Úspora energie: Rozsvieťte svoj život pomocou LED a ušetrite peniaze
Ako ušetriť v domácnosti je otázka, ktorú si v poslednej dobe kladie takmer každý z nás. Prvým krokom býva obstaranie úsporných domácich spotrebičov, ktoré sú najväčšími žrútmi energie. Tým to však nekončí. Usporiť môžete tiež vhodnou voľbou osvetlenia, konkrétne tak, že si zaobstaráte LED svietidlá namiesto klasických žiaroviek. Ako LED osvetlenie funguje, ako ho vyberať a aké sú jeho hlavné výhody?
Čo sa v článku dozviete?
Čo je LED osvetlenie
LED osvetlenie je druhom svetla, ktoré využíva ako zdroj žiarenia LED diódy – polovodičové súčiastky skladajúce sa z dvoch vrstiev (PN prechod). Samotné svetlo je tvorené energiou vzniknutou presúvaním elektrónov z prvej vrstvy na druhú v okamihu, keď je LED osvetlenie pripojené k elektrickému prúdu.
LED svietidlá sú známe už zhruba 40 rokov, predtým sa ale nepoužívali kvôli vysokej cene. V posledných rokoch však vývoj výrazne poskočil, cena LED osvetlenia sa stlačila dole a zároveň pribudli ďalšie funkcie, ako je stmievanie, zmena farby, napojenie na chytrú domácnosť alebo ovládanie cez mobilnú aplikáciu.
Vďaka modernému vývoju a znižovaniu cien došlo k zvýšeniu dopytu po LED osvetlení, ktoré teraz postupne vytláča klasické žiarovky, proti ktorým má celú rada výhod.
Široký výber LED osvetlenia pre dom aj záhradu poskytujú napríklad e-shopy Svetla.sk alebo Svet-svietidiel.sk, kde nakúpite funkčné a dizajnové kúsky za skvelé ceny.
Výhody LED osvetlenia: úspora energie a ochrana životného prostredia
Obstaraním LED svietidla získate celý rad výhod, ktoré pramenia z jeho vlastností. Konkrétne môžeme spomenúť tieto:
- Dlhšia životnosť: LED osvetlená má dlhú životnosť, a to rádovo až desaťtisícov hodín – klasická žiarovka vydrží svietiť 1 000 hodín, LED svietidlá 15 000 až 100 000 hodín. V praxi to znamená menej výpadkov osvetlenia v najmenej vhodnú dobu a minimálnu nutnosť meniť žiarovky.
- Šetrnosť k životnému prostrediu: LED osvetlenie neobsahuje olovo a ortuť, ktoré sa nachádzajú v niektorých iných typoch osvetlenia. Používanie je tak úplne bezpečné. Na likvidáciu navyše nie je potrebný zvláštny odpad.
- Univerzálnosť: LED osvetlenie je univerzálne a je možné ho použiť do všetkých možných typov svietidiel.
- Väčšia účinnosť: LED svietidlá fungujú okamžite na plný výkon a neškodia im ani časté zapínanie a vypínanie.
- Menšia energetická náročnosť: Úspora elektriny pri použití LED osvetlenia môže byť až 90 % oproti iným svetelným zdrojom.
- Bezpečnosť: LED osvetlenie nevyžaruje teplo, takže je možné ho umiestniť aj blízko materiálov, ktoré sú naň citlivé.
Pozitív LED osvetlenia je veľa, takže sa ponúka otázka, či existujú aj negatíva. Odpoveď je áno, aj LED svietidlá majú nevýhody, respektíve jednu nevýhodu, ktorou je vyššia obstarávacia cena. Vzhľadom k celkovej dobe svietenia a energetickej úspore LED sa však nákupná cena veľmi skoro vráti.
Na čo sa zamerať pri nákupe LED osvetlenia
Pokiaľ ste sa práve rozhodli, že klasické žiarovky nahradíte LED svietidlami, máme pre vás niekoľko tipov pre ich výber:
- Svetlo, ktoré vyžaruje LED žiarivka či žiarovka, môže mať rôznu farbu, najčastejšie je to teplá biela, studená biela a denná biela. V miestach, kde treba dobre vidieť (napr. kuchyňa, pracovňa), sa používa studená alebo denná biela. Na osvetlenie do obývacej či detskej izby sa hodí skôr teplá biela.
