Pestovanie byliniek pre začiatočníkov aj pokročilých. Aké vychytávky oceníte?

Publikácia: 01.06.2022

Či už sa pestovaním zaoberáte dlhšiu dobu, alebo ste pestovateľ začiatočník, dnes vám prinášame tipy, ktoré vám uľahčia pestovanie a pomôžu zvýšiť výnos. Svoje si nájdu nielen záhradkári, ale aj pestovatelia byliniek, ovocia i zeleniny.

Pestovanie byliniek doma

Pokiaľ nie ste vo svete indoor pestovania úplným nováčikom, už iste viete, bez akej výbavy sa na začiatok nezaobídete. Napríklad LED pestovateľské osvetlenie je úplným základom. Ale aké ďalšie vychytávky si zaobstarať a docieliť lepšiu úrodu?

bylinky
Unsplash

Výhrevné podložky

Pomocou výhrevných podložiek zaistíte rastlinám na začiatku pestovateľského cyklu optimálne podmienky pre rast. Najmä mladé bylinky, odrezky a sadenice sú háklivé na nízke teploty. Podložky zvýšia teplotu v koreňovej zóne o 10 až 20 ° C a tým pomôžu malým rastlinám so zakorenením, pri semienkach urýchlia klíčenie.

K výhrevným podložkám odporúčame zaobstarať aj termostat, vďaka ktorému budete môcť rastlinám poskytovať ideálnu teplotu konštantne.

Ionizátory vzduchu

V priestoroch, kde sa používajú elektronické prístroje, vznikajú pôsobením elektrostatických nábojov kladné ióny. Tieto kladné ióny spôsobujú zvýšenú únavu a nervozitu. Ionizátory sú malé a tiché prístroje, ktoré zaistia čerstvo vyčistený vzduch obohatený o záporné ióny vo vašej pestovateľskej miestnosti. Použitie ionizátora je jednoduché, nie je vybavený žiadnym ventilátorom ani filtrami, ktoré by bolo potrebné vymieňať.

Samozavlažovacie kvetináče

Vlastná bylinková záhrada doma v kuchyni alebo na balkóne je vďaka samozavlažovacím kvetináčom dostupná pre každého pestovateľa. Medzi hlavné výhody samozavlažovacích systémov patrí rýchle zostavenie, nenáročná údržba, hospodárne využitie vody a hnojív, nulové náklady na elektrinu, dostatočný prísun vlahy a živín na niekoľko dní a univerzálnosť – je možné ich použiť pre každý substrát a väčšinu druhov bylín.

Pestovateľské stany

Pestovateľské stany alebo grow boxy nie sú žiadnou novinkou. Mali by patriť medzi hlavnú výzbroj každého indoor pestovateľa. Grow boxy spárované s pestovateľskými svetlami vytvárajú komplexné prostredie pre potreby rastlín, a to nezávisle od ročného obdobia a klimatických podmienok. Dajú sa využiť na pestovanie pomocou hydropónie, aeropónie, zeminy alebo kokosových vlákien.

Pestovateľské stany sa využívajú primárne na indoor pestovanie, ale dajú sa použiť aj vonku na predĺženie vegetačného obdobia jednoročných plodín.

Dávkovače živín

Automatické riadenie živín a pH sa využíva predovšetkým pri hydroponickom pestovaní. Výhodou týchto zariadení je schopnosť aplikácie rôznych typov hnojív jednotlivo alebo súčasne a zároveň možnosť regulovať pH prostredia. Dávkovanie hnojív prebieha na základe neustáleho merania hodnoty elektrickej vodivosti a stáleho kolobehu vody. Automaticky prebieha aj dávkovanie pH, aby nedochádzalo k výkyvom hodnôt a bolo zaistené ideálne prostredie pre rastliny nepretržite.

Kokosový substrát

Kokosový substrát patrí v súčasnej dobe medzi veľmi obľúbené pestovateľské médium. Hodí sa ako na klasické pestovanie v zemine, tak aj na pestovanie hydroponické. Využijete ho v indoor aj outdoor pestovaní.

Kokosové substráty vynikajú svojou univerzálnosťou. Vďaka tomu, že sú bohaté na kyslík a udržujú vodu, vytvárajú koreňom rastlín dokonalé prostredie.

Ide o 100% prírodný produkt. Substrát sa vyrába z vlákien strukov kokosových orechov pestovaných na Srí Lanke alebo v Indii. Kokosové vlákna sa opakovane čistia, drvia a preosievajú. Na konci procesu dochádza k sterilizácii vlákien a stabilizácii hodnoty pH.

Pestovanie byliniek vonku

Dá sa nájsť mnoho dôvodov, prečo sa pestovaniu byliniek vonku vyhnúť - nečakané zmeny počasia, škodcovia, choroby rastlín. Aj napriek tomu sa nájdu malopestovatelia, ktorí pestovanie na záhrade uprednostňujú a nechcú riešiť zložité zariadenia potrebné pre indoor pestiarne. Je to finančne dostupnejšia varianta v prípade, že chcete pestovať iba malé množstvo rastlín.

byliny
Unsplash

Pestovanie v skleníku alebo fóliovníku

Ak chcete pestovať bylinky vonku, je potrebné zvážiť pestovanie v skleníku alebo fólivníku. Pestovanie vo fóliovníku je v porovnaní s pestovaním v záhone bezpečnejšie, diskrétnejšie, rastliny rastú rýchlejšie a zber tak môže byť výnosnejší.

Čo sa týka výbavy, okrem fóliovníka budete potrebovať:

  • substrát,
  • hnojivo,
  • kvetový stimulátor.

Zabudnúť by ste tiež nemali na ekologické nakladanie s bioodpadom. K tomu slúžia napríklad drevené či plastové kompostéry, alebo popolnice na bioodpad.

Boj proti škodcom

Útok škodcov dokáže narobiť v záhrade mnoho škôd. Bojovať proti nim môžete aj za pomoci surovín, ktoré máte doma v kuchyni.

Ako na slimáky

Najefektívnejšou a najšetrnejšou metódou je slimáky každý večer zbierať. Zabrániť im vstup na záhony môžete aj suchým pieskom, rozdrvenými škrupinami, drevenými pilinami, kávovým logrom alebo popolom z dreva.

Ako na vošky

Proti voškám môžete vyskúšať:

  • žihľavový postrek (žihľavy nechajte týždeň kvasiť vo vode na slnku a následne sceďte),
  • výluh z ohorkov cigariet,
  • cesnakový postrek (niekoľko roztlačených strúčikov cesnaku nechajte vylúhovať vo vode, potom sceďte).

Ako na húsenice

Najlepší efekt dosiahnete, keď húsenice ručne vyzbierate a premiestnite na miesto, kde nebudú škodiť. Pokúsiť sa môžete aj o prilákanie hmyzožravých vtákov na záhradu za pomoci búdok, v ktorých môžu hniezdiť.

Ako na krtkov

Na vyhnanie krtkov zo záhrady sa využívajú rôzne rušičky. Doma si môžete rušičku vyrobiť pomocou železnej tyče a PET fliaš. Krtkovia nemajú radi výrazné pachy, preto im do nôr skúste nasypať psie chlpy alebo citrónovú kôru, pach by ich mal odradiť a donútiť k vysťahovaniu.

Autor článku