Kam darovať detské oblečenie, hračky a plyšové hračky? Máme pre vás 9 tipov
Máte v detskej izbe množstvo hračiek, s ktorými sa vaše deti už nehrajú? Pri pohľade na ne vás pohltí nostalgia a nedokážete si predstaviť, že by ste ich vyhodili? Potom ich darujte! Hračky v peknom stave vykúzlia úsmev na každej detskej tvári. Kam darovať hračky, aby ešte urobili radosť?
Čo sa v článku dozviete?
Čo je dobré vedieť pred darovaním hračiek?
Chcete darovať bábiku s jedným okom, auto bez kolies alebo hojdacieho koníka, ktorý sa namiesto hojdania prevracia? Potom s tým počkajte. Nepleťte si darovanie hračiek s jarným upratovaním. Vyberajte naozaj len hračky, ktoré sú funkčné a čo najmenej poškodené (najlepšie vôbec).
Pred darovaním sa vždy uistite, že sú predmety čisté. Plyšové hračky a oblečenie vyperte pri nízkej teplote a bez voňavého pracieho gélu alebo zmäkčovadla. Voňavé výrobky by mohli u detí vyvolať nežiaduce reakcie, napríklad podráždenie pokožky alebo vyrážky. Plastové hračky umyte s prostriedkom na umývanie riadu a potom ich utrite do sucha. V prípade hračiek, ktoré fungujú len na batérie, skontrolujte, či majú plnú kapacitu, alebo zabaľte nové.
Pri darovaní nemyslite len na malé deti – áno, sú roztomilé, ale hračky urobia radosť aj starším deťom alebo tínedžerom. Okrem hračiek a oblečenia môžete darovať aj školské potreby alebo iné predmety. Organizácia vám vždy pomôže s výberom.
Pred darovaním zavolajte, pošlite e-mail alebo osobne navštívte organizáciu a zistite, či môže váš dar prijať. S ohľadom na iné dary nemusí byť ten váš vítaný, v niektorých prípadoch vám môže byť vrátený.
Kam darovať detské oblečenie či plyšové hračky?
1. Charita
Keď počujeme slovo „dar“, väčšine z nás sa okamžite vybaví charita. Nielen hračky, ale aj použité detské oblečenie môžete darovať Slovenskému Červenému krížu alebo charitatívnym organizáciám vo vašom okolí.
Svoje dary môžete vložiť do kontajnerov alebo ich priniesť na zberné miesta, prípadne ich odovzdať do zbierky organizovanej charitou. S Armádou spásy sa môžete vopred dohodnúť na odovzdaní vecí.
2. Detské domovy
Hoci sa to môže zdať prekvapujúce, nie všetky detské domovy prijímajú dary. Z hygienických dôvodov je to pochopiteľné (niektoré organizácie budú požadovať pred prijatím daru aj potvrdenie z čistiarne). Opatrovatelia nemôžu vedieť, v akom stupni opotrebovania sa darované veci nachádzajú.
Preto pred poskytnutím daru detskému domovu najprv zavolajte. Opatrovatelia, ktorí majú dobrú predstavu o tom, čo deti potrebujú, vyberú z vašej zásoby vhodné predmety, napríklad stolové alebo športové hry.
3. Nemocnica
Nemocnica nie je idylické miesto pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Aby bol ich pobyt na lôžku čo najmenej stresujúci, potrebujú rozptýlenie. Na to sa skvele hodia hračky. Nie každá hračka je však vhodná. Najlepšími darčekmi sú umývateľné hračky, teda nie plyšové zvieratká, stavebnice alebo drevené hračky.
4. Azylové domy pre matky s deťmi
Do azylových domov prichádzajú ľudia v ťažkej sociálnej alebo hmotnej núdzi. Mamičky s deťmi, ktoré tu skončia, často prichádzajú s málom. Okrem hračiek môžete darovať aj školské potreby, ako sú školské tašky, peračníky alebo písacie potreby. Hygienické potreby alebo potreby do domácnosti a iné veci tiež neprídu nazmar.
5. Ordinácie lekárov
Pri návšteve pediatra ste si možno všimli, že čakáreň je často plná hračiek. Tie veľké slúžia na zabavenie detí, tie malé sa dajú použiť ako odmena pre bojazlivé deti.
Skúste sa spýtať miestneho lekára, aké sú ich potreby. Ak máte deti, môžete ich nechať napísať na niektoré hračky alebo knihy krátke odkazy s prianím všetkého dobrého, aby povzbudili ostatné deti k návšteve lekára.
6. Detské centrá, škôlky a kluby
Málokedy nájdete škôlku, ktorá nemá núdzu o ďalšie hračky. Pri takom množstve detí, ktoré treba zabaviť, sa niet čomu čudovať. Stačí sa len dohodnúť s vedením škôlky. Pripravte sa však na to, že najväčší dopyt bude pravdepodobne po hračkách pre malé deti.
Pokiaľ sami škôlku nevyužívate, opýtajte sa rodičov vo svojom okolí, kde nájdete takú, ktorá by o vaše dary mala záujem.
7. Náboženské centrá
Náboženské centrá často poskytujú pomoc v krízových životných situáciách. Alebo poskytujú rôzne služby pre deti a matky počas bohoslužieb a iných akcií.
Ak neuspejete s ponukou hračiek, je pravdepodobné, že vás odtiaľ nasmerujú na seriózne miesto, ktoré vaše dary prijme.
8. Policajné a hasičské zbory
Policajti a hasiči pri sebe často nosia malé hračky, obvykle plyšové zvieratká, aby na mieste zásahu utešili vystrašené a zranené deti. Preto miestne oddelenia niekedy zbierajú dary od verejnosti, aby mohli túto službu poskytovať.
Skúste zavolať na policajné a hasičské oddelenia vo vašom meste a zistiť, či by nemali záujem o jemne použité hračky. V niektorých mestách slúžia tieto oddelenia aj ako výdajné miesta, kde je možné zohnať hračky, oblečenie alebo iné dary.
9. Centrá sociálnych služieb
Centrá sociálnych služieb vás dokážu prepojiť s množstvom rodín, ktoré o používané detské hračky a ďalšie potreby budú mať záujem.
Obráťte sa na miestne oddelenie a zistite, kam dary priniesť. Najmä pred Vianocami to určite spôsobí veľkú radosť. Môžete pridať aj iné detské veci, ako napríklad oblečenie a obuv.
Kde predať hračky?
Hračky pre deti bývajú pomerne drahé. Ak máte doma kúsky vo výbornom stave, môžete ich predať. Hračky z druhej ruky urobia radosť ako deťom, tak aj rodičom, ktorí za ne nebudú musieť platiť plnú cenu. Inzerát s hračkou vyveste na internetových stránkach (Vinted, Facebook Marketplace, Sbazar) alebo skúste známych a kamarátov s deťmi.
Kam vyhodiť rozbité hračky?
Kam vyhodiť rozbité hračky? Recyklujte! Plyšové hračky umiestnite do kontajnerov na opotrebovaný textil, obuv a hračky. Hračky obsahujúce elektronické súčiastky a iné diely patria do elektroodpadu alebo do zberného dvora či zbernej nádoby. Plastové hračky, ktoré nie sú vyrobené z PVC, umiestnite do kontajnera na plasty. Ak obsahujú súčiastky, ich miesto je v zmesovom odpade.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový špecialista