- Pri LED osvetlení sa pre výkon/svietivosť nepoužívajú watty, ale lumene, ktoré udávajú svetelný tok. Pre štandardné stropné osvetlenie obývačky je obvykle dostačujúce LED osvetlenie s hodnotou 806 lúmenov, vybrať si ale môžete aj silnejšie.
- Svietidlá vyberajte vždy podľa toho, do akej miestnosti ich chcete inštalovať, akú majú mať funkciu, aký veľký je priestor atď.
- Dôležitú úlohu zohráva samozrejme aj dizajn a cena. Aktuálnym trendom vládnu najmä svietidlá v čierno zlatej farbe.
- Praktické sú LED svietidlá s pohybovým čidlom, ktoré sa rozsvietia len vtedy, ak potrebujete, čo oceníte najmä u svetiel určených pre lepšiu orientáciu v tme – nemusíte potom zbytočne svietiť celú noc.
Druhy LED osvetlenia, s ktorými v domácnosti ušetríte
Ako sme už spomínali vyššie, LED osvetlenie má široké možnosti využitia. Čo sa domácností týka, sú k dostaniu všetky najčastejšie druhy svietidiel. Úsporné osvetlenie teda môžete užívať nielen v celom dome či byte, ale aj na balkóne, terase a záhrade.
LED žiarivky
LED trubice umiestnené pod hornými kuchynskými skrinkami umožňujú lepšie vidieť na práci. Patria preto k základom správneho osvetlenia kuchyne. Výhodou je, že sú oveľa účinnejším svetelným zdrojom ako klasické žiarivky, svetlo sa v svietidle menej odráža, čo znamená, že svieti prevažne v požadovanom smere. Veľmi praktické je aj naklápacie LED svetlo pod linku, ktoré si nastavíte presne tak, ako práve potrebujete.
LED pásky
Dekoratívne nasvietenie schodov, presklených skriniek, barov, obrazov, podhľadov či tlmené nočné svetlo do detskej izby, to je len pár príkladov, ako sa dajú využiť LED pásiky. Môžete ich nainštalovať do každej miestnosti, kde potrebujete náladové osvetlenie. K dostaniu sú klasické LED pásiky alebo RGB LED pásiky = LED pásiky s ovládačom, u ktorých si možno navoliť ľubovoľnú farbu svetla.
LED lampy
Stojacie a stolné lampy sa používajú ako náladové osvetlenie v spálni, obývacej či detskej izbe alebo ako prisvietenie nad pracovným stolom. Výhodou je, že ich možno ľahko premiestniť z jedného miesta na druhé. Keďže sa jedná o náladové osvetlenie, nezabudnite pri výbere zohľadniť praktickú funkciu stmievania.
Stropné LED svietidlá
Stropné LED svietidlá môžu byť závesné alebo vsadené, v nespočetných rôznych dizajnov a tvarov. Niektoré sú navrhnuté ako stmievateľné, čo umožňuje upraviť intenzitu svetla podľa osobných preferencií alebo prostredia. Ak chcete, aby váš priestor pôsobil jednotne, vyberajte LED stropné svietidlá v setoch s lampami a ďalšími typmi osvetlenia.
Nástenné LED svietidlá
Slúžia ako prídavné náladové či orientačné svetlá alebo ako svetlá na nasvietenie obrazov na stenách. Často sa používajú v chodbách, spálňach, kúpeľniach a obývacích izbách. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade odporúčame výber v sete, vďaka čomu bude celá domácnosť pôsobiť harmonicky.
Vonkajšie LED svetlá
Vonkajšie LED svetlá na fasádu, do záhrady, nad vstupné dvere či pozdĺž chodníkov sa používajú na lepšiu orientáciu v tme, ľahké odomykanie aj ako ochrana proti nevítaným návštevníkom, či už sú to zvieratá alebo ľudia. Pre tieto prípady sa najväčšej obľube tešia vonkajšie svetlá s pohybovým čidlom, ktoré sa rozsvietia len v prípade potreby. Väčšinu týchto svetiel je možné ovládať rôznymi spôsobmi, ako sú časovače alebo diaľkové ovládače.