Ako vyrobiť bezpečnú napájačku pre včely z machu, okruhliakov alebo guličiek?
Predstavte si ten pocit, keď sa v horúcom letnom dni môžete schovať domov, dať si pohár vychladenej vody a pustiť si klimatizáciu. Úľavné, že? Presne tak sa cítia včely, keď majú prístup k bezpečnému a spoľahlivému zdroju vody. Vo voľnej prírode však takých miest ubúda, a preto je nesmierne dôležité zaistiť včelám dostatok vody na našich záhradách. Ako na to, aby ste neohrozili ich ani seba?
Čo sa v článku dozviete?
Prečo je dôležité zaistiť včelám zdroj vody?
Keď sa včely vydávajú na prieskum šíreho sveta, hľadajú štyri veci: peľ, nektár, propolis a vodu. Aby zvládli vyrobiť 1 kg medu, musia navštíviť okolo 4 miliónov kvetov (asi 2 000 kvetov denne). Včely robotnice majú ale ešte ďalšie povinnosti - jedná sa o čistenie plodových buniek, výrobu vosku a konzerváciu medu, stráženie vchodu, opravu prasklín v štruktúre úľa, ošetrovanie malých, vetranie úľa pre udržanie správnej teploty a odstraňovanie mŕtvych.
Nie je teda divu, že sú naozaj smädné. Včely vodu navyše nielen pijú, ale využívajú ju aj na ochladenie úľa, na kŕmenie včelích mláďat alebo na riedenie medu.
Možno si hovoríte, že sa včely môžu napiť v rybníku alebo rieke. Máte pravdu, je ale nutné si uvedomiť, že nie všetky úle sa nachádzajú v blízkosti prírodného zdroja čistej vody. V týchto prípadoch budú včely hľadať vodu inde. Napríklad v susedovom bazéne alebo v priekope. Tieto zdroje vody však môžu obsahovať chlór, pesticídy alebo iné škodlivé chemikálie.
Vytvorenie napájacej stanice pre včely je tak jednoduchý a zmysluplný spôsob, ako zaistiť včelám čistú pitnú vodu a podporiť celý život úľa.
Na čo si dať pri výrobe pozor?
Neutopte včely
Včely nemôžu pristáť na vodnej hladine. Aby ste predišli zbytočnému utopeniu včiel, umiestnite do napájačky malé pristávacie podložky, na ktorých môžu včely sedieť. Môže sa jednať o kamene, okruhliaky, štrk, vetvičky, sklenené guličky alebo napríklad korkové štuple.
Použite správnu vodu
Podľa vedcov nachádzajú včely vodu skôr čuchom než zrakom, preto ich priťahuje voda, ktorá vyžaruje zemitú arómu prírody. Viac ako čistá voda z kohútika ich tak bude lákať voda, ktorá je cítiť vlhkou zemou, vodnými rastlinami, machom, červami a soľou. Aby ste včelám pomohli nájsť vašu napájaciu stanicu, nasypte do vody trochu soli. Akonáhle ju včely objavia, máte vyhrané!
Nájdite perfektné miesto
Než sa vrhnete na výrobu napájačky pre včely, vyberte pre jeho umiestnenie správne miesto. To by malo byť dobre viditeľné, ale mimo oblasti s rušivou prevádzkou.
Vodu pravidelne dolievajte
Vodu vymieňajte aspoň raz týždenne. Počas horúcich dní, kedy včely potrebujú extra ochladenie pre úľ, ešte častejšie. Vodu nemusíte vždy vylievať, stačí doliať čerstvou vodou a prebytok nechať vytiecť cez okraje nádoby. Prípadné vajíčka komárov nakladené do stojatej vody budú zmyté.
5 nápadov, ako vyrobiť napájačku pre včely
1. Pozvite včely k vtáčiemu kúpatku
Vtáčie kúpatko môže veľmi dobre poslúžiť ako napájačka pre včely, pretože je plytké. Včely sa zvyčajne môžu usadiť na okraji vaničky a napiť sa. Pamätajte však, že včely nevedia plávať, nezabudnite preto pridať okruhliaky, vetvičky alebo mach.
2. Do plytkej nádoby pridajte sklenené kamienky alebo guličky
V každom záhradníctve či železiarstve nájdete vrecia s farebnými kamienkami, ktoré sa hodia nielen do záhonov, ale aj do napájatka pre včely. Vezmite si vrecko alebo dva a nasypte ich do širokej plytkej nádoby. Tá by mala byť dostatočne veľká, aby pojala dostatočné množstvo vody, ale nie taká veľká, aby sa včely utopili.
3. Vložte kamene do dávkovača vody pre domácich miláčikov
Ak nemáte veľa času nazvyš, aby ste pravidelne dopĺňali včelám vodu, bude sa vám páčiť náš ďalší tip. Malé dávkovače vody pre domácich miláčikov obvykle pojmú aj 3 000 ml vody a stoja asi 600 korún. Nezabudnite pridať kamene, aby ste mohli včelám poskytnúť vodu bez rizika utopenia.
4. Použite plastové krmítko pre hydinu
Kŕmidlá pre kurčatá fungujú rovnako ako misky pre domácich miláčikov, ale sú o niečo odolnejšie a vydržia aj vonku. Pokiaľ je miska kŕmidla hlboká viac ako niekoľko centimetrov, mali by ste opäť pridať okruhliaky alebo guličky.
5. Preklopte hlinený kvetináč
Otočte hlinený kvetináč hore dnom a položte naň malý tanierik. Následne ho umiestnite na rovné miesto na záhrade, naplňte kameňmi alebo kamienkami a nalejte trochu vody. Voilá, máte hotovo! Terakotové kvetináče majú nádherný prírodný vzhľad, na záhrade tak budú vyzerať naozaj skvele.
Často kladené otázky
Pijú včely vodu?
Ako sme už spomínali v hornej časti článku, včely pijú vodu. Používajú ju tiež na reguláciu teploty úľa, kŕmenie mladých včiel a riedenie uskladneného medu. Niektoré výskumy naznačujú, že včely z vody prijímajú aj živiny.
Ako prilákam včely k svojej napájačke?
Aj keď majú včely päť očí, stále sa z veľkej časti spoliehajú na svoj čuch. Z našich skúseností sme zistili, že včely preferujú vodu, ktorá je trochu špinavá a obsahuje nejaké rastliny. Do napájačky pre včely môžete tiež pridať malé množstvo oleja alebo soli, aby ju včely ľahšie našli. Akonáhle včely nájdu váš zdroj vody, môžete s tým prestať. Napájačku môžete tiež umiestniť blízko kvetov, ktoré majú včely rady.
Je nutné pridávať cukor alebo med?
Včelári používajú cukrový roztok pre včely pred zimou alebo počas jarných mesiacov, aby včelám uľahčili prácu a uľahčili rozvoj. Počas leta ale nie je toto prikrmovanie nutné, čokoľvek sladkého vo vašej napájačke navyše môže prilákať mravce.
Ako sa uistím, že je moja napájačka pre včely bezpečná?
Kľúčom je ponúknuť včelám vodu bez rizika utopenia. Ak je váš zdroj vody hlboký, jednoducho pridajte korkové zátky, vetvičky alebo čokoľvek iné, čo pláva.