Ako odstrániť vodný kameň? Máme riešenie pre kúpeľňu, toaletu aj kuchynské spotrebiče
Vodný kameň všetci dobre poznáme. Vytvára typický kriedovo biely povlak. Je teda veľkým estetickým problémom a dlhodobo dotknuté povrchy poškodzuje. U elektrospotrebičov potom skracuje aj ich životnosť. S našimi tipmi ale vodný kameň ľahko a rýchlo odstránite. A to aj na problematických miestach, ku ktorým patria napríklad vodovodné batérie, rôzne škáry alebo presklené časti sprchovacieho kúta. Stačiť vám budú prírodné prostriedky alebo bežné čističe.
Čo sa v článku dozviete?
Čo je vodný kameň?
Ide o usadeninu, ktorá vzniká rozpúšťaním vápenatých alebo horečnatých solí vo vode. Nájdeme ju teda na miestach, ktorými preteká voda s teplotou do 100 °C. Nános je najskôr jemný, ale postupne sa stáva drsnejší a pevnejší a horšie sa odstraňuje.
Je vodný kameň nebezpečný?
Vodný kameň pre človeka rizikom nie je. Spôsobujú ho minerály ako vápnik alebo horčík, ktoré sú pre naše zdraviu prospešné. Čím viac ich ale voda obsahuje, tým je tvrdšia a tvorí viac usadenín. Tie potom znečisťujú povrchy v kúpeľni aj kuchyni a môžu ich nenávratne poškodiť.
Rýchla pomoc z prírody
Dávate prednosť šetrným prírodným prostriedkom? Potom pre vás máme skvelú správu. Na domáci čistič na vodný kameň vám stačí len ocot a citrónová šťava. Ďalej budete potrebovať už len fľašu s rozprašovačom, handričku a gumičky.
TIP: Savo na vodný kameň samozrejme funguje tiež. K dostaniu je dokonca špeciálny variant presne na tieto účely. Len buďte opatrní pri jeho používaní a chráňte si ruky, oči aj oblečenie.
Ako odstrániť vodný kameň z batérie?
Vyčistiť vodovodné batérie je vcelku náročné, ale určite nie nemožné. Nám sa osvedčil tento postup:
- Najskôr namočte handričku do octu či citrónovej šťavy a omotajte ním kohútik, aby bol kompletne zakrytý.
- Zaistite gumičkou a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Občas handričku vyžmýkajte, aby sa do kohútika uvoľnilo viac kyseliny. Potom ho zložte a vodný kameň jednoducho zotrite.
- Pokiaľ usadeniny nezmiznú, rozrežte citrón napoly a jednu časť nasuňte na hlavicu, aby tam pevne držala. Počkajte ďalšiu hodinu, batériu opláchnite a odstráňte zostávajúci vodný kameň. Na tvrdý vodný kameň na spodnej strane batérie použite drôtenku. Postupujte ale veľmi opatrne a vyhnite sa hornej časti kohútika.
Ako odstrániť vodný kameň z kachličiek, sprchového kúta alebo sprchovej hlavice?
Sprchový kút
Na sklenené alebo plastové dvere sprchových kútov odporúčame kombináciu pasty z jedlej sódy a kyseliny citrónovej. Pastu vyrobíte tak, že zmiešate pol hrnčeka sódy s takým množstvom vody, aby vznikla hustá zmes krémovej konzistencie.
- Hubku namočte v koncentrovanej kyseline citrónovej (citrónovej šťave). Utrite celý povrch a nechajte pôsobiť približne 20 minút.
- Potom na hubku aplikujte pripravenú sodnú pastu a opatrne vyčistite mapy aj zašednuté miesta. Počkajte asi pol hodiny a následne povrch utrite vlhkou handričkou.
- Keď do vody pridáte trochu octu, sklo aj krásne vyleštíte. Vyhnúť by ste sa naopak mali abrazívnym prostriedkom, ktoré môžu sprchový kút poškriabať.
Kachličky
Zabudnúť nesmieme ani na kachličky. Vodný kameň z nich dostanete pomerne ľahko a na výber máte hneď niekoľko spôsobov. My odporúčame napríklad tento:
- Handričku namočte v octe alebo citrónovej šťave a vodný kameň dôkladne vydrhnite.
- Prípadne zmiešajte jeden diel citrónovej šťavy alebo octu so štyrmi dielmi vody. Roztok nalejte do rozprašovača a nastriekajte na kachličky. Nechajte ho hodinu pôsobiť, aby ste zabránili ďalšiemu usadzovaniu vodného kameňa.
- Zvyšným roztokom môžete povrch ešte vyleštiť.
Sprchová hlavica
U sprchovej hlavice záleží na konkrétnom type a materiáli, väčšinou ju ale vodného kameňa zbavíte podobne ako kohútiky. V ideálnom prípade ju pred čistením odmontujte. A potom už postupujte podľa tohto návodu:
- Použite plastový sáčok (najlepšie uzatvárateľný) a naplňte ho octom. Potom ho gumičkami pripevnite k sprchovej hlavici. Skontrolujte, či je znečistená časť dostatočne ponorená a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
- Následne sprchovú hlavicu z vrecka vyberte a zvyšky vodného kameňa odstráňte čistou hubkou.
- Potom sprchu ešte na pár minút pustite, aby zmizol nepríjemný zápach z octu.
Ako odstrániť vodný kameň z WC?
Vodný kameň sa bohužiaľ nevyhýba ani toalete, ale čistenie je v tomto prípade jednoduchšie, než sa zdá. Stačí zvoliť jeden z dvoch osvedčených postupov. Vždy si radšej vezmite gumové rukavice a nezabudnite si chrániť oči.
Ocot buď zmiešajte so šťavou z citróna, alebo ho skombinujte s jedlou sódou. Záleží, čo máte práve doma a čo vám viac vyhovuje.
- V prvom prípade budete potrebovať jeden diel citrónovej šťavy a jeden diel octu. Zmes nalejte do záchoda a zhruba po hodine použite toaletnú kefu. Vodný kameň by mal ísť odstrániť bez väčších problémov. TIP: Čím odstrániť silnú vrstvu vodného kameňa? Úplne rovnakým roztokom, len ho nechajte pôsobiť cez noc.
- Pri druhej možnosti postupujte takto: do WC nalejte šálku octu a šálku jedlej sódy a počkajte približne 10 minút. Potom nečistoty vydrhnite kefou.
Vodný kameň ako nepriateľ elektrospotrebičov
Ako odstrániť vodný kameň z kanvice alebo kávovaru?
Rýchlovarná kanvica či kávovar sa čistia skoro samy. Voda s domácimi čistiacimi prostriedkami im určite neublíži.
- Začnite tým, že kanvicu naplníte zo štvrtiny octom alebo citrónovou šťavou. Zhruba po hodine ju dolejte vodou a priveďte do varu.
- Prevarenú vodu vylejte ešte než vychladne a potom kanvicu niekoľkokrát vypláchnite studenou vodou, aby ste stopy kyseliny úplne odstránili.
Výrobcovia kávovarov často predávajú špeciálne odvápňovače. Roztok octu a citrónu ale funguje tiež. Jednoducho ho nalejte do zásobníka na vodu a doplňte vodou. Potom postupujte rovnako ako pri príprave kávy a druhýkrát opakujte už len so samotnou vodou.
Ako odstrániť vodný kameň z práčky a umývačky?
Ocot a citrónová šťava odvedú skvelú prácu aj pri odstraňovaní usadenín z týchto domácich spotrebičov.
Zabráňte usadzovaniu vodného kameňa
Prevencia je vždy jednoduchšia ako odstraňovanie vzniknutého problému. A pre vodný kameň to platí dvojnásobne. Dbajte teda na pravidelné vetranie a čistenie povrchov v kúpeľni aj kuchyni. Napríklad sprchovací kút stačí po každom použití utrieť vlhkou handričkou, práčku potom pomôže ochrániť zmäkčovač vody a umývačku pre zmenu špeciálna soľ.