Pak Choi: Zelenina, ktorá by nemala chýbať vo vašom jedálničku

Petra Triščíková
Publikácia: 02.02.2023

Tak trochu šalát, tak trochu špenát či kapusta, ktoré možno poznáte z ázijskej kuchyne. Má jemnú chuť, mäkkú textúru a najčastejšie sa používa v šalátoch, polievkach a vyprážaných jedlách. Prekvapí vás nielen svojou chuťou, ale aj nutričnými hodnotami. Poďte sa dozvedieť viac.

Čo je Pak Choi

Pak Choi, Bok Choi, Pak Čoj alebo čínska horčičná kapusta je blízky príbuzný klasickej stredoeurópskej kapusty, ale aj brokolice alebo napríklad reďkovky. Teda veľké prekvapenie pre tých, čo si mysleli, že je to šalát.

Materskou krajinou tejto zeleniny je Čína, kde má svoju tradíciu už od 5. storočia nášho letopočtu. Odtiaľ sa potom Choi rozšíril po celej východnej a juhovýchodnej Ázii. V tradičnej kuchyni sa používa v polievkach alebo ako príloha v podobe osviežujúceho šalátu.

Dlhé a pevné stonky sú sladkasté a chuťou naozaj pripomínajú kapustu alebo špenát. Mladé kúsky, často nazývané Baby Pak Choi, sú vyhľadávané najmä milovníkmi šalátov a čerstvej chrumkavej zeleniny. Sú totiž jedlé aj za surova, zatiaľ čo urastenejšie rastliny treba krátko povariť.

zdroj: MetsikGarden / Pixabay

Blahodarný vplyv na zdravie

Pak Choi má pozitívny vplyv na zdravie, pretože obsahuje celý rad živín a látok, ktoré pôsobia ako prevencia proti výskytu rôznych ochorení.

Jedná sa o zeleninu bohatú na vitamín C, vitamíny skupiny B a vlákninu, ktorá podporuje trávenie a udržuje zdravú hladinu cukru v krvi. Má veľmi málo kalórií a vysoký obsah vody, je teda vhodná pri chudnutí. Najväčšou kvalitou je ale veľké množstvo minerálnych látok, ako sú draslík, horčík, vápnik, železo a sodík.

Vďaka veľkému množstvu draslíka, ktoré siaha k 252 mg / 100 g, potom Choi prispieva k správnej funkcii nervového systému a svalstva vrátane srdca, čím pomáha upravovať krvný tlak. Je to dôvod zaradiť ho do jedálnička? My si myslíme, že rozhodne.

Ako pestovať Pak Choi na vlastnej záhrade

Pak Choi pochádza z mierneho podnebného pásu, nemal by teda nastať najmenší problém, ak chcete pestovať túto zdravú a chutnú zeleninu na svojej záhrade.

Výsev semien v skleníku začíname v apríli až máji. Semienka umiestnime do hliny cca 1 cm pod povrch. Ideálne na plochu o veľkosti 30 × 50 cm. Priamy výsev do záhona je potom možný počas mája a júna. Semená klíčia pri teplote 15–22 °C, a to 10–15 dní.

Pak Choi má rád slnečné stanovište, ale zvládne aj polotieň. Odporúčame dobre priepustnú pôdu, substrát treba udržiavať stále vlhký. So zálievkou to však nepreháňajte. Pak Choi má plytké korene a „prívalová“ zálievka by mu mohla uškodiť.

Rastlina vytvára nadzemnú ružicu s výrazne bielymi stopkami a tmavo zelenými listami. Vysoká môže byť až 40 cm, žať sa dá ale v akomkoľvek štádiu.

Kde a ako vybrať kvalitné Pak Choi

Pak Choi zoženiete v akomkoľvek z bežných supermarketov. Pokiaľ však chcete nefalšovaný zážitok, vydajte sa do špecializovaného obchodu s vietnamskými špecialitami, ktorý nájdete v každom väčšom meste. Kvalita tu bude podstatne vyššia, navyše tu nájdete aj ostatné autentické ingrediencie k vášmu budúcemu kulinárskemu experimentu.

Pri výbere platia rovnaké pravidlá ako pri výbere inej listovej zeleniny. Farba by mala byť zelená bez hnedých škvŕn, stopky biele, hladké a tvrdé. Pokiaľ na pulte obchodného domu narazíte na rastlinu so zvädnutými listami a „gumovými“ stopkami, nebude sa jednať o čerstvú rastlinu. Čerstvá čínska kapusta vám vydrží v chladničke aj týždeň.

