Ako založiť vyvýšený záhon z paliet, tehál, dreva, kameňov či plastu?

Petra Triščíková
Publikácia: 06.06.2022

Baví vás opatrovať svoju záhradu a neustále premýšľate nad tým, ako by sa dala vylepšiť? Pusťte sa do projektu, ktorý vám za pomerne malé úsilie ponúkne veľký efekt – vyvýšený záhon z paliet, dreva, kameňov, tehál a ďalších materiálov. Ako založiť, čím naplniť a ako vysadiť či zazimovať vyvýšený záhon poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je vyvýšený záhon a prečo si ho vyrobiť?

Vyvýšený záhon vyzerá ako veľký box bez dna a veka, je naplnený zeminou a slúži na pestovanie zeleniny, byliniek či okrasných rastlín. Okrem pekného a upraveného vzhľadu záhrady ponúka celý rad praktických výhod. Akých?

Výhody

  • Umožní pestovanie tým, ktorí nemajú na pozemku úrodnú pôdu.
  • Menší výskyt buriny.
  • Dlhšie vegetačné obdobie (vyvýšený záhon sa rýchlo zahrieva, takže môžete začať jarnú výsadbu skôr).
  • Väčšia produktivita a menšia spotreba semien.
  • Jