Ako sa zbaviť slimákov? Ukážeme vám 11 šikovných spôsobov

Publikácia: 01.08.2022

Slimáci sú tŕňom v oku všetkých záhradkárov a pravidelne okupujú najvyššie posty na zozname záhradných škodcov. Ničia vzácne rastliny aj nové sadenice, najčastejšie však páchajú škody na zelenine, pri ktorej žujú listy, stonky, kvety aj hľuzy. Ako sa teda slimákov zbaviť? Prečítajte si naše tipy.

Slimáci sú aktívni po väčšinu roka, problém ale predstavujú najmä na jar a v lete, keď je veľa mladého porastu.  Najaktívnejší sú predovšetkým po zotmení, keď je teplo a vlhko. V horúcom a suchom počasí sa zahrabávajú do pôdy alebo sa schovávajú na chladných a tmavých miestach, aby sa vyhli dehydratácii.

Aké sú druhy slimákov na Slovensku?

na Slovensku nájdete niekoľko druhov slimákov. Najväčšie škody spôsobujú slizniačik sieťkovaný (Deroceras reticulatum) a slizniačik poľný (Deroceras agreste). Ďalším otravným slimákom vyskytujúcim sa na našich záhradách je slizniačik mokradný (Deroceras leave), slimák najväčší (Limax maximus), slizovec záhradný (Arion hortensis), slizovec hrdzavý (Arion rufus) a slizovec žíhaný (Arion circumscriptus). Výrazné škody na Slovensku pácha aj slizovec iberský (Arion lusitanicus).

slimák na záhrade
zdroj: Unsplash

3 tipy, ako spoznať prítomnosť slimákov

1. Ohryznuté listy a diery v plodoch

Pokiaľ ráno prídete na záhradu a zo sadeníc nezostane nič než stredy listov, pravdepodobne sú na vine slimáci. Rovnako okrúhle otvory v paradajkách, jahodách a ďalších mäkkých plodoch značia, že je potrebné so slimákami na záhrade čo najrýchlejšie zatočiť.

2. Slizké stopy

Slizké stopy na listoch rastlín, stenách, kameňoch alebo mulči sú ďalším typickým poznávacím znamením slimákov.

3. Vajíčka slimákov

Každý slimák môže počas svojho života naklásť stovky vajíčok, ktoré sú kladené v skupinách po zhruba 30 kusoch. Vajíčka kladú do vlhkej pôdy, pod mulč a kamene alebo pod listový odpad. V prípade, že znášky objavíte, naberte ich lopatkou a okamžite zničte. V horúcom a suchom počasí sa im síce nedarí, akonáhle však nastane daždivo, vajíčka sa vyliahnu.

slimák
zdroj: Unsplash

Ako sa zbaviť slimákov na záhrade?

Napriek všetkej snahe sa niektorým stratám spôsobeným slimákmi nevyhnete. Zmierte sa s tým, že vaša záhrada skrátka nikdy nebude úplne bez slimákov a skúste nájsť spôsob, ako ich škody znížiť na minimum.

Prednostne sa snažte ochrániť najzraniteľnejšie rastliny, ako sú sadenice zeleniny, bylinky a obzvlášť náchylné cibuľovité rastliny. Pokiaľ pestujete rastliny v kvetináčoch, uistite sa, že medzi jednotlivými rastlinami nie je vytvorený „most“ z listov, pretože po ňom slimáci môžu prechádzať z kvetináča do kvetináča.

Existuje mnoho možností, ako sa slimákom brániť. Najlepšie je kombinovať niekoľko metód a začať s nimi skoro na jar. Nižšie pre vás máme niekoľko účinných tipov, ako sa slimákov zbaviť.

Lapače

Pasce na slimáky existujú v mnohých rôznych podobách. Ich použitie je veľmi jednoduché, stačí ich umiestniť blízko miesta, kde sa slimáci najviac vyskytujú, naplniť ich pivom alebo droždím s teplou vodou, a čakať. Pre ešte lepšie výsledky môžete pridať aj atraktant, ktorý má až 20× vyššiu účinnosť. Vďaka prírodnej návnade a uzáveru nehrozí žiadne nebezpečenstvo ani vašim domácim miláčikom, ani iným zvieratám.

