 4 vrstiev. V závislosti na výrobcovi môže byť povrch brúsený alebo nebrúsený, dosky môžu mať vyfrézované pero drážky pre ľahšie napojenie.
OSB dosky majú široké použitie v exteriéri aj interiéri, a to od stavby domov až po nábytok alebo napríklad terária pre chovateľov. Nielen mechanické vlastnosti, ale aj všestranné použitie a nízka cena nahrávajú ich veľkej obľube.
Pred tým, než sa vydáte na nákup OSB dosiek, by ste mali vedieť, že sa rozdeľujú do 4 tried podľa určenia:
- OSB 1: Interiérové dosky, suché prostredie.
- OSB 2: Nosné dosky, suché prostredie.
- OSB 3: Nosné dosky, vlhké prostredie.
- OSB 4: Nosné dosky pre vysoké zaťaženie, vlhké prostredie.
Čím natrieť OSB dosky v interiéri?
Keďže sú OSB dosky vyrobené z dreva, budete im musieť zo všetkého najskôr dopriať ošetrenie, ktoré predĺži ich trvanlivosť. Ďalej ich možno natierať podľa požadovaného vzhľadu či spôsobu použitia.
Ochranná vrstva ako základ
Pred estetickými úpravami OSB dosky je nevyhnutné ju impregnovať, čím ju ochránite proti vode, plesniam, hubám, zamodraniu a škodcom, zvýšite odolnosť a predĺžite životnosť. Impregnačný náter tiež zjednotí nasiakavosť dosky, vďaka čomu sa vrchná lazúra nanáša lepšie a s menšou spotrebou.
Pri nákupe vyberajte vždy impregnačný náter určený na OSB dosky, natretie potom preveďte z oboch strán.
Lazúra, ak chcete zachovať štruktúru dreva
Lazúra je typ náteru, ktorý sa dokáže doslova vpiť až do jadra dosky, čo má hneď dve výhody - jedná sa o efektívny vodeodolný náter na OSB dosky, ktorý zachová prirodzený vzhľad dreva. Čo sa dizajnu týka, máte pri výbere lazúry 2 možnosti:
- Bezfarebná lazúra: Oživí a vylepší vzhľad OSB dosky, pričom na 100 % zachová jej prirodzený vzhľad. Hodí sa pre tých, ktorým sa páči surový, industriálny vzhľad OSB.
- Farebná lazúra: Zmení farbu dosky, zároveň je však stále viditeľná kresba dreva. Hodí sa teda pre tých, ktorým sa industriálny vzhľad OSB nepáči, ale chcú zachovať prírodný dojem.
Nech už si vyberiete lazúru akúkoľvek, ideálne je natretie v dvoch až troch vrstvách, pričom každú z nich by ste mali nechať dôkladne vyschnúť.
Maliarska farba na prekrytie dreva
Pokiaľ sa vám vzhľad OSB dosky nepáči a nechcete nechať drevo presvitať ani trochu, potom je pre vás skôr než lazúra vhodná farba so 100% krytím. Keďže sú ale OSB dosky nasýtené živicami a spojivami, nemožno na ne použiť akúkoľvek farbu, konkrétne sa neodporúčajú farby na báze vody alebo farby rozpustné vo vode. Vhodné sú naopak akrylové alebo polymérové farby určené na interiérové použitie = zdravotne nezávadné.
Ak chcete vzhľad OSB dosky náterom nielen prekryť, ale aj vyrovnať nerovnosti, sú skvelé hrubozrnné interiérové farby, ktoré opticky zahladia nedokonalosti (napr. Remal Štruktúra).
Odolný náter na podlahové OSB dosky
OSB doska na podlahu si žiada náter, ktorý bude zodpovedať jej zaťaženiu, s klasickou lazúrou si teda nevystačíte. V závislosti na tom, aký vzhľad chcete docieliť, je možné použiť dva typy vysoko odolných náterov:
- Polyuretánový lak Tango: bezfarebný, zachová prirodzený vzhľad dreva, nezapácha, rýchlo schne.
- Syntetický lak: možno tónovať do rôznych odtieňov a použiť do interiérov aj exteriérov.
Ako postupovať pri natieraní OSB dosky v interiéri?
Čím natrieť OSB dosky v interiéri už viete, aký je ale správny postup natierania?
1. Očistenie, tzn. zbavenie OSB dosky nečistôt.
2. Brúsenie a uhladenie povrchu - pokiaľ je nutné.
3. Vytmelenie nerovností, zbrúsenie a zahladenie tmelu – pokiaľ je nutné.
4. Impregnačný náter.
5. Prvá vrstva finálneho náteru nanášaná od okrajov v jednom smere.
6. Dôkladné sušenie (cca 8 hodín, bez prievanu a pri stabilnej teplote).
7. Ďalšia vrstva finálneho náteru.
8. V prípade potreby opakované nanášanie náteru a sušenie.
Okrem starostlivej prípravy podkladu vám prácu uľahčia aj vhodné nástroje, tzn. maliarske štetky alebo valčeky, s ktorými je natieranie rýchlejšie ako s plochým štetcom.
Okrem starostlivej prípravy podkladu vám prácu uľahčia aj vhodné nástroje, tzn. maliarske štetky alebo valčeky, s ktorými je natieranie rýchlejšie ako s plochým štetcom.
Ako ošetriť staré OSB dosky, aby mohli znova slúžiť?
Ak nájdete na pôde staré OSB dosky, ktoré sú ešte v dobrom stave (nepopraskané), môžete ich pokojne použiť a ušetriť tak financie za nákup nových. Stačí z nich iba očistiť starú farbu, s čím pomôže špeciálny prípravok na odstraňovanie farby z dreva, prípadne umyť prípravkami proti plesniam. Ďalej potom postupujete rovnako ako pri doskách nových, tzn. brúsite, tmelíte, impregnujete a natierate.