Idete na dovolenku? Poradíme, ako zabezpečiť dom či byt pred zlodejmi

Petra Triščíková
Publikácia: 14.06.2022

Máte už na leto naplánovanú dovolenku? Či už vyrážate na 14 dní k moru, na týždeň na chalupu po Českej republike, alebo len na wellness víkend, mali by ste svoj domov poriadne zabezpečiť. Mohlo by sa totiž stať, že by vás po príchode domov čakalo nemilé prekvapenie v podobe vykradnutého domu. Polícia SR eviduje viac ako 7 tisíc vlámaní do bytov a rodinných domov ročne. Z tohto vysokého čísla sa dá ľahko odvodiť, že slovenské domácnosti nie sú dostatočne zabezpečené. V nasledujúcich riadkoch si povieme, ako najlepšie zabezpečiť dom pred dovolenkou, aby ste ochránili svoj majetok.

1. Prevencia je základ úspechu

Ako zabezpečiť byt alebo dom vám predstavíme nižšie. Nemenej dôležitá je však prevencia proti krádeži. Čo by ste teda mali urobiť pred samotným odchodom na dovolenku?

  • Samozrejmosťou je poistenie. Existujú však poisťovne, ktoré veľmi podrobne stanovujú úroveň zabezpečenia, ktorá podmieňuje výplatu škody pri vlámaniu.
  • Pred odchodom vždy skontrolujte, že ste zavreli všetky okná a zamkli dvere.
  • Nikdy neskrývajte kľúče pod rohožkou alebo pod kvetináčom. Zlodeji tieto miesta veľmi dobre poznajú a náhodne ich skúšajú.
  • Požiadajte svojich susedov o stráženie domu a vyprázdňovanie schránky. Plná poštová schránka signalizuje, že ste dlhšiu dobu preč.
  • Nechváľte sa odchodom na dovolenku, a to najmä na sociálnych sieťach. Pokiaľ chcete radosť z dovolenky s niekým zdieľať, držte informáciu iba v kruhu najbližších.
  • Cennosti v podobe drahých šperkov, hotovosti alebo elektroniky rafinovane schovajte.
  • Simulujte svoju prítomnosť pomocou automatického spúšťania osvetlenia alebo roliet v určitú dobu.

2. Zabezpečte prístup k domu

Dôležité je zabezpečiť už samotný prístup k domu. Prvou vecou, čo totiž zlodej bude musieť vyriešiť, je prístupová cesta. Základom je teda kvalitná a dobre zabezpečená vjazdová brána alebo bránka. Zlodej pri vlámaní bude musieť preliezť bránu či plot, čo mu vynášanie vecí z domu sťaží. Navyše si ho takto môže niekto ľahko všimnúť a zavolať políciu.

3. Ako zabezpečiť dvere

Zlodeji sa do bytu alebo domu obvykle dostanú vstupnými dverami. Z toho dôvodu odporúčame obstaranie bezpečnostných dverí. Na trhu je dnes mnoho druhov, nie všetky sú však kvalitné. Ak chcete, aby vám v prípade krádeže poisťovňa škodu preplatila, zvoľte dvere 3. a 4. bezpečnostnej triedy. Ideálne sú dvere vyrobené z pozinkovaného plechu a s pevným oceľovým jadrom. Cez tento materiál sa zlodej len ťažko dostane.

Zabúdať by ste však nemali ani na garážové alebo balkónové dvere. Na ich zabezpečenie sa ponúkajú alarmy, uzamykateľné kľučky alebo špeciálne zámky.

4. Ako zabezpečiť okná na prízemí

Okná sú ďalším najčastejším prístupom do domu. Existuje však pár efektívnych spôsobov, ako zabezpečiť okná pred zlodejmi. Prvým sú bezpečnostné mreže. Dnes sa už vyrábajú také, ktoré sú oveľa estetickejšie ako tie, ktoré si pamätáme. Aj tak sa ale nie každý chce pozerať z domu cez mreže.

Skvelé sú napríklad aj bezpečnostné okenice, ktoré zabezpečia okná a zároveň umožňujú ventiláciu. Okenice môžu byť jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Využiť ich môžete nielen na okná, ale aj balkónové dvere.

Ďalším efektívnym zabezpečením okien sú žalúzie a rolety. Okrem toho, že ochránia váš dom pred vstupom zlodejov, poskytujú aj protihlukovú a tepelnú izoláciu.

Iste je dobré spomenúť aj fólie do okien, ktoré sú vhodné najmä do prízemných okien. Hojne sa využívajú napríklad na výklady obchodov. Ich inštaláciou sa spevní presklená plocha a pokus o rozbitie okna je tak oveľa ťažší.

5. Ako zabezpečiť garáž

V prvom rade myslite na správne osvetlenie okolia garáže, pretože zlodeji radi „pracujú” v noci. Pokiaľ im teda chcete vykrádanie sťažiť, nainštalujte svetlá pri vstupe do garáže a v zadnej časti objektu. Garážové brány vždy zatvárajte. Nenecháte tak prechádzajúce alebo prechádzajúcich „obšmietačov“ nahliadnuť do vášho súkromia.

Na garážové brány tiež pridajte mechanický zámok a skontrolujte zárubne brány. Pokiaľ totiž nie je uchytenie dverí zaliate betónom alebo zabezpečené silnými skrutkami, stačí trochu sily a vráta sa dajú ľahko otvoriť.

6. Ako zabezpečiť záhradu

Na záhradách ľudia obvykle mávajú záhradné domčeky, v ktorých skladujú záhradné vybavenie alebo kosačky. Preto nezabudnite zabezpečiť aj vašu záhradu. Na takéto zabezpečenie vám dobre poslúžia vonkajšie detektory pohybu napojené na ústredňu alebo kamerový systém. Zlodeja tak ľahko dopadnete.

Základom je však oplotenie vášho pozemku. Možností je veľa - od obyčajného pletiva cez rôzne typy drevených plotov až po murované alebo betónové ploty.

7. Ako zabezpečiť pivnicu

V pivniciach bytových jednotiek často skladujeme bicykle, lyže a ďalšie drahé vybavenie. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku, zvážte, či tieto veci nepresunúť do bytu. Odporúča sa tiež raz za čas vymeniť zámkové vložky dverí. Samozrejmosťou by mala byť inštalácia bezpečnostného kovania na dvere do spoločných priestorov. Na uzamknutie vašej pivnice použite masívny zámok, cylindrickú zámkovú vložku, uzamykateľné závory či iné zamykacie mechanizmy.

Autor článku