Ako opraviť podlahu? Riešenie máme pre všetky bežné materiály
Všeobecne sa nedá povedať, aká podlaha je najlepšia. Každá má svoje výhody aj nevýhody a časom sa na nej poškodenie prejaví. Výber materiálu teda záleží predovšetkým na konkrétnej miestnosti alebo objekte. V každom prípade sa ale zamerajte na kvalitu a prevenciu. Len tak nebudete musieť riešiť opravu podlahy už po pár rokoch alebo dokonca mesiacoch. A pokiaľ táto situácia nastane, stačí sa pozrieť do nášho návodu. Svojpomocne podľa neho opravíte všetky bežné typy podláh od lamina cez drevo až po betón.
Obsah článku:
Oprava laminátovej podlahy
Laminátové podlahy patria k najodolnejším, a tak sa hodia nielen do obývacích a detských izieb, ale aj do kancelárií alebo pracovní. Len tak ju nezničia ani vaše deti alebo domáci miláčikovia, a keď k tomu dôjde, ľahko ju oživíte retušovacím perom, voskom alebo lakom. V prípade väčšieho poškodenia potom odporúčame vymeniť celé lamely alebo ich časti. Ako postupovať?
Záleží, aké nedokonalosti sa na podlahe objavia. Môže ísť o drobné škrabance, odreniny a nerovnosti, s ktorými si poradia takzvané retušovacie ceruzky alebo perá. Na hlbšie ryhy je ale vhodnejší špeciálny vosk.
Pamätajte však, že kompletná výmena lamely je možná iba na okraji miestnosti. V centrálnej časti by to nevyzeralo dobre. Napriek tomu bude nutné zohnať lamelu v rovnakom odtieni a tvare, ideálne aj od rovnakého výrobcu.
A aký je konkrétny postup?
Poškodenú časť bude treba vyrezať a nahradiť ju novým kúskom. Stačí na to kotúčová píla a dláto.
Pílou chybný kus vyrežte a opatrne ho vyberte dlátom.
Na jeho miesto potom dajte nový kúsok a zacvaknite ho do zámkového mechanizmu.
Oprava plávajúcej podlahy
Plávajúce podlahy sa veľmi líšia svojou kvalitou. Vyberajte teda naozaj starostlivo a pri nákupe nezabudnite na materiál do zásoby. Pri opravách sa vám totiž bude hodiť a po rokoch už by ste daný typ podlahy možno nezohnali.
A ako opraviť poškriabanú plávajúcu podlahu? Malých nedostatkov sa ľahko zbavíte tmelom, väčšie poškodenie už vyžaduje výmenu celých dielov. Ako teda postupovať, pokiaľ sa podlaha zvlní pôsobením vody alebo sú na nej hlboké ryhy?
1. Najprv poškodený diel rozrežte. Postupujte opatrne a veďte rez krížom od rohu k rohu, aby ste pri jeho odstraňovaní nezničili zvyšok podlahy.
2. Plochu na podlahe očistite a naneste na ňu vrstvu podlahárskeho lepidla. Potom si nachystajte náhradný diel a prípadne ho upravte podľa potreby.
3. Pripravený dielec zasuňte do zámkového systému plávajúcej podlahy. Pritlačte ho na podlahu a odstráňte prebytočné lepidlo aj prípadné nečistoty.
4. Vymenenú časť potom nezabudnite zaťažiť aspoň na 10 hodín. Počas tejto doby lepidlo vytvrdne a podlaha bude pripravená na použitie.
Oprava vinylovej podlahy
V posledných rokoch strmo stúpa obľuba vinylu. Ten je na rozdiel od prírodných materiálov veľmi odolný voči vlhkosti. Najčastejšie sa teda používa do kuchýň alebo kúpeľní. Navyše nie je náročný na údržbu ani prípadné opravy.
Malé nedostatky zamaskujete opravnou sadou, ktorú kúpite vo väčšine hobby marketov aj na internete. Opravná sada by mala obsahovať kryciu fixku alebo sprej na báze polyuretánu. Vždy sa riaďte návodom, ale základom je plochu vopred dôkladne vyčistiť a potom nechať opravný prostriedok dôkladne zaschnúť. Nakoniec použite ešte zmatňujúci lak.
Pokiaľ je vinylová podlaha poškodená do hĺbky, bude nutné vymeniť celý diel. Postup je podobný ako u lamina. Či už máte plávajúcu alebo lepenú vinylovú podlahu, poškodený kus musíte opatrne odstrániť a nahradiť novým. V oboch prípadoch vám poslúži teplovzdušná pištoľ, len pri lepenom variante sa nevyhnete rezaniu.
