Účinné tipy, ako odstrániť sekundové lepidlo počas chvíľky
Sekundové lepidlo je skvelý pomocník, ktorý dokáže zázraky počas mrknutia oka. Zlepí rozbitý riad, nábytok a je šikovnou pomôckou pri kreatívnych prácach. Avšak nehody sa dejú. Čo robiť, pokiaľ sa sekundové lepidlo dostane na nevhodné miesto a čím ho odstrániť? Vyskúšajte naše účinné tipy.
Čo sa v článku dozviete?
Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?
Nehody sa stávajú a tie spojené so sekundovým lepidlom na koži, hlavne na prstoch, si snáď každý z nás pamätá veľmi dobre. S nasledujúcimi tipmi sa však môžete bolestivému odstraňovaniu lepidla vyhnúť. Ako?
- Teplá voda: Ak sekundové lepidlo ešte úplne nezaschlo, natočte horúcu vodu a pridajte do nej trochu mydla či saponátu. Následne postihnuté miesto ponorte do kúpeľa a nechajte chvíľu pôsobiť. Voda lepidlo rozlepí, prípadné zvyšky ľahko odrolíte.
- Olej, vazelína alebo maslo: Ak už lepidlo zaschlo, potrite kožu kuchynským olejom, mastným mliekom na ruke, vazelínou alebo napríklad maslom. Mastnota lepidlo uvoľní a vy ho tak jednoducho zlúpnete. Ak tento krok nepomôže, nesnažte sa ďalej o násilné rozlepovanie. Namiesto toho vyskúšajte niektorý z ďalších tipov.
- Odlakovač na nechty: Siahnuť môžete aj po odlakovači na nechty, ktorý obsahuje okrem iného acetón. Nakvapkajte pár kvapiek na vatový tampón a kožu potrite. Snažte sa o čo najkratší kontakt, aby ste pokožku zbytočne nevysušili. Pokiaľ nemáte radi chemikálie, skúste prírodnú cestu na odstránenie sekundového lepidla z kože. Na postihnuté miesto aplikujte citrónovú šťavu.
- Soľ: Prsty navlhčite a potom ich vložte do misky so soľou. Soľ obalí pokožku a vytvorí zmes podobnú peelingu. Do misky môžete pridať aj trochu vody a soľ votrieť do kože.
Pokiaľ vám lepidlo na koži nevadí, môžete sa spoľahnúť na regeneračnú schopnosť pokožky. Po dvoch dňoch sa sekundové lepidlo rozlepí samo a zostanú iba malé zvyšky.
Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu?
Podarilo sa vám pri manipulácii s lepidlom postriekať plast? Namočte papierovú utierku do vody s čistiacim prostriedkom, priložte ju na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu. Sekundové lepidlo sa následne uvoľní.
Ďalšou možnosťou je ocot či vysokopercentný lieh, ktorým zvyšok sekundového lepidla pretrite a následne dočistíte saponátom. Rozhodne sa však vyvarujte odlakovačovi na nechty!
Ako odstrániť sekundové lepidlo z monitora?
Na monitor môžete skúsiť použiť odstraňovač sekundového lepidla, ktorý nájdete v každom obchode pre domácich majstrov. Takýto produkt funguje ako riedidlo, ktoré nepoškodzuje povrchy plastov či iných materiálov. Skvele funguje aj utierka z mikrovlákna s obsahom alkoholu, ktorá je určená na citlivé povrchy.
TIP: Každý prípravok vždy najskôr vyskúšajte na malej ploche, aby bola zrejmá reakcia povrchu.
Ako odstrániť sekundové lepidlo z dreva?
Sekundové lepidlo je veľmi priľnavé k drevu, napriek tomu sa nemusíte báť, že by ste ho neodstránili. Stačí siahnuť po osvedčenom odlakovači na nechty s acetónom. Škvrnu potrite navlhčenou handričkou s pár kvapkami odlakovača a následne zvyšky lepidla odstráňte gumovou špachtľou.
