Objavili sa u vás doma alebo na záhrade myši? Poznáme účinné rady, ako sa ich zbaviť

Petra Triščíková
Publikácia: 15.07.2022

Máte neblahé tušenie, že do vášho domova zavítali myši? Potom si prečítajte naše tipy, ako sa malých hlodavcov čo najskôr zbaviť, či už sa zabývali u vás doma, na záhrade alebo v garáži. Poradíme vám tiež, ako spoznať, že ide skutočne o myši, ako predísť ich nevítanej návšteve a kedy volať deratizátora.

Myš vs. potkan

Potkany a myši môžu na prvý pohľad vyzerať podobne. Je medzi nimi však niekoľko zásadných rozdielov. Pokiaľ sa týchto škodcov chcete úspešne zbaviť, je dôležité, aby ste vedeli, aký hlodavec sa vo vašom dome usídlil. To, čo funguje na myši, nemusí totiž nutne zaberať na potkany.

Jedným z najzásadnejších rozdielov je, že myši sú zvedavé a potkany opatrné. Pokiaľ teda chcete myš chytiť, môžete pascu umiestniť pokojne doprostred obývacej izby. Zvedavá myš pôjde novú vec obzrieť a pravdepodobne sa aj chytí. V prípade, že ju nechytíte v prvých dňoch, pasca na myš je pravdepodobne umiestnená na zlom mieste a treba ju presunúť.

Naopak potkany sú oproti myšiam opatrné a novým veciam sa budú vyhýbať. Preto sa odporúča umiestniť do miestnosti najskôr nenastraženú pascu, aby si na ňu potkan zvykol.

Myši

Myši sa najčastejšie zdržujú na miestach, ktoré sú v blízkosti zdroja potravy. Na stavbu hniezda používajú akýkoľvek mäkký materiál, ako je napríklad drvený papier. Za jeden rok môže jedna myšacia samica odchovať až 8 vrhov po 5–6 mláďatoch. Títo potomkovia sa potom môžu začať rozmnožovať už za 6 týždňov. Myši zvyčajne žijú asi 12 – 18 mesiacov.

Ako sa myši pohybujú

Myši sú vynikajúci skokani, plavci a horolezci. Dokážu dokonca liezť aj po zvislých povrchoch. Vedia skákať vysoko a rýchlo behať po drôtoch, kábloch aj lanách. Pohybujú sa na všetkých štyroch nohách a držia chvost rovno, aby udržali rovnováhu. Myši sú nočné tvory a najaktívnejšie sú v noci. Vyhýbajú sa jasnému svetlu, niekedy však vyjdú aj počas dňa, aby našli niečo na jedenie.

Dôležité fakty o myšiach

  • Myši sa boja potkanov.
  • Sú farboslepé, avšak ich ostatné zmysly ako sluch, čuch, chuť a hmat sú veľmi dobre vyvinuté.
  • Prítomnosť myší v domácnosti spoznáte podľa trusu a stôp po hlodaní.
Zdroj: Canva

Potkany

Potkany zožerú takmer čokoľvek, ale preferujú predovšetkým čerstvé obilie a mäso. Na rozdiel od myší, ktoré sa len zriedka zavrtávajú, sa potkny hrabú pod domami, pozdĺž plotov aj pod rastlinami, kde tvoria nory. Za rok môže mať samica potkana 7 vrhov s až 12 mláďatami. Tieto potkany sa môžu začať množiť vo veku troch mesiacov a rozmnožujú sa predovšetkým na jar. Potkany žijú vo voľnej prírode cca dva roky.

Ako sa potkany pohybujú

Potkany sú veľmi dobrí lezci a plavci, preto sa môžu do domov dostať cez rozbité kanalizácie alebo záchody. Každý deň dodržiavajú pravidelné rutiny. Pokiaľ sa im do cesty postavia nové veci, urobia všetko pre to, aby sa im vyhli.

Dôležité fakty o potkanoch

  • Medzi známky prítomnosti potkana patrí trus, stopy po hryzení a nory.
  • Rovnako ako myši sú potkany nočné tvory a majú veľmi zlý zrak. Majú však veľmi dobre vyvinutý čuch, chuť a sluch.
  • Potkany sú v porovnaní s myšami oveľa väčšie, majú hrubšiu srsť a väčšiu hlavu a nohy.
Zdroj: Canva

Ako spoznať, že máte doma myši

Myší trus

Čerstvý trus je tmavý a vlhký a vyzerá ako malé zrnká ryže. Najväčšie množstvo trusu nájdete tam, kde hlodavce hniezdia alebo sa kŕmia, obvykle v blízkosti uskladnených potravín alebo v skrinkách pod drezom.

