Pokazené potraviny či upchatý odtok: Ako rýchlo odstrániť zápach z chladničky?

Petra Triščíková
Publikácia: 12.09.2022

Otvárate chladničku s kolíkom na nose? Nepríjemný zápach z chladničky dokáže pekne potrápiť. Čo za ním stojí a ako sa ho raz a navždy zbaviť?

Vyzretý syr? Údená ryba? Pokiaľ zabudnete, čo máte v chladničke a ako dlho to v nej leží, bezpochyby čoskoro otvoríte dvere a do nosa vás kopne veľmi štipľavý zápach.

Niekedy stačí, aby sa v chladničke pokazilo mlieko alebo nahnila zelenina a chladnička zapácha. V tom prípade môže pomôcť moderná chladnička, ktorá vie vytvárať čerstvé prostredie predlžujúce trvanlivosť uložených potravín. Inokedy môžu nepríjemný zápach vydávať mechanické a plastové časti chladničky, najmä ak ich zabudnete vyčistiť.

Okrem toho môžu potraviny, ktoré sa nepokazili, zostať zdrojom zápachu, ktorý preniká do vašej chladničky. Odolajte však nutkaniu zabuchnúť dvere a situáciu neriešiť, pretože nielenže zápach sám neodznie, ale bude sa ešte viac stupňovať.

Nepríjemný odér tiahnuci sa z chladničky však nie je to najhoršie. Zápach je totiž z veľkej časti spôsobený plesňami alebo baktériami. Tieto mikróby sú neviditeľné a darí sa im v miestach, kde je značná vlhkosť, čo z vašej chladničky robí ideálne miesto na ich usídlenie. Rozliate, skazené alebo prešlé potraviny spolu s kondenzáciou a vonkajšou vlhkosťou sú najväčšími pôvodcami zápachu v chladničke.

Akonáhle chladničku vyprázdnite, nielenže sa zbavíte starých potravín, môžete ešte urobiť niekoľko vecí, aby ste sa nepríjemných pachov v chladničke nielen zbavili, ale predovšetkým im predišli. Najprv však musíte odhaliť príčinu zápachu.

Najčastejšie príčiny zápachu z chladničky

Všetci milovníci syrov, cesnaku, rýb alebo cibule vedia, že na to, aby sa chladnička naplnila silným zápachom, netreba veľa. V chladničkách je navyše množstvo zákutí, do ktorých sa dostávajú nečistoty a špina.

Aby bolo možné zápach z chladničky odstrániť, je nutné poznať jeho pôvod. Zistite teda najprv, prečo vaša chladnička zapácha. Na vine môžu byť nasledujúce príčiny.

zdroj: Alexandru Acea / Unsplash

Pokazené potraviny

Pravidelne – ideálne raz týždenne – kontrolujte minimálnu trvanlivosť potravín. Inak hrozí, že jedlo splesniví alebo zhnije. To sú procesy, pri ktorých sa uvoľňuje nepríjemný zápach.

Upchatý odtok chladničky

O nechutný zápach sa niekedy môže postarať upchatý odtokový kanálik, ktorý odvádza vodu počas samoodmrazovania chladničky. V takom prípade nepomôže ani tá najdrahšia vôňa do chladničky alebo pohlcovač pachu. Ponúka sa jediné riešenie – vyčistiť odtok chladničky.

Špinavá chladnička

Kedy ste naposledy čistili chladničku? Na neutralizáciu pachu odborníci odporúčajú dôkladné upratovanie chladničky – vrátane vyčistenia malých škár a zle dostupných miest – minimálne raz do mesiaca! Pokiaľ je to nutné, mali by ste chladničku tiež nechať odmraziť.

Nevhodné skladovanie potravín v chladničke

Popri neporiadku v chladničke, pokazených potravinách alebo upchatom odtoku môže byť zdrojom zápachu aj aromatická potravina v zle uzavretom obale. Tomu sa dá predísť vzduchotesnými obalmi a správnym usporiadaním potravín v chladničke:

  • Horná polica: jogurty, maslo a syry
  • Stredná polica: varené potraviny a údeniny
  • Spodná polica: mäso, ryby a surové potraviny
  • Zásuvky: ovocie a zelenina po očistení
  • Predné dvierka: nápoje a omáčky

Účinné tipy, ako odstrániť zápach z chladničky

Na zlikvidovanie zápachu nie sú potrebné drahé prostriedky na báze chémie. Chemikálie by si možno poradili so špinou a mikróbmi, ale mohli by v chladničke zanechať pre zmenu štipľavý zápach a znehodnotiť potraviny. S nepríjemným pachom si hravo poradia aj bežné prírodné produkty, ktoré zápach pohlcujú a pomôžu vám udržať vašu chladničku čistú a sviežu.

  • Jedlá sóda: Nielenže je možné jedlou sódou chladničku vyčistiť, ale zároveň sa jedná o skvelý pohlcovač pachu. Na tanier rozprestrite vrstvu jedlej sódy a vložte ho do chladničky cez noc, alebo kým nezmizne zápach z chladničky.
  • Ocot: Zmiešajte 1 liter octu s tromi litrami vody a priveďte do varu. Vzniknutý roztok vložte do tepelne odolného skla (napríklad zapekacej misy) a vložte na niekoľko hodín do chladničky. Ocot pohltí všetok zápach. Roztok je možné navyše následne použiť na umytie jednotlivých častí chladničky.
  • Citrón: Jednoducho ho prekrojte a umiestnite do chladničky. Alebo môžete citrón vytlačiť, zmiešať citrónovú šťavu s vodou v pomere 1:4 a chladničku touto zmesou umyť. Ďalšou možnosťou, čím umyť chladničku, je kombinácia troch vyššie uvedených prírodných čističov – teda jedlej sódy, octu a citrónovej šťavy.
  • Ryža: Vedľa jedlej sódy môžete do chladničky uložiť misku so surovou ryžou. Táto obilnina je totiž tiež známa ako prírodný pohlcovač pachov aj nadbytočnej vlhkosti.
  • Čerstvá kávová usadenina: Káva je ďalším skvelým pohlcovačom. Nesmie vám však vadiť kávová vôňa, ktorá v chladničke chvíľu pretrvá, postupne však vymizne. Na dno plytkého taniera rozprestrite vrstvu čerstvej kávovej usadeniny a vložte ju na noc do chladničky.
  • Aktívne uhlie: Do chladničky môžete na niekoľko dní vložiť aj misku s aktívnym uhlím, ktoré má tiež schopnosť pohlcovať pachy. Ak nemáte aktívne uhlie v práškovej podobe, rozdrvte pár tabliet.
  • Esenciálny olej: Napustite niekoľko vatových tampónov esenciálnym olejom a vložte ich na 24 hodín do chladničky.

Čistenie chladničky krok za krokom

Vykonajte inventúru zásob a umyte vyberateľné časti chladničky: Najprv vyberte potraviny z chladničky a vyhoďte všetky položky, ktoré môžu byť pokazené alebo prešli. Utrite všetky poháre alebo nádoby, ktoré sú lepkavé alebo na nich sú vidieť zvyšky potravín. Potom odstráňte všetky vyberateľné časti vo vnútri chladničky, ako sú zásuvky, nastaviteľné police alebo regály, a namočte ich do horúcej vody s kvapkou prostriedku na riad.

Umytie vnútra chladničky: Na čistenie vnútra chladničky odporúčame vynechať viacúčelové čistiace prostriedky s chémiou a zvoliť jednoduchšie prírodné prostriedky, ako je roztok jedlej sódy a octu. Ten nielen čistí, ale aj deodorizuje. Do škár a zle dostupných miest môžete priamo naniesť malé množstvo jedlej sódy zmiešanej s octom a dočistiť napríklad starou kefkou na zuby. Inak na čistenie chladničky použite čistú utierku z mikrovlákna alebo novú hubku.

Vyčistite odtok chladničky: Na čistenie odtokového kanálika, ktorého upchatie môže spôsobovať zápach z chladničky, použite špeciálnu hadičku, ktorá býva pribalená k spotrebiču. Ďalšou možnosťou je prečistenie odtoku horúcou vodou s octom.

Vydrhnite vnútro aj vonkajší plášť chladničky: Kým je chladnička prázdna, vydrvnite ju. Začnite hore a postupujte smerom dole. Nezabudnite vydrhnúť aj dno, strop, boky a dvere chladničky. Tiež nevynechajte vonkajšiu stranu chladničky, pretože aj tá môže prenášať zápach.

Všetko opláchnite: Namočte handričku alebo hubku do teplej vody a použite ju na opláchnutie zvyškov jedlej sódy a octu v miestach, kde ste práve drhli. Pokračujte v oplachovaní teplou vodou, kým neodstránite všetky stopy čistiaceho prostriedku.

Znovu naplňte: Počkajte, až teplota vo vnútri chladničky klesne na 5 °C alebo menej, a až potom potraviny vložte späť.

Naučte sa zápachu z chladničky predchádzať!

  • Nastavte teplotu v chladničke tak, aby ste zabránili rastu baktérií, a to okolo 4 stupňov Celzia.
  • Na zvyšky jedla používajte vzduchotesné nádoby.
  • Každý týždeň kontrolujte, či sa potraviny nekazia.
  • Raz do mesiaca vykonajte generálne upratovanie celej chladničky.

Autor článku