Ručný zber

Najúčinnejšou metódou je ručný zber. Musíte si však nájsť ten správny čas a vytrvať. Zbierajte slimáky vo večerných či nočných hodinách, kedy vyliezajú zo svojich úkrytov. Prejdite celú záhradu, zvlášť tmavé a vlhké miesta, kde sa ulitníky obvykle schovávajú: kompost, vysokú trávu, miesta pod doskami alebo tehlami, pod zloženým drevom, pod sudmi alebo kvetináčmi aj pod poklopom nádrže alebo septiku.

Parazitické hlísty

Ako na slimáky bez chémie? Vyskúšať môžete napríklad ekologicky nezávadné hlísty Phasmarhabditis hermaphrodita, ktoré bežne zakúpite v hobby marketoch alebo na internete. Počas jedného týždňa môžete pozorovať úbytok slimákov, ktorí prestanú jesť, ukryjú sa pod zem a následne prirodzene uhynú. Pre ostatné zvieratá a človeka sú hlísty neškodné.

Kačice

Aj slimáci majú svojich prirodzených nepriateľov. Ak premýšľate, čo žerie slimáky, sú to napríklad žaby, mloky, ropuchy, hady, korytnačky, ježkovia, piskory a samozrejme operenci. Pokiaľ sa teda chcete zbaviť slimákov, povolajte na pomoc kačice, ktoré si na slimákoch veľmi radi pochutnajú.

Soľ

Jedným z najznámejších trikov, ako sa zbaviť slimákov, je posypať ich soľou, čím sa slimáci rozleptajú a zahynú. Soľou môžete posypať aj záhon, ale neprežeňte to s množstvom, pretože by ste mohli nenávratne poškodiť aj rastliny a sadenice.

Pivo

Pivná pasca bude slimákov lákať už z diaľky. Zakopte otvorenú fľašu alebo nádobu do zeme tak, aby bol okraj tesne nad úrovňou pôdy a naplňte ju do polovice pivom. Slimáci sa do tejto plytkej pivnej kaluže ponoria a zomrú. Každé ráno pascu skontrolujte a podľa potreby ju vyčistite. Najlepšie je, keď umiestnite pascu na okraj zeleninového záhona. V prípade, že ju totiž umiestnite do záhona, slimáci cestou k pasci zožúvajú vaše sadenice.

Sóda

Slimáky môžete poprášiť aj jedlou sódou. Čoskoro potom zoschnú a zahynú. Sódu je možné rozprášiť všade tam, kde sa slimáci nachádzajú.

Škrupiny

Achillovou pätou slimákov je ich mäkké telo, ktoré sa ľahko podráždi ostrými alebo suchými materiálmi. Využite to a posypte jednotlivé rastliny – alebo celú záhradu – dreveným popolom, kremelinou alebo štrkom, aby ste slimákov odradili, pretože sa im nebude chcieť liezť cez hrboľatú bariéru. Drevený popol má navyše tú výhodu, že pridáva do pôdy draslík a zvyšuje pH, zvážte preto túto metódu ako prvú obrannú líniu.

Rovnako tak môžete použiť rozbité vaječné škrupiny, ktoré nasypete po obvode obľúbených záhonov. Vaječné škrupiny sa navyše rozložia a prospejú pôde.

Lesklé predmety

Meď pri kontakte so slimákmi vyvolá nepríjemný elektrický šok, ktorý ich odradí od priechodu. Vytvorte okolo svojej milovanej záhrady bariéru tým, že ju obklopíte 10 až 15 centimetrovým medeným oplechovaním alebo omotáte náchylné rastliny medenou páskou. Nielenže sa slimáci budú držať ďalej, ale medené oplechovanie môžete používať opakovane niekoľko ďalších rokov. Majte na pamäti, že tento trik slimáky iba odradí.

Rastliny, ktoré im prekážajú

Keď všetko ostatné zlyhá, vysaďte rastliny, ktoré k slimákom rozhodne nie sú priateľské; alebo to aspoň urobte v oblastiach, kde sú slimáci perzistentní. Slimáci nemajú radi silne voňajúce veci, takže použite levanduľu, rozmarín, begónie a šalviu. Medzi ďalšie odpudzovače slimákov patria paprade, cyklámen, hortenzie, kalifornský mak, nasturtium a lantana.

Granule

Ak ste vyskúšali naozaj všetko a už si neviete rady, skúste siahnuť po chemických prípravkoch. Veľmi dobre funguje napríklad Vanish na slimáky vo forme tmavomodrých minigranúl. Majte však na pamäti, že by ich mohol zjesť aj iný neškodný návštevník vašej záhrady.

Autor článku