STOPTUSSIN Kvapky 50 ml
200,71 €
Prejsť do obchodu
ďalšie informácie
Stoptussin – Správna voľba proti kašľu vďaka 2 účinným látkam
Stoptussin sa používa na liečbu suchého dráždivého, ťažko utíšiteľného kašľa rôzneho pôvodu.
Je vhodný pre deti aj pre dospelých.
• Tíši suchý dráždivý kašeľ
• Chráni pred ďalším dráždením ku kašľu
• Riedi hlien a tým napomáha vykašliavaniu
Stoptussin obsahuje 2 účinné látky: Butamirát a Guajfenezín
Butamirát tlmí suchý dráždivý kašeľ a chráni pred ďalším dráždením ku kašľu.
Guajfenezín mení skladu prieduškového hlienu, riedi ho, a tým napomáha jeho vykašliavaniu.
Stoptussin je dostupný vo forme sirupu, kvapiek a tabliet.
Stoptussin, kvapky
Stoptussin tlmí dráždenie na kašeľ, mení skladbu prieduškového hlienu, a tak uľahčuje jeho vykašliavanie. Stoptussin sa používa na liečbu suchého dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľa pri vírusových infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc.
Vhodné aj pre deti
Jednoduché dávkovanie praktickou pipetou pri 50 ml variante
Pre koho je určený: Liek je určený pre deti, dospievajúcich a dospelých.
Dávkovanie: Lieky Stoptussin sa zvyčajne dávkujú podľa hmotnosti pacienta. Maximálna denná dávka guajfenezínu je pre deti do 2 rokov 300 mg/deň (102 kvapiek), pre deti od 2 do 6 rokov 600 mg/deň (204 kvapiek), od 6 do 12 rokov 1 200 mg/deň a pre dospelých a dospievajúcich 2 400 mg/deň. Minimálny príjem tekutiny má byť pri každom podaní kvapiek približne 100 ml. Užíva sa po jedle. Pri veľkosti balenia 50 ml sa dávka odmeria pomocou dávkovacej pipety.
Zloženie: Liečivá sú butamiratiumdihydrogéncitrát 4 mg a guajfenezín 100 mg v 1 ml (1 ml = 34 kvapiek).
Dostupná veľkosť balenia: 50 ml, 25 ml
Skladovanie:
Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Uchovávajte pri teplote do 25 °C, v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom. Chráňte pred mrazom.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale po skratke „EXP“ (skratka používaná pre dátum exspirácie). Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Upozornenie: Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Stoptussin, perorálne roztokové kvapky, je liek na vnútorné použitie.
Kašeľ u detí – praktické tipy
Kašeľ je fyziologický obranný reflex, ktorý má jednak očistnú funkciu (pomáha odstrániť sekrét či cudzie telesá z dýchacích ciest) a ďalej má aj funkciu ochrannú (chráni dýchacie cesty pred potenciálnymi zdrojmi dráždenia či obštrukcie.
Akútny kašeľ u detí býva najčastejším prejavom vírusovej infekcie horných dýchacích ciest. Väčšinou je spojený s nádchou a mierne zvýšenou teplotou. Priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov nekomplikovaný a liečba antibiotikami nie je nutná. Infekcia ustúpi zvyčajne v priebehu dvoch týždňov. Kašeľ býva na začiatku väčšinou suchý dráždivý, obťažujúci hlavne v noci, následne môže prejsť do tzv. vlhkého kašľa s vykašliavaním hlienu.
Suchý kašeľ je potrebné tlmiť liekmi (antitusiká), pretože pacienta i jeho okolie vysiľuje. V prípade obťažujúceho nočného kašľa, ktorý budí zo spánku, môže pomôcť zvýšenie polohy hlavy pri spaní, podloženie ďalším vankúšom. Dôležité je rovnako pravidelne vetrať v miestnosti, kde sa spí, prípadne ešte zvlhčovať vzduch. K zmierneniu obťažujúcich príznakov môže pomôcť tiež tzv. Priessnitzov obklad na krk, ale bez igelitu. U starších detí je možné aplikovať inhaláciu.
