Teplo ako v saune? Máme 15 tipov, ako ochladiť byt bez klimatizácie

Publikácia: 30.05.2022

Vysoké letné teploty môžu byť pre ľudský organizmus veľmi náročné. Svoje o tom určite vedia obyvatelia mestských bytov. Obzvlášť v noci môžu vysoké teploty spôsobiť problémy so zaspávaním a časté budenie. Pokiaľ tomu chcete predísť, prečítajte si našich 15 tipov, ako ochladiť byt bez klimatizácie.

V preslnených letných dňoch je dôležité ochladzovanie bytu hneď z niekoľkých dôvodov. Je vedecky dokázané, že pre lepšie sústredenie a prácu je ideálna teplota v miestnosti medzi 20 až 22 °C. Horúco a dusno navyše môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. A to nielen starším osobám alebo deťom, ale aj domácim miláčikom. Pokiaľ doma nemáte klimatizáciu, vyskúšajte naše praktické tipy, ako ochladiť byt bez klimatizácie.

Zatiahnite žalúzie alebo závesy

Okná môžu prepúšťať až 25 % tepla. Pokiaľ teda neviete, ako ochladiť miestnosť, najjednoduchšou možnosťou je mať počas dňa zatiahnuté žalúzie. V prípade, že nemáte žalúzie, kúpte si zatemňovacie závesy, ktoré v lete blokujú prenikanie slnečného svitu do bytu a v zime naopak udržujú teplo.

V noci otvorte okná

Správne vetranie je dôležité po celý rok. V lete však vetrajte iba skoro ráno alebo v noci a cez deň nechajte okná zatvorené. Efektívne je tiež vytvoriť prievan. Pokiaľ teda máte v miestnosti okná dve, jedno nechajte otvorené dokorán a druhé iba na ventilačku. V prípade, že dve okná v jednej miestnosti nemáte, otvorte dvere do inej miestnosti s otvoreným oknom.

Rozhýbte vzduch

Vezmite na pomoc podlahové, stropné alebo stolné ventilátory a vetráky a rozhýbte vzduch. Najlepšie ochladia miestnosť tie stropné. Pokiaľ ale pred klasický vetrák postavíte misku so studenou vodou alebo ľadom, docielite rovnaký výsledok.

Používajte rozprašovač

Medzi účinné praktiky patrí rozprašovač naplnený studenou, ideálne v mrazničke vychladenou vodou. Vodu rozprášte na záclony, na závesy aj vo vnútri miestnosti. Do miestnosti tak bude prechádzať z vonku ľahko ochladený vzduch. Alebo môžete namočiť prestieradlá či osušky do studenej vody a prehodiť ich cez okná.

Prim hrajú správne obliečky

Vymeňte ťažké periny a flanelové obliečky za ľahké deky a obliečky z chladivého saténu alebo ľanu, ktorý má úžasnú schopnosť, že v lete krásne ochladí a v zime zahreje. V tých najväčších horúčavách pokojne postačí len obyčajné prestieradlo.

Obmedzte pečenie a varenie

Vieme, že nie je možné celé leto jesť studené jedlá, aspoň v tých najteplejších dňoch si však niekoľkohodinové varenie odpustite. Varením sa totiž do vzduchu dostáva veľké množstvo pary a byt sa zahrieva. Obmedzte aj pečenie a vyskúšajte nepečené dezerty. Pokiaľ je použitie rúry nevyhnutné, otvárajte ju počas pečenia čo najmenej.

Choďte naboso

Odstráňte na leto z podlahy koberce alebo kožušiny. Počas leta sa v nich drží teplo a prach. Chodenie po podlahe bosými nohami je navyše počas sparných dní oveľa príjemnejšie.

Ochladzovač vzduchu

Najefektívnejšou možnosťou, ako ochladiť miestnosť, je obstaranie ochladzovača vzduchu. Je to cenovo dostupný a jednoduchý prístroj, ktorý pomocou odparovacieho filtra a studenej vody vháňa chladný vzduch do miestnosti. Ochladzovač vzduchu zároveň zvlhčuje a čistí vzduch.

Ľad je kúzelník

V prípade, že si teplo do vášho domova našlo svoju cestu, vyskúšajte osvedčeného pomocníka menom ľad. Vhoďte kocky ľadu do pohárov a misiek a rozmiestnite ich po miestnosti. Pomôcť si môžete aj pomocou kombinácie ľadu a ventilátora. Stačí ventilátor nasmerovať smerom k miskám s ľadom a studený vzduch vznikajúci okolo sa bude rozháňať po miestnosti.

Napustite studenú vodu do vane

V kúpeľni či kuchyni si môžete od tepla pomôcť tak, že do drezu alebo do vane napustíte pár centimetrov vody, ktorá sa bude teplom vyparovať a zvlhčovať miestnosť. Vďaka tomu dôjde k pocitovému ochladeniu miestnosti.

Nechajte svetlá vypnuté

Žiarovky generujú veľké množstvo tepla. To platí najmä v menších miestnostiach a v bytoch na vyšších poschodiach. Stolové a stojacie lampy vyžarujú viac tepla ako stropné svietidlá. Pokiaľ teda svetlo nepotrebujete, vypnite ho. Kompaktné žiarivky a LED žiarovky produkujú menej tepla ako tie klasické. Preto zvážte výmenu starých svetiel za modernejšie.

Vypínajte spotrebiče

Obmedzte používanie čo najväčšieho množstva spotrebičov, ako je televízia, žehlička alebo počítač, na minimum. Tieto spotrebiče totiž produkujú množstvo tepla a dokážu zvýšiť teplotu o pár desatín stupňa. V teplých dňoch zapínajte len tie spotrebiče, ktoré sú nevyhnutné.

Spite čo najnižšie

Teplý vzduch sa drží pri strope a chladný pri zemi. Preto by mali teraz spozornieť všetci, ktorí majú dvojposchodové poschodové postele alebo vytvorené spacie poschodie. Skúste na leto presťahovať spanie dole, napríklad do obývačky. Uvidíte, ako sa vám bude počas letných nocí oveľa lepšie dýchať.

Zaobstarajte si izolačné fólie do okien

Okenné fólie ponúkajú množstvo výhod – od zníženia nákladov na energie až po zabezpečenie súkromia. Dokážu poskytnúť až 98 % zníženie infračerveného tepla v porovnaní s nechránenými oknami a znížiť teplotnú nerovnováhu vo vašom dome či byte.

Vlažná sprcha

Osviežte sa vlažnou sprchou. Ľadovej vode sa ale vyhýbajte, pretože má tendenciu uzatvárať póry. V lete sa po sprchovaní neutierajte a nechajte pokožku uschnúť prirodzene. Aj to totiž ochladzuje.

Autor článku