Odlakovač môžete nahradiť aj vazelínou. Na sekundové lepidlo namažte veľkú vrstvu vazelíny a nechajte pôsobiť celú noc. Plochu potom očistite papierovou utierkou.
Škvrna nemusí zmiznúť ani napriek všetkej snahe. Než aby ste skúšali nekonečné pokusy s odlakovačom, ktorý drevo môže poškodiť, radšej skúste prostriedok z obchodu, ktorý nájdete v drogériách a v obchodoch s domácimi produktmi. Ďalšou možnosťou je drevo zbrúsiť a prelakovať.
Ako odstrániť sekundové lepidlo z oblečenia?
Sekundové lepidlo sa môže omylom prilepiť aj na textile. Ako ho rýchlo a bez následkov dostať z oblečenia?
Najprv vyskúšajte vodu – škvrnu namočte do vody, ktorá lepidlo postupne uvoľní. Pokiaľ škvrna nemizne, siahnite po pracom géle. Tričko potrite malým množstvom prípravku, následne opláchnite a nechajte voľne uschnúť.
Ak obyčajná voda nepomohla, môžete vyskúšať jedlú sódu a ocot. Na škvrnu aplikujte primerané množstvo jedlej sódy a pokúste sa ju čo najviac vtlačiť do textílie. Nechajte pôsobiť aspoň 20 minút a následne škvrnu pokvapkajte malým množstvom octu, potom miesto opláchnite. Pokiaľ na textílii zostane jemný prášok, zoškrabte ho.
Oblečenie, ktoré nie je možné prať v práčke, neskúšajte akokoľvek sami ošetrovať, ale odneste ho rovno do čistiarne.
Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla a kovu?
Sklo a kov sú materiály, ktoré lepidlo nevpijú do seba. Nečistoty zostávajú na povrchu, vďaka čomu sa nemusíte báť vnútorného poškodenia.
Účinne sa sekundového lepidla zbavíte v troch krokoch. Najprv predmet potrite čistým acetónom alebo riedidlom. Chemikálie škvrnu rozpustí. Zvyšky potom môžete zoškrabať žiletkou, skrutkovačom alebo škrabkou na zemiaky.
Lepidlo je možné namazať aj technickým mazivom, ktoré zvyšky odmastí. Nakoniec nezabudnite predmet utrieť čistou handričkou alebo utierkou.
Na čo si dať pozor?
Sekundové lepidlo je skvelým pomocníkom nielen v domácnosti, ale aj v kancelárii, dielni alebo v sklade. Ako sme si na vyššie spomenutých tipoch ukázali, jeho odstránenie nie je také zložité. Stále je však potrebná istá obozretnosť.
Napriek tomu, že odborníci tvrdia, že pre väčšinu ľudí nie je sekundové lepidlo na koži škodlivé, u niektorých jedincov môže vyvolať alergiu v podobe dermatitídy, keď sa po niekoľkých dňoch objaví vyrážka. Pokiaľ sa vám pri manipulácii lepidlo dostanete do očí, nosa, úst alebo ho rovno prehltnete, okamžite navštívte lekársku pohotovosť.
Ak pre odstránenie sekundového lepidla zvolíte odlakovač, najprv sa uistite, že obsahuje acetón. Pred použitím vyskúšajte, ako reaguje s predmetom, ktorý chcete očistiť. V niektorých prípadoch môže odlakovač spôsobiť zmenu farby.
Pokiaľ sa tak stane, zvoľte radšej čistý 100% acetón. Pamätajte však, že táto chemikália funguje ako rozpúšťadlo, ktoré je extrémne horľavé. Pracujte s ním preto iba v dobre vetranej miestnosti. Rovnako ako pri odlakovači, tak aj pri acetóne vykonajte testovacie použitie, ktorým sa uistíte, že zašpinenému predmetu neuškodíte.