Rýchle a jednoduché tipy, ako sa zbaviť molí vo vašej domácnosti
Mole sú nevítanými hosťami našich domácností. Ničia všetko, čo im príde do cesty. Sú v skriniach, v špajzi a občas vyletia aj z obliečok. Ochrana proti moliam je však jednoduchšia, než si myslíte. V dnešnom článku vám prezradíme, ako sa zbaviť potravinových aj šatníkových molí.
Mole patria medzi jedny z najhorších domácich škodcov vôbec. Robia diery do vašich obľúbených svetrov, zanechávajú za sebou exkrementy a ich larvy nájdete aj v potravinách. Viete však, že existuje niekoľko druhov molí? Než sa teda pustíte do ich likvidácie, mali by ste vedieť, o aký druh ide.
Čo sa v článku dozviete?
Druhy molí
Na Slovensku sa vyskytuje najčastejšie moľa kožušinová, moľa čalúnová a samozrejme moľa šatníková a moľa potravinová. Pýtate sa, ako spoznať rozdiel medzi šatníkovou a potravinovou moľou? Poradíme vám.
1. Moľa šatníková
Moľa šatníková je 4–8 mm dlhý motýlik svetlo okrovej, lesklej farby so strapcami na koncoch krídiel. Uprednostňuje tmavé a teplé miesta s vyššou vlhkosťou vzduchu. Samičky počas svojho života nakladú až 200 vajíčok do prírodných textílií, kožušín, vlneného oblečenia alebo do peria. Z vajíčok sa potom približne po dvoch týždňoch liahnu biele larvy s tmavou hlavou. Larvy sa živia keratínom, ktorý obsahujú práve prírodné vlákna a perie. Vďaka tomu potom nachádzate drobné dierky vo vašom oblečení a iných textíliách.
Pre šatníkové mole je typické pradenie jemných pavučinových chodieb, v ktorých sa larva pohybuje. Počas ich vývoja sa niekoľkokrát vyzlieka, dorastá do dĺžky až 12 mm a potom sa zakuklí. Štádium kukly trvá zhruba 1,5 až 3 mesiace. Dospelí jedinci už potravu neprijímajú a po maximálne 20 dňoch umierajú. Počas roka vznikajú 2–3 nové generácie.
2. Moľa kožušinová
Moľa kožušinová je väčšia ako moľa šatníková. Meria 11–17 mm, má žltošedé lesklé predné krídla s typickými čiernymi bodkami či škvrnkami. Larvy sú biele až žlté s hnedou hlavou. Typickým znakom lariev mole kožušinovej je, že si larvy spriadajú ochranný kokon okolo svojho tela, ktorý so sebou nesú po celú dobu svojho vývoja a potom sa v ňom zakuklia. Samičky žijú priemerne 30 dní a v tejto dobe nakladú zhruba 100 vajíčok.
Rovnako ako larvy mole šatníkovej sa aj tieto živia keratínom. Larvy však na rozdiel od mole šatníkovej môžu napádať napríklad aj múku, sušené mlieko, korenie alebo tabak. Počas roka vznikajú väčšinou 2 nové generácie.
3. Moľa čalúnová
Moľa čalúnová je 12–24 mm dlhý motýlik, ktorého predné krídla sú dvojfarebné. Jedna časť krídiel je čiernohnedá a druhá sa sfarbuje do šedobielej farby. Na špičkách krídiel sa môžu objavovať malé tmavé škvrny. Samička kladie počas svojho života 50-100 vajíčok. Larvy sa vyvíjajú počas leta a na prežitie potrebujú vlhké prostredie.
Rovnako ako larvy mole šatníkovej spriadajú aj tieto larvy jemné tunely, v ktorých sa pohybujú. Na konci vývoja sa potom zakuklia. Larvy dorastajú do dĺžky až 13 mm a spôsobujú škody najmä na vlnených tkaninách, kožách a kožušinách, nábytkových látkach a čalúnení, tapetách a nástenných kobercoch.
4. Moľa potravinová
Moľa potravinová sa často objavuje v potravinách vo forme malých béžových alebo hnedastých motýlikov či ich vajíčok a lariev. Napriek tomu, že všetci týchto škodcov poznáme pod názvom potravinová moľa, je toto označenie nesprávne. Ide o tzv. zavíjače. Nachádzajú sa nielen v domácnostiach, ale aj v potravinárskych skladoch. Škody na potravinách spôsobujú ich larvy, ktoré jedlo znehodnotia okusom aj jemnými pavučinkami.
Kde sa berú mole?
Nemusíte sa obávať, že by vaša domácnosť nebola dostatočne čistá. Zavíjače aj mole si so sebou domov môžete priniesť s nakúpenými potravinami, ako sú obilniny, cereálie a granule pre zvieratá, alebo v novom koberci. Škodcovia sa následne začnú množiť a často ich spozorujete až vtedy, keď sa z nich stanú motýlikovia.
Vplyv molí na naše zdravie
Prítomnosť molí v domácnosti u väčšiny ľudí nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Dajte si však pozor na larvy! Keď sa dostanú do kontaktu s vašou pokožkou, môžu spôsobiť svrbenie, pľuzgieriky, vyrážku, ekzém, žihľavku alebo šupinatú kožu. Niektoré larvy molí aj dospelí jedinci produkujú tzv. glykoproteíny. Pokiaľ budete tieto látky vdychovať, môžu u vás nastať ďalšie alergické reakcie.
Ako nájsť zdroj molí?
Nachádzate chumáčiky bielych vlákien, húsenice a vajíčka v potravinách? Potom je isté, že sa u vás zabývali mole. Niekedy sa môže tiež stať, že budete cítiť nepríjemný zápach. V skrini zase nájdete prehryzené oblečenie. A keď sa zotmie, možno spozorovať aj poletujúcu moľu.
Ako sa zbaviť molí v kuchyni?
1. Všetko starostlivo prejdite a vyhoďte
Skontrolujte všetky potraviny. Tie, ktoré sú napadnuté, vyhoďte. Vyhodiť len časť sa ale neoplatí. V napadnutých potravinách sa totiž skrývajú vajíčka, ktoré tak prežijú. Špajzu dôkladne vytrite a povysávajte. Veľkú pozornosť venujte najmä rohom a škáram. Dózy, ktoré vraciate späť, riadne umyte horúcou vodou.
2. Stavte na silu vône
Mole neznášajú silné aromatické vône. Zaveste teda do skrinky vrecúško levandule alebo zmes citrónovej a pomarančovej kôry. Skvele funguje aj sušená palina, klinčeky alebo bobkový list. Ten vložte priamo do múky alebo do strúhanky.
3. Jablčný ocot alebo pivo
Mole môžete nalákať na jablkový ocot, ktorý im veľmi chutí. Nalejte ho do misiek a tie rozmiestnite ako pascu, v ktorej sa utopia. Mističky dajte predovšetkým do tmavých kútov, kde sa mole zdržujú najčastejšie. Keď nemáte jablčný ocot, môžete použiť aj víno alebo pivo. Postavte do špajze plný pohár, hrdlo potiahnite obväzom a upevnite gumičkou. Motýliky sa tak dostanú dovnútra, ale von už nie.
4. Lapače
Molí sa zbavíte aj pomocou špeciálnych odpudzovačov. Väčšinou sa používajú lapače, ktoré pomocou feromónov lákajú molie samčeky a tie sa na lepkavú látku prilepia. Samičky samotné sa množiť nemôžu, takže sa motýlikov zbavíte. Ďalším variantom sú najrôznejšie tablety, gélové vrecká alebo spreje.
Ako sa zbaviť šatníkových molí?
1. Levanduľa
Naplňte látkové vrecká sušenou levanduľou alebo namočte vatové guličky do levanduľového esenciálneho oleja. Potom ich umiestnite do skríň, zásuviek a boxov s mimosezónnym oblečením. Okrem toho, že odpudí nevítaných návštevníkov, krásne vám oblečenie prevonia.
2. Mäta
Ďalším účinným repelentom proti moliam sú lístky mäty. Vložte hrsť sušenej mäty piepornej do látkového vrecka alebo si listy vložte medzi oblečenie. Dobre funguje aj mätový olej. Stačí naniesť pár kvapiek na vatový tampón a zastrčiť ho do rohu skrine. Keď vôňa začne vyprchávať, pridajte viac mätového oleja.
3. Céder
Cédrové drevo je najznámejším repelentom proti moliam. Zaobstarajte si teda cédrové guličky a umiestnite ich tam, kde sú potrebné. Céder časom stráca svoju vôňu. Ak mu chcete vrátiť vôňu späť, jemne guľôčku obrúste alebo si kúpte fľaštičku cédrového oleja a naneste ho na drevo.
4. Provensálske bylinky
Naplňte vrecko klinčekom, tymiánom, rozmarínom alebo kombináciou týchto byliniek a uložte ich opäť na miesto výskytu molí. Obsah vrecúšok každých šesť mesiacov vymeňte.
Ako zabrániť moliam v návrate?
- Aby sa vám nestalo, že sa k vám mole opäť vrátia, skontrolujte nákup hneď po príchode domov. Sypké potraviny ako strúhanku, múku alebo cereálie starostlivo prezrite a presypte ich z pôvodných obalov do uzatvárateľných nádob. Až potom ich uložte na miesto.
- Nerobte si doma príliš veľké zásoby. Zamedzíte tým nielen výskytu hmyzích škodcov, ale aj plytvaniu.
- Znížte teplotu v byte. Veľké teplo je totiž lákadlom pre zavíjače.
- Udržujte v domácnosti poriadok. Nevetraná a zatuchnutá skriňa alebo špajza sa ľahko stanú ich kráľovstvom.