Ako pripraviť Pak Choi

Čínsku kapustu môžete jesť čerstvé iba v prípade, že sa jedná o mladú rastlinu tzv. Baby Pak Choi. Taká rastlina je sladká, chrumkavá a perfektne sa hodí do vietnamských šalátov s mangom, reďkvičkou a krevetami.

Staršie rastliny treba tepelne upraviť. Možno ich klasicky variť vo vode, restovať alebo naparovať, a to zhruba 3 minúty v prípade, že sa jedná o nakrájané kúsky alebo menšiu hlávku.

Pokiaľ chcete pripraviť veľké hlávky v celku, nastavte si na kuchynskej minútke 8 minút. Potom uvarené hlávky rýchlo vyberte a vhoďte do studenej vody. Tým zastavíte varný proces, ktorý by viedol k tomu, že by sa hlávka rozvarila.

Tip: Listy Pak Choi sa varia o niečo rýchlejšie ako biele stopky. Ak teda hovorí recept, že máte listy rozkrájať, môžete nakrájať zelené a biele časti zvlášť a tie zelené dať do hrnca alebo panvice až na koniec.

zdroj: RitaE / Pixabay

3 najlepšie recepty z Pak Choi

Na záver trocha inšpirácie, ako využiť túto v našich končinách nezvyčajnú zeleninu. Bola by totiž škoda prísť o také zdravé a chutné spestrenie jedálnička.

Grilované Pak Choi s pikantnou zálievkou

Ingrediencie:

  • 2 hlávky Pak Choi
  • sezamový olej
  • sezam na dozdobenie

Zálievka:

  • 1 lyžička sezamového oleja
  • 1 lyžička nastrúhaného zázvoru
  • 1 polievková lyžica sójovej alebo rybacej omáčky
  • 2 najemno nasekané strúčiky cesnaku
  • 1 polievková lyžica vody
  • 1 lyžička cukru alebo medu
  • šťava z 1/2 limetky
  • chilli paprička

Kapustu rozkrojíme napoly a na 2 minúty ponoríme do vriacej vody. Vytiahneme a ihneď ponoríme do ľadovej vody, kde ho necháme vychladnúť. Potom dôkladne osušíme.

Hlávku umiestnime na gril alebo grilovaciu panvicu reznou plochou dole, akonáhle začne zlátnuť, otočíme a grilujeme z druhej strany.

Príprava zálievky:

Na oleji zľahka orestujeme zázvor a cesnak. Zalejeme sójovou alebo rybacou omáčkou, vmiešame cukor alebo med, chilli papričku a dochutíme limetkovou šťavou. Podávame reznou plochou nahor, aby zálievka pekne zatiekla. Navrch posypeme sezamom.

Pak Choi polievka

Ingrediencie:

  • 1 liter hovädzieho vývaru
  • 1–2 hlávky Pak Choi
  • 3 strúčiky cesnaku
  • kúsok čerstvého zázvoru
  • 1 lyžičku miso pasty
  • 2 lyžice medu
  • hrsť čerstvého koriandra
  • petržlen alebo pažítku
  • sójovú omáčku
  • soľ a korenie

Hovädzie vývar dáme variť a zatiaľ si pripravíme Pak Choi. Oddelíme listy, vykrojíme hlúb a listy nakrájame na rezančeky, stopky na drobné kocky. Zázvor nakrájame na plátky, cesnak nasekáme najemno a koriander skôr nahrubo. Všetky suroviny (okrem listov) hodíme do vriaceho vývaru. Listy prídu až na záver, pretože im stačí oveľa kratšia doba varenia.

Pred podávaním osolíme, okoreníme a dochutíme sójovou omáčkou, medom a ozdobíme pažítkou. Ak budete chcieť polievku sýtejšiu, môžete pridať ryžové rezance.

Baby Pak Choi osviežujúci šalát

Ingrediencie:

  • Baby Pak Choi 3–4 ks
  • sterilizovaný cícer
  • chilli paprička
  • lyžička olivového oleja
  • korenie
  • nastrúhaný parmezán

Cícer si dôkladne prepláchneme a krátko orestujeme s najemno nakrájanou chilli papričkou. Mladé hlávky Pak Choi nakrájame a v šalátovej mise zmiešame s cícerom. Následne okoreníme, zalejeme olivovým olejom a posypeme parmezánom. Podávame s pečivom alebo ako prílohu.

Autor článku