Pri záchvate kašľa môže tiež pomôcť lyžička medu. Med má preukázateľný účinok proti kašľu. Deťom mladším ako jeden rok sa však podávanie medu neodporúča. Veľmi dôležité je udržiavať správnu hydratáciu dieťaťa. Hlavne u menších detí, ktoré ešte nevedia správne fúkať do vreckovky a dobre si odkašľať, sa môže vyskytnúť nechutenstvo a odmietanie jedla a tekutín a tým sa zvyšuje riziko dehydratácie. Malému pacientovi je vhodné podávať tekutiny častejšie a po malých dávkach. V rámci stravovania podávame skôr ľahšie jedlá a polievky, a to v menších porciách a častejšie.
Dôležité je tiež dbať na priechodnosť nosa dieťaťa, v prípade malých detí, ktoré sa ešte nevedia vyfúkať do vreckovky, použite odsávačku.
O potrebe liečby antibiotikami by mal rozhodnúť ošetrujúci lekár, zvyknú sa podávať v prípade bakteriálnej infekcie.
Pri liečbe kašľa u detí je nutné sledovať charakter kašľa (suchý, štekavý, vlhký), celkový stav dieťaťa, sprievodné príznaky – teplotu, nádchu, alergické prejavy, ako sa kašeľ vyvíja, či sa nezhoršuje, a v ktorom období dňa sa objavuje. Pri vlhkom kašli s nadmerným zahlienením sa odporúčajú lieky, ktoré riedia hlien a napomáhajú vykašliavaniu (mukolytiká a expektoranciá). Kašeľ väčšinou ustúpi spoločne s ďalšími príznakmi ochorenia do jedného či dvoch týždňov. Ak sa ochorenie nezlepšuje alebo dochádza k zhoršeniu stavu dieťaťa, je vždy vhodné vyhľadať lekára, ktorý dieťa vyšetrí.
Ak ide o kašeľ chronický, je vždy potrebné liečiť základné ochorenie, ktoré kašeľ vyvoláva a dodržiavať režimové opatrenia odporúčané lekárom.
Suchý dráždivý kašeľ
Suchý dráždivý kašeľ je tzv. neproduktívny kašeľ, pri ktorom nie je vykašliavaný hlien. Zvykne byť nesmierne obťažujúci, pacienta vyčerpáva, obmedzuje jeho aktivity a bežné fungovanie, narušuje spánok. Môže sa zhoršovať v suchom a teplom prostredí. U dospelých môže mať viacero príčin, od infekcií dýchacích ciest po alergie, astmu či srdcové ťažkosti. Najčastejšou príčinou suchého dráždivého kašľa sú zápaly horných dýchacích ciest. Suchý dráždivý kašeľ je obvykle jedným z príznakov vírusovej infekcie, ktorá býva sprevádzaná tiež celkovými príznakmi, ako sú únava, zvýšená teplota až horúčka.
Pri zisťovaní príčiny sa pátra po okolnostiach vzniku, dĺžke trvania kašľa, či kašeľ prichádza v záchvatoch alebo má trvalý charakter, či sa objavuje prevažne v noci, nadránom alebo počas dňa, či sa nevyskytuje iba sezónne (čo môže nasvedčovať alergii). Tiež sa pátra po možnom vzťahu k zamestnaniu pacienta či k liekom, ktoré pravidelne užíva (napr. lieky na vysoký krvný tlak). Intenzívny akútny kašeľ môže byť tiež spôsobený vdýchnutím cudzieho telesa či kontaktom s alergénom.
Na liečbu suchého dráždivého kašľa pri nachladnutí či infekciách dýchacích ciest sa používajú lieky utlmujúce kašľový reflex, tzv. antitusiká. Do tejto skupiny patrí tiež liek Stoptussin. Obsahuje jedinečnú kombináciu dvoch účinných látok – butamirátu, ktorý tíši dráždivý kašeľ, a guajfenezínu, ktorý riedi hlien a napomáha vykašliavaniu, tiež obnovuje tvorbu ochranného filmu na sliznici dýchacích ciest, a tým chráni pred ďalším dráždením na kašeľ.
NPS-SK-00711