Stopy po hlodaní

Prehryznuté otvory môžete vidieť na obaloch potravín, na kobercoch alebo aj na stenách. Stopy môžu tiež ukázať, či ide o potkany alebo myši. Väčšie stopy po hlodaní sú spôsobené väčšími zubami potkanov a menšie po myšiach. Myši používajú na stavbu hniezd materiály ako skartovaný papier, rôzne textílie alebo sušené rastlinné materiály. Pokiaľ teda nájdete kúsky týchto materiálov na podlahe, zrejme vás myši skutočne navštívili.

Zápach

Mačky a psy môžu byť v miestach, kde sa vyskytujú myši, nepokojní. Miesto dôkladne oňuchávajú. Je to dôsledok zápachu moču hlodavcov. Pokiaľ teda vidíte, že sa váš domáci maznáčik hrabe v oblasti, o ktorú predtým nejavil záujem, vezmite si baterku a miesto prezrite. Pokiaľ je zamorenie myšami rozsiahlejšie, ucítite aj vy zatuchnutý zápach amoniaku.

Škrabavé zvuky

Pokiaľ sa v noci ozýva šramot, môže to byť známkou toho, že sa vo vašom dome usídlili myši. Môžete ich počuť, ako šmejdia pod podlahou, okolo skríň alebo sa zavŕtavajú za steny a trámy. Niekedy je tiež počuť tlmené pištenie. Ak máte mačku alebo iné domáce zviera, sledujte, či venuje pozornosť tomu, čo sa deje za múrom.

Zdroj: Canva

Ako zabrániť myšiam, aby sa u vás zabývali

Blokujte všetky vstupné miesta

Najdôležitejším opatrením proti zabývaniu sa myší a potkanov u vás v dome je skontrolovať základy a steny domu a uistiť sa, že sú dobre utesnené. Obzvlášť jeseň je na vykonanie inšpekcie vhodná, pretože je to doba, kedy sa hlodavce snažia v domoch uschovať pred chladom.

Presuňte kŕmidlá pre vtáky ďalej od domu

Krmivo pre vtáky je pre hlodavcov lahodnou pochúťkou, o čom svedčí aj prítomnosť veveričiek šantiacich okolo akéhokoľvek vtáčieho kŕmidla. Preto kŕmidlá umiestnite čo najďalej od domu.

Uschovajte krmivo pre domácich miláčikov do sklenenej dózy

Krmivo pre psy a mačky preložte do uzavretých, vzduchotesných nádob vysoko nad zemou, najlepšie ihneď po nákupe. Suché krmivá pre domácich miláčikov sú totiž pochúťkou aj pre hlodavce.

Utesnite suché potraviny

Múku, cukor a ďalšie suché potraviny uchovávajte v tesne uzavretých plastových alebo sklenených nádobách na vysokých policiach alebo v chladničke. Hlodavce nebudú mať žiadnu motiváciu usadiť sa vo vašom dome, pokiaľ nebudú cítiť žiadny zdroj potravy.

Čistota nadovšetko

Omrvinky alebo popadané zvyšky jedla na podlahe alebo na pracovnej doske sú pozvánkou pre myši a krysy. Majte teda vždy po ruke ručný vysávač alebo zmeták a lopatku a nikdy nenechávajte nedojedené misky s krmivom pre domácich miláčikov na podlahe.

Zatvárajte dvere

Na jeseň hľadajú hlodavce teplé miesto na zimu. Zvyknite si teda zatvárať garážové vráta ihneď po vystúpení z auta. Rovnako posuvné dvere na balkóne či terase majte zatvorené, alebo ich aspoň chráňte sieťami, aby ste zabránili nechcenej myšej návšteve.

Zaobstarajte si mačku

Skvelými deratizátormi myší sú mačky. Často dokážu uloviť hlodavce skôr, než sa stačí v domácnosti zabývať a vytvoriť si hniezda.

Zdroj: Canva

Ako sa zbaviť myší v dome alebo byte

Pokiaľ sa u vás doma predsa len zabývali myši, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť:

Klasické pasce na myši

Najbežnejším spôsobom, ako sa zbaviť myší, sú pasce. Ich obstaranie nie je cenovo nákladné a výsledok uvidíte takmer okamžite. Na trhu nájdete drevené aj celoplastové pasce, ale dokonca aj odchytové klietky, ktoré myš nezabijú a vy ju môžete odniesť ďaleko od domu a vypustiť ju, čo je oveľa humánnejšie.

Plašiče a odpudzovače myší

Zaobstarať si môžete aj ultrazvukové a pachové plašiče. Tie ultrazvukové majú výhodu v tom, že ich ľudia nepočujú. Nevýhodou je, že ultrazvukové vlny neprechádzajú cez steny a je teda nutné plašiče inštalovať v každej miestnosti.

Jed na hlodavce

Pokiaľ sa rozhodnete pre jed, počítajte s tým, že bude niekoľko dní trvať, než na myš zaberie. Jed väčšinou obsahuje látky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi a myš, ktorá jed zje, do niekoľkých dní zomrie na vnútorné krvácanie. Toto riešenie však použite len vtedy, pokiaľ nehrozí, že by jed zbaštil aj váš domáci maznáčik.

Zaobstarajte si mačku

Mačka dokáže váš byt alebo dom ochrániť pred hlodavcami raz dva. Niekedy dokonca stačí, aby myš zacítila jej pach a vašej domácnosti sa vyhne oblúkom. Skvele fungujú aj hadie výkaly, ktoré zakúpite vo zverimexe. Had totiž patrí medzi prirodzených predátorov hlodavcov.

Vyzrajte na ne vôňou

Naše babičky vedeli, ako na myši, a preto nepodceňte ani ich rady! Skúste dom prevoňať silne voňajúcim mydlom, harmančekom, levanduľou, rebríčkom či mätou. Vyskúšať môžete tiež cesnak, chilli alebo lístie z orecha. Myš by sa vášmu obydliu mala vyhnúť. Rovnako dobre pôsobia aj prostriedky proti moliam.

Zdroj: Canva

Ako sa zbaviť myší na záhrade

Ani v záhrade nie sú hlodavce vítanou návštevou. Okrem toho, že vám ničia úrodu, môžu tiež prenášať rôzne choroby. Ako ich teda vypudiť? Tu máte pár osvedčených trikov.

Nasaďte do záhrady aromatické kvety

Hlodavce odpudzujú aromatické rastliny ako mäta, pryšec, harmanček, cesnak alebo afrikány. Odradiť ich môže tiež orechové lístie, korenie alebo pálivá paprika vysypaná vo vysokej tráve.

Vyskúšajte plašiče

Rovnako ako v interiéri, tak aj v exteriéri môžete využiť plašiče myší, ktoré fungujú na princípe ultrazvukových vĺn. Ich zvuk nepočuje ľudské ucho, ale ani ucho domáceho maznáčika.

Pastičky na hlodavce

Na vyhubenie myší je najlepšia sklápacia pastička s návnadou z jablka. Pascu však nastražte až večer, aby sa do nich cez deň nechytili napríklad vtáky. Na hraboše je možné použiť pasce v tvare domčeka. Tie sa umiestnia do zeme blízko ich nory. Hlodavec vkĺzne dovnútra úzkym otvorom, ale von sa už nedostane.

Môžete tiež vyskúšať posypať otvory do nor draselnou soľou, nory zahrnúť a prišliapnuť. Uvoľňujúci sa chlór by mal hlodavce vypudiť. Ak sa rozhodnete siahnuť po jede, majte na pamäti, že tieto látky môžu byť nebezpečné pre deti aj domáce zvieratá. Je preto dôležité voliť také, ktoré pôsobia skôr ako na princípe prudkého jedu napríklad na krvotvorbu hlodavcov.

Zdroj: Canva

Ako sa zbaviť myší v garáži

Myši sa v garážach vyskytujú najčastejšie, a to z toho dôvodu, že je tu množstvo tmavých miest, kde sa títo malí hlodavce môžu ľahko schovať a hniezdiť. Ako sa ich teda zbaviť?

Odchytové a pružinové pasce

Rovnako dobre ako v interiéri fungujú klasické pasce aj v garáži. Typickou potravou na chytanie myší je syr, použiť však môžete čokoľvek, myši nie sú vyberavé. Pascu s návnadou umiestnite blízko miesta, kde tušíte, že sa myši vyskytujú.

Lepivé pasce

Lepiace pasce majú na sebe lepkavú voskovú hmotu, ktorá zachytí myš, keď na lepiacu podložku vbehne. Tieto pasce sa páčia hlavne ľuďom, ktorí majú z kladenia pružinových pascí obavy kvôli deťom alebo domácim miláčikom.

Ďalšie možnosti

Pokiaľ nemáte na zabíjanie myší žalúdok, môžete zvoliť aj rôzne živé pasce. Väčšina konštrukcií je prispôsobených tak, že hlodavce navnadia, aby dovnútra vstúpili a následne spustia dvierka a myš uväzní. Myš potom môžete vypustiť v lese alebo na pole.

Kedy volať deratizátora

Niekedy na odstránenie myší z domu alebo iných priestorov sami nestačíme, a tak treba zavolať odbornú pomoc. V prípade, že počujete myši škrabať v stenách či iných častiach domu a nedarí sa vám ich chytiť do pascí, je čas zavolať profesionálneho deratizátora. Ten vám pomôže zistiť, kadiaľ sa myši do vášho obydlia dostávajú a vyhubí ich.

Autor článku