Ako vyčistiť sprchový kút? Babské rady aj moderné prostriedky
Hľadáte najlepší spôsob, ako vyčistiť sprchový kút? Už nehľadajte, máme perfektné riešenie! S mixom babských rád a moderných postupov docielite žiarivú čistotu ľahko a efektívne.
Čo sa v článku dozviete?
Základ = pravidelná údržba
Sklenený sprchový kút pôsobí moderne a vzdušne, pekný vzhľad je však vykúpený pomerne náročnou údržbou. Pokiaľ chcete, aby váš sprchovací kút vyzeral stále ako nový, budete sa oň musieť starať. Tým nemáme na mysli veľké upratovanie raz za mesiac, oveľa vhodnejšia je každodenná krátka údržba.
Po každom sprchovaní nezabudnite utrieť sklo stierkou. Kvapky vody tak nebudú zostávať na skle a zároveň nebude dochádzať k usadzovaniu vodného kameňa. Čistenie stierkou odporúčame aj v prípade, že máte v sprche sklo s úpravou proti usadzovaniu vodného kameňa.
Za tvorbu vodného kameňa obvykle môže príliš tvrdá voda. Pokiaľ tento problém trápi aj vás, máme riešenie. Zaobstarajte si špeciálny filter na začiatok vodovodného systému. Celým vašim domom potom bude pretekať upravená voda a s vodným kameňom tak nebudete musieť bojovať ani v kúpeľni, ani pri umývačke a práčke.
Ako vyčistiť sprchový kút krok za krokom
Ak chcete, aby váš sprchový kút vyzeral stále ako nový, čistite ho nielen pravidelne, ale aj správne. Zvláštnu pozornosť venujte každej jeho časti.
Pred samotným upratovaním zhromaždite všetky potrebné pomôcky: starú zubnú kefku, jemný čistiaci prostriedok, starú handru alebo špongiu a rukavice. Potom vyberte zo sprchy všetky mydlá, šampóny, prípadne aj detské hračky. Pre istotu otvoríte okno, mnoho čistiacich prostriedkov nepríjemne zapácha a ani nie je bezpečné ich dlho vdychovať. Teraz sa môžete pustiť do práce.
Začnite odstránením všetkých nečistôt, ako sú mydlové zvyšky a vlasy na stenách a podlahe. Ak chcete uvoľniť odolnú špinu, použite jemný čistiaci prostriedok zmiešaný s teplou vodou. Bojujete s vodným kameňom či plesňou? Pokračujte v čítaní.
1. Odstránenie vodného kameňa
Odstraňovač vodného kameňa nastriekajte na sklo aj na dlaždičky a nechajte pôsobiť tak dlho, ako je popísané výrobcom. Ak je váš sprchový kút veľmi znečistený, použite kefu alebo hubku a vydrhnite sklo a dlaždičky ešte predtým, ako prostriedok opláchnete.
2. Pleseň v sprchovacom kúte
Našli ste v sprchovom kúte pleseň? Najlepšie si s ňou poradí staré dobré Savo alebo podobný prostriedok proti plesniam. Ten nastriekajte na inkriminované miesto a nechajte pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite a miestnosť vyvetrajte.
3. Škáry vyčistí parný čistič
Škáry sú na nanášanie nečistôt najnáchylnejšie, navyše sa veľmi zle čistia. Na údržbu môžete použiť zubnú kefku alebo drsnú stranu hubky na riad. Veľmi praktickým pomocníkom je aj parný čistič, ktorý zvládne odstrániť až 99 % všetkých bežných baktérií, ktoré sa vyskytujú v kúpeľni. Jeho výhodou je, že ho využijete aj v ďalších miestnostiach vašej domácnosti.
4. Starostlivosť o batériu a chrómované časti sprchového kúta
Aby vaše batérie a ďalšie chrómové časti v sprchovacom kúte boli lesklé, je potrebné sa o ne tiež starať. Pri umývaní je nutná určitá opatrnosť, aby nebol narušený chrómovaný povrch. Prípadné škrabance sa už totiž nedajú opraviť. Pamätajte, že nie je dobré používať hrubé kefy či batériu inak silne drhnúť. Ideálne je použitie mäkkých handričiek.
Čistiť batériu je vždy potrebné prípravkami určenými na čistenie chrómovaného povrchu. Pokiaľ však batéria nie je silne znečistená, môžete použiť len Jar a batériu utrieť handričkou.
5. Umývanie podlahy sprchového kúta
Podlahu sprchového kúta môžete umyť úplne rovnako ako dlaždičky na stenách. Ak je na nej vodný kameň, použite prostriedok proti vodnému kameňu. V opačnom prípade postačí umytie Jarom, handričkou a opláchnutie horúcou vodou.
6. Čistenie skiel sprchového kúta
Na záver sa pustite do umývania skiel. Pokiaľ už máte všetky časti sprchového kúta umyté a opláchnuté, skontrolujte, či je sklo bez vodného kameňa. Pokiaľ áno, opláchnite ho ešte jednou vodou a kvapky na jeho povrchu potom zotrite stierkou. Nakoniec môžete sklo ešte osušiť alebo doleštiť jemnou handričkou.
Najlepší čistič na sprchové kúty
Z recenzií zákazníkov vieme, ktoré kúpeľňové čistiace prostriedky získali najvyššie hodnotenie. Poďme si ich predstaviť:
- Cleamen 110 sklenené plochy
- Pulirapid na hrdzu a vodný kameň
- Cillit Bang pena
- Almawin pomarančový čistič
- AlmaWin čistič na okná a sklo
- Cleamen kúpeľne
- Larrin nano čistič kúpeľne
- Allnature Jedlá sóda
- Leifheit Čistič na sklo
- HG Odstraňovač plesne
Ekologická varianta čistenia pre tých, čo nefandia chémii
Kúpeľňu môžete skúsiť vyčistiť aj prírodnými prostriedkami. Skvelú službu odvedie citrón alebo ocot, hodiť sa bude aj jedlá sóda a prášok do pečiva. Na chúlostivejšie povrchy je vhodnejšie použiť citrónovú šťavu, na tie ostatné ocot. Pokiaľ ste kúpeľňu neumývali už dlhšiu dobu, môžete ocot pre lepší účinok zahriať. Ako postupovať pri čistení?
- Do rozprašovača nalejte citrónovú šťavu alebo ocot.
- Nastriekajte na sklo a dlaždičky. (Vyhnite sa pochrómovaným častiam a ďalším chúlostivým povrchom.) Nechajte pôsobiť asi 15 minút.
- Sprchovací kút opláchnite horúcou vodou a utrite do sucha. Zmiznúť by mali zaschnuté kvapky vody, vodný kameň, mydlové škvrny, plesne aj baktérie.
- Pokiaľ je váš sprchovací kút naozaj zanedbaný, môžete ho skúsiť dočistiť pomocou zmesi z jedlej sódy, horúcej vody a octu. Do rozprašovača dajte jednu lyžicu jednej sódy, 1dcl octu a 1 dcl horúcej vody. Zmes nastriekajte na špinavé miesta, nechajte opäť 15 minút pôsobiť a opláchnite.
- Potrebujete vyčistiť špinavé škáry? Skúste zmiešať prášok do pečiva s vodou. Vzniknutú kašičku naneste do škár a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom prejdite ešte kefou, opláchnite a je hotovo.