Oprava drevenej podlahy
Najväčší problém pre drevo predstavujú huby, plesne a ďalší škodcovia. Tým sa darí predovšetkým v rekreačných objektoch, ktoré zostávajú dlho prázdne, ale samozrejme sa môžu objaviť aj u vás doma. V takom prípade najskôr budete musieť strhnúť celú podlahu a po vyčistení celého povrchu ju položiť znova. Pritom určite nezabudnite podlahu ošetriť ochranným lakom a impregnáciou. Práve to minimalizuje pravdepodobnosť, že ju škodcovia napadnú znova.
Drevená podlaha je ale náchylná aj k mechanickému poškodeniu. S otlakmi od ťažkého nábytku si väčšinou poradí horúca para, ktorá drevo narovná do pôvodnej podoby. Drobné ryhy a škrabance potom jednoducho zamaskujete tmelom alebo epoxidom.
Oprava betónovej podlahy
Betón sa často používa do rôznych technických a priemyselných budov. Má totiž vysokú nosnosť, ľahko sa udržuje a je cenovo dostupný. V domácich podmienkach vás teda najčastejšie čaká oprava podlahy v garáži. Určite to zvládnete aj svojpomocne a stačiť vám bude klasický tmel. Ako na to?
1. Začnite vyprataním priestoru a dôkladným vyčistením podlahy, ktorá môže ukázať ďalšie poškodenie.
2. Potom miesto odmastite a odstráňte betón, pri ktorom hrozí ďalšie popraskanie.
3. V ďalšom kroku už môžete použiť opravný prostriedok, najčastejšie sa jedná o tmel, polyuretánovú alebo epoxidovú hmotu.
4. Pri nanášaní hmoty sa riaďte návodom ku konkrétnemu výrobku. Dodržujte stanovenú teplotu (približne od 5 do 25 °C) a hmotu aplikujte stierkou, ktorá je na to priamo určená. Len tak ju rovnomerne rozotrite po celom povrchu. Pri epoxide alebo polyuretáne navyše musíte začať penetračným náterom, ktorý betón chráni a konzervuje.
Len počítajte s tým, že oprava časti podlahy má iba krátkodobý efekt. A nie je riešením pri zosúvaní betónu alebo hlbokých prasklinách na veľkej ploche. Pokiaľ sa stretávate s týmto problémom, môže byť na vine zlá pokládka. V takom prípade sa výmene podlahy nevyhnete. Tentokrát si ale radšej pozvite profesionálov.
Oprava korkovej podlahy
Korok má výborné izolačné vlastnosti, pôsobí útulne a vyhovuje alergikom aj astmatikom. Na druhú stranu je pomerne mäkký a náchylný na mechanické poškodenie. Na začiatku ho chráni povrchová úprava a vrstva laku, tá sa ale behom niekoľkých rokov opotrebuje a je nutné ju renovovať. Čo znamená, že vás čaká brúsenie a následný náter. Na 10 m² si pripravte zhruba 1 liter laku.
Oprava dlažby
Dlažba je odolná voči vlhkosti a má dlhú životnosť. Jediným problémom je jej krehkosť, mechanicky sa teda poškodí pomerne ľahko. Oprava ale nie je nijako náročná, v mnohých prípadoch stačí ulomený dielik prilepiť špeciálnym lepidlom. Ak je vaša dlažba poškodená na viacerých miestach, postupujte takto:
1. Poškodené miesto musí byť dokonale čisté, odstráňte z neho teda úlomky dlaždíc aj maltu. Použite murárske dláto, s ktorým sa ľahko dostanete až k podkladovej vrstve.
2. Skontrolujte, či ostatné dlaždice držia na svojom mieste a plochu opäť vyčistite.
3. Naneste maltu tak, aby dlaždica bola v rovnakej výške ako zvyšok obkladu. Urovnajte hladítkom a zaprášte cementom.
Povrch máte teda pripravený a môžete pokladať samotné dlaždice. S novými môžete pracovať rovno, ale staršie kusy je lepšie vopred namočiť na niekoľko hodín do vody.
4. Škáry zalejte tmelom alebo inou opravnou hmotou, zatrite gumovou stierkou a nechajte vytvrdnúť. Potom sa pustite do záverečného upratovania.
Oprava parkiet
Ak sa stretávate doma s prílišnou vlhkosťou, vaša parketová podlaha pravdepodobne trpí, čo znamená, že sa začne rozpínať a následne deformovať. Škáry, ktoré po stiahnutí dreva medzi jednotlivými časťami vzniknú, je možné vyplniť kúskami dreva alebo tmelom. Celý povrch je následne nutné prebrúsiť.
Tip: Pri parketách a parketových vlysoch je nutné počítať s tým, že sa časom začnú rozpínať. Preto je vhodné po obvode steny nechať 2 centimetre širokú dilatačnú škáru, ktorú prekryjete podlahovou lištou. Ak sa vám podarí zbaviť vysokej vlhkosti a použiť dostatočne presušené drevo, môže byť dilatačná škára o niečo menšia. Ak dôjde k poškodeniu podlahy, jednoducho danú časť vysekáte dlátom a následne vlepíte náhradný vlys.