7 spôsobov, ako rýchlo a lacno ohriať vodu v bazéne
Máte na záhrade bazén, ale neznesiete studenú vodu? Ukážeme vám, že ohriať vodu nemusí byť zložité ani drahé. S našimi radami vás letné kúpačky zase začnú hriať pri srdci.
V článku sa dozviete:
Ako na ohrev vody v bazéne?
Nikde inde si človek toľko nevydýchne ako na peknom mieste pri vode, kde sa môže schladiť, kedykoľvek sa mu zachce. Dovolenka pri mori je ideálny relax a v týchto dňoch sen každého z nás, nie vždy je ale pre nás more dostupné.
Zárukou pohodového popoludnia sa tak môže stať aj bazén na záhrade. Voda v ňom by mala byť príjemná, ideálne v rozmedzí 21 – 25 °C. Celkové prehriatie vplyvom slnečných lúčov ale môže trvať aj niekoľko dní. Do tejto doby je napustený bazén vhodný iba pre otužilcov. Pokiaľ nechcete smutne čakať a netrpezlivo obchádzať bazén, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ohriať vodu na vysnívanú teplotu.
Solárna plachta na bazén
Voda v bazéne stráca teplo kvôli odparovaniu. Ako slnko ohrieva vodu v bazéne, táto teplá voda stúpa nahor, kde sa odparuje. Solárna plachta vytvára bariéru, ktorá bráni ohriatej vode unikať z bazéna. Solárne plachty majú malé vzduchové vrecká, vzhľadovo aj na dotyk podobné bublinkovej fólii, ktoré pohlcujú teplo zo slnka a prenášajú ho do vody. Zablokovaním odparovania a prenosu tepla môže solárna plachta zvýšiť teplotu vody v bazéne až o 12 stupňov.
Tekutá plachta na bazén
Rovnako ako štandardná solárna plachta, aj tekutá plachta na bazén, ktorá vytvorí na povrchu hladiny neviditeľnú vrstvu s hrúbkou molekuly, dokáže efektívne šetriť energiu na ohrev vody, a to až o 70 %. Rovnako znižuje odparovanie vody, vlhkosť vzduchu aj pachy z chemikálií pri vnútorných bazénoch. Nespornou výhodou je aj netoxicita a biologická odbúrateľnosť.
Solárne kruhy
Solárne kruhy fungujú podobne ako solárna plachta, ich použitie je však oveľa jednoduchšie. Každý kruh má obvykle priemer 50 cm. Keď sa ich v bazéne zoskupí niekoľko, fungujú ako solárna plachta, ktorá bráni ohriatej vode opustiť bazén a zároveň absorbuje teplo zo slnka a prenáša ho do vody. Solárne kruhy sa dajú ľahšie umiestniť a odstrániť ako plachta plnej veľkosti, pri ohreve vody ale nie sú také účinné.
Čierna hadica na ohrev vody
Naviňte dostatočne dlhú čiernu záhradnú hadicu v blízkosti bazéna tak, aby na ňu dopadalo veľa priameho slnečného svetla. Tá potom bude absorbovať slnečné teplo. Následne pripojte jeden koniec hadice k čerpadlu nastavenému na čerpanie vody z bazéna (môžete použiť aj bazénové čerpadlo) a druhý koniec umiestnite do bazéna. Akonáhle čerpadlo vyťahuje vodu z bazéna a tlačí ju hadicou, horúca hadica vodu ohrieva a potom ju vracia späť do bazéna.
Zastrešenie bazéna
Vietor vanúci po povrchu vodnej hladiny môže urýchliť proces odparovania, čo spôsobí, že voda v bazéne rýchlejšie stráca teplo. Ak žijete vo veternej oblasti, zvážte vybudovanie alebo zakúpenie zásteny proti vetru, prípadne kompletné zastrešenie bazéna.
Najvýhodnejšia je kombinácia zastrešenia s niektorým typom aktívneho ohrevu vody. Zastrešenie zabráni nielen úniku tepla, ale dokáže aj udržať bazén bez nečistôt, ktoré by sa do neho inak určite dostali. Samotné zastrešenie dokáže vodu udržať o zhruba 5 ° C teplejšiu v porovnaní s nekrytým bazénom. To ale nemusí vždy stačiť, a potom je nutné siahnuť po elektrickom ohreve, tepelnom čerpadle alebo solárnom ohreve. Tieto možnosti dokážu vodu prihriať o ďalších niekoľko stupňov.
Solárny ohrev bazéna
Chcete mať pri ohreve vody nulové prevádzkové náklady? Potom pre vás bude vhodným riešením solárny panel. Obstarávacia cena sa líši podľa veľkosti jeho plochy a výrobcu, investícia sa vám však čoskoro vráti v podobe teplej vody zadarmo. Solárne panely fungujú tak, že je do nich pomocou filtrácie vháňaná studená voda z bazéna, tá sa následne počas prechodu panelom ohreje a do bazéna potom späť putuje teplá voda.
Pokiaľ sa rozhodnete pre solárny ohrev, je nutné dbať na vhodné umiestnenie. Najlepším miestom je to, kam dopadá v priebehu dňa najviac slnečných lúčov. Pokiaľ by sa však časom ukázalo, že jeden solárny panel nedokáže zaistiť dokonalý ohrev vody, je možné prepojiť viac solárnych panelov a zvýšiť tak ich celkovú účinnosť. Dôležité je tiež zamyslieť sa nad výkonom filtračného zariadenia, ktoré bude do panelov vodu pumpovať.
Tepelné čerpadlo aj pre chladnejšie dni
Ďalšou možnosťou, ako rýchlo ohriať vodu v bazéne, je tepelné čerpadlo. V tomto prípade sa bude jednať o vyššiu počiatočnú investíciu. Cena kvalitných tepelných čerpadiel začína na cca 1 000 eur. Táto vysoká čiastka je však vyvážená vysokou účinnosťou týchto zariadení a možnosťou ohrevu vody aj pri zamračenom a chladnejšom počasí. Tepelné čerpadlá sú schopné ohrievať vodu od zhruba 12 °C.
Tepelné čerpadlo funguje tak, že z okolitého vzduchu odoberá teplo a s pomocou tepelného výmenníka ním ohrieva vodu. Práve zo vzduchu získate asi 80 % tepla a zvyšných 20 % zaistí elektrická energia.
Je nevyhnutné zvoliť také tepelné čerpadlo, ktoré bude mať dostatočný výkon, aby dokázalo vodu v bazéne prehriať na tú správnu teplotu.
Hľadáte tipy, ako sa pri vode zabaviť?
- Máte radi knižky? Vyskúšajte Albi ceruzku. Ide o novinku vo svete interaktívnych kníh. Albi ceruzka funguje ako elektronická ceruzka. Na základe obsahu interaktívnej knihy a priloženia Albi ceruzky ku konkrétnemu obrázku zaznie rozprávanie, hádanka alebo zaujímavý dialóg. Deti to milujú, a nie je divu. Jedná sa o zábavnú formu vzdelávania, ktorá si ich rýchlo získa. Skvelá zábava na dlhé hodiny.
- Zahrajte si karty alebo inú spoločenskú hru.
- Rozprávajte si improvizované príbehy. Striedajte sa v rozprávaní po jednej vete. Uvidíte ako kreatívnu zápletku spoločne vykúzlite.
- Deti sa donekonečna vyhrajú s potápačskými okuliarmi alebo s podvodným foťákom. Zabavia sa s nimi pri mori aj v bazéne.
- Hrajte sa s prírodným materiálom okolo vás. Ak ste pri mori, postavte hrad alebo rodinný portrét z mušlí, rias a kamienkov.
- Zmeňte sa s deťmi na akrobatov a pripravte si navzájom cirkusové prekvapenie. Skúšajte vo vode rôzne akrobatické prvky a navzájom si ich hodnoťte. Postupne sa vystriedajte.
- Je s vami pri vode viac detí? Usporiadajte pre nich vodnú olympiádu. Medzi obľúbené disciplíny patrí napríklad beh proti prúdu, preteky v jazde na nafukovacom kruhu, beh v potápačských plutvách v plytkej vode, plávanie s ešusom vody bez toho, aby sa voda rozliala alebo jej pribudlo, slalom vo vode medzi pet fľašami alebo hračkami do bazéna, lúštenie hlavolamu pod vodou a pod.