Ako používať bidet bez toho, aby ste urobili neporiadok? Sprievodca pre začiatočníkov
Dôsledne vykonaná hygiena, komfort pri používaní, pocit čistoty, šetrnosť k pokožke, ale aj pomoc pri problémoch s hemoroidmi či uľahčenie hygieny v období tehotenstva – to sú hlavné výhody, ktoré prináša používanie bidetu. Mnohí ľudia si pod bidetom predstavia výhradne zníženú misu umiestnenú vedľa WC, a pretože majú v kúpeľni málo miesta, s jeho obstaraním sa rozlúčia. To je ale veľká škoda, pretože dnes možno bidet zaobstarať aj do tej najmenšej kúpeľne. Ako je to možné? Nielen to sa dozviete v článku.
Čo sa v článku dozviete?
Čo je bidet?
Bidet je zariadenie slúžiace na omývanie intímnych partií, najmä konečníka po použití toalety. Voda, na princípe ktorej je bidet založený, očistí intímne partie oveľa dôkladnejšie ako toaletný papier.
Bidet sa využíva tiež na hygienu počas menštruácie, po pohlavnom styku, prípadne aj na holenie alebo umývanie nôh. O tom, ako sa bidet používa, rozhoduje druh bidetu - a tých je hneď niekoľko. Ktoré sú to?
Základné typy bidetov
Bidetová sprcha
Priestorovo úsporným riešením je bidetová spŕška k WC alebo ručný bidet. Zjednodušene ide o ručnú sprchu zavesenú na držiaku, ktorý sa namontuje na stenu blízko WC. Pre vyšší komfort je vhodné pripojiť bidetovú spršku na teplú a studenú vodu. Vďaka svojej skladnosti sa zmestí skutočne do každej kúpeľne. Sprška môže byť napojená na umývadlovú batériu, variantom je ale aj vlastná bidetová batéria s podomietkovým telesom.
Bidetové sedátko
Bidetové sedátko je elegantným riešením, ako z obyčajného WC vykúzliť bidet. Je možné ho namontovať prakticky na každú misu (existujú odporúčané kombinácie), disponuje radom funkcií, ľahko sa inštaluje a nijako nenaruší dizajn WC.
Väčšinou sa jedná o produkty napájané elektrinou, elektrinou nenapájané modely môžu ponúkať oplach iba studenou vodou.
Kombinácia WC a bidetu
Najmodernejším variantom je WC, v ktorom už je bidet rovno zabudovaný. Táto kombinácia sa označuje ako elektronický bidet alebo sprchová toaleta. O umytie intímnych partií sa postarajú trysky, z ktorých prúdi voda.
Ovládanie zaisťuje diaľkový ovládač, otočné koliesko z bočnej strany WC, prípadne mobilné aplikácie. Na elektronickom bidete vás zaujme množstvo funkcií, napr. análna spŕška, perinálna spŕška, fén na osušenie, odsávanie zápachu, nastavenie intenzity prúdu či teploty vody atď.
Klasický bidet
Klasický bidet nie je ničím iným ako zníženou misou umiestnenou blízko WC. Existuje v modernejšom závesnom prevedení aj v prevedení stojacom. Jeho súčasťou je bidetová batéria, avšak niektoré modely môžu mať aj trysky. Pokiaľ bidet trysky nemá, pravdepodobne budete musieť do umývania zapojiť aj ruky. Pretože sa jedná o samostatnú misu, vyžaduje v kúpeľni dostatok priestoru.
Ako používať bidet?
Ako sadať na bidet
Prvým krokom pri použití bidetu je zaujatie správnej polohy. Spôsob sedenia sa odvíja od partie, ktorú chcete umyť (pre umytie konečníka sedíte chrbtom k stene, pre umytie predných partií čelom), prípadne od rozmiestnenia trysiek na bidete.
Ako používať bidetovú spŕšku k WC
Po zaujatí polohy a vykonaní potreby najskôr spršku pripravíte na použitie (napr. nastavením ventilu do určitej polohy). Potom uchopíte hlavicu a pomocou ovládacej páčky alebo tlačidla spustíte prúd vody, kedy zároveň nastavujete teplotu vody aj intenzitu prúdu. Smer prúdu vody regulujete ručne. Po umytí sa osušíte toaletným papierom.
Ako používať bidetové sedátko a elektronický bidet
Elektronický bidet a elektricky napájané bidetové sedadlo sa používajú veľmi podobne. V prvom rade sa správne posadíte a po vykonaní potreby pomocou ovládacieho zariadenia aktivujete požadované funkcie. Na usušenie potom môžete využiť funkciu fénu.
Ako používať klasický bidet
Na klasický bidet sa musíte najskôr premiestniť. Po použití WC sa teda presuniete na bidet (čelom, alebo chrbtom ku kohútiku), páčkou na batériu spustíte vodu a po umytí sa osušíte toaletným papierom. Teplotu vody je ideálne nastaviť ešte pred použitím WC, aby ste sa mohli umyť čo najrýchlejšie po použití WC. Misu je možné tiež napustiť vodou a pomocou odtoku potom vypustiť.