Ako správne nabrúsiť nôž v niekoľkých jednoduchých krokoch

Petra Triščíková
Publikácia: 17.08.2022

Ukrojiť krajec chleba alebo rozkrojiť paradajku tupým nožom je skutočne nepríjemná práca. Na nôž musíte poriadne tlačiť a koledujete si tak o úraz. Je teda najvyšší čas nôž nabrúsiť! Správne nabrúseným nožom totiž zvýšite nielen jeho ostrosť, ale aj životnosť. Ako na to?

Najskôr si treba povedať, že prím hrá materiál noža. Ten má totiž najväčší vplyv na kvalitu a funkčnosť. Nože sa vyrábajú z rôznych materiálov. Tie základné sú oceľ, keramika a bambus.

Najkvalitnejšie sú oceľové nože. Vyrába sa z nerezovej ocele, uhlíkovej ocele, alebo aj vysoko odolnej damaškovej ocele. Pozor si dajte na napodobeniny, ktoré sa pohybujú rádovo v stovkách korún.

Keramické nože sa vyrábajú zo zirkónu uhličitého a nevstrebávajú pachy ani vône, takže neovplyvňujú výslednú chuť jedla. Nevýhodou je ich vyššia krehkosť. Ak spadnú na zem alebo narazia do niečoho tvrdého, môžu sa zlomiť. Pri brúsení musíte byť opatrnejší.

Bambusové nože sú ľahké a pri krájaní potravín na tanieroch či inom riade nespôsobujú zárezy. Hodia sa na porciovanie mäkkých potravín, ako je zelenina, ovocie, maslo a syry. Ich ostrie sa dá ľahko nabrúsiť.

Ako spoznať ostrý nôž?

Ostrosť noža môžete zistiť viacerými spôsobmi. Najľahším riešením je otestovať ostrosť na liste papiera. Uchopte obyčajný papier za rožok a skúste prerezať papier pod uhlom zhruba 45°. Pokiaľ sa papier prereže napoly, nôž je krásne ostrý a nie je potrebné ho brúsiť. V prípade, že sa papier roztrhne alebo prerezanie nejde hladko, potrebuje nôž naostriť. Rovnako tak môžete ostrosť otestovať na paradajke.

zdroj: Brands&People / Unsplash

8 tipov, čím brúsiť nože

Najskôr je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi brúsením a ostrením noža. Keď používate nôž, ostrie v tvare V sa mení do tvaru U a tým sa stáva tupým. Mnoho ľudí si však myslí, že si nôž nabrúsi ocieľkou, ale to je mylná predstava. Ocieľkou sa nôž nebrúsi, ale ostrí. Zjednodušene to znamená, že v podstate rovnáte ostrie noža, ktoré sa jeho používaním ohýba. Naopak pri brúsení dochádza k úbytku materiálu a znovu získaniu ostria noža do tvaru V. A čím teda môžete nabrúsiť nože?

1. Elektrická brúska

Elektrická brúska je na brúsenie nožov skutočne veľmi praktická. Nemusíte u nej myslieť na sklon, silu, tvrdosť brúsky a noža ani počet ťahov. Iba do nej vložíte nôž, nastavíte typ brúsenia a elektrický ostrič nožov urobí všetko za vás.

Elektrická brúska na nože zaistí vďaka 2 brúsnym kameňom a vodiacej lište, ktorá udrží nôž v správnom uhle, bezpečné brúsenie. Stupne brúsenia vám umožnia nastaviť, či chcete, aby elektrický ostrič nožov brúsil jemne, alebo hrubo.

Pre bezpečnejšie používanie vyberajte brúsku s protišmykovými nožičkami alebo sa pred použitím uistite, že je elektrická brúska na nože umiestnená na nekĺzavom povrchu.

2. Kuchynská brúska

Asi najjednoduchším spôsobom brúsenia nožov doma je použitie klasickej brúsky. Jej použitie je veľmi jednoduché a zvládne to aj úplný začiatočník. Nôž sa vloží do škáry medzi dva brúsne kamene a zľahka sa pretiahne. Tento veľmi jednoduchý postup sa opakuje, pokiaľ nie je nôž dostatočne nabrúsený.

Pred prvým brúsením s novou brúskou si však vždy starostlivo prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. Dôležité je totiž hneď na začiatku vedieť, či sa daná brúska používa nasucho, alebo sa vlhčí vodou či minerálnymi olejmi.

3. Brúsny kameň

Ďalšou možnosťou, ako nabrúsiť nôž, je pomocou brúsneho kameňa. Existuje nespočetné množstvo druhov brúsnych kameňov. Od rôznych tvrdostí a hrubostí povrchu až po prírodné alebo syntetické kamene. Najdôležitejšie je udržať počas brúsenia stále rovnaký sklon.

Pri brúsení nožov všeobecne platí, že čím menší je uhol, tým bude nôž ostrejší, ale rýchlejšie sa ztupí. Ideálne rozmedzie je 10° až 30°. Pokiaľ si však nie ste istí presnou hodnotou, odporúčame uhol medzi 15° a 20°.

Na kvalitnejšie brúsenie nožov je lepšie použiť syntetický brúsny kameň. Brúsne zrná sú rovnomerne usporiadané a nôž sa vďaka tomu nabrúsi rovnako po celej svojej ploche.

4. Ocieľka

Ako už bolo povedané vyššie, ocieľkou sa nôž ostrí, nie brúsi. Ocieľku uchopte do svojej nedominantnej ruky a do tej druhej vezmite nôž. Voči ocieľke držte nôž približne v uhle 20°. Uhol samotný nie je zase taký dôležitý, kľúčové je, aby ste ho dokázali udržať po celú dobu brúsenia. Jedine tak docielite najlepší výsledok. Každú stranu noža prejdite 6–8× vždy ťahom rukoväte k sebe. Túto údržbu opakujte pred každým použitím noža.

5. Kožený opasok

Kožený opasok je skvelým spôsobom, ako nabrúsiť nôž bez brúsky. Je však nutné použiť skutočne ten kožený, nie koženkový. A ako na to? Ťahajte nôž v smere ostria tak, aby bol čo najväčší kus čepele v kontakte s opaskom. Tak sa zbavíte jemných zúbkov.

6. Keramický hrnček

Otočte keramický hrnček hore nohami a prechádzajte nožom po nelakovanom rohu dna hrnčeka. Nemusíte ani príliš tlačiť. Dôležité je len udržiavať rovnaký uhol a schádzať na plocho ostrím po hrane. Rovnako môžete použiť aj dno keramického taniera.

7. Schodisko

Schody sa nachádzajú v každej domácnosti, či už priamo v dome, byte alebo na chodbe. Stačí, keď nožom párkrát prejdete na plocho o kamenný alebo betónový povrch schodov a za chvíľu je nôž naostrený.

8. Spodok hrnca

Na brúsenie noža na chlieb vám postačí aj dno hrnca. Niektorí odborníci odporúčajú brúsiť nôž tak, ako by ste sa pokúšali odrezať tenkú vrstvu brúsky. To ale neskúšajte v prípade, že ste v brúsení začiatočník. Inštinktívne totiž budete čepeľ pri brúsení nadvihovať a brúsiť tak nôž pod väčším uhlom. To vedie k tomu, že čím dlhšie budete brúsiť, tým viac bude váš nôž tupý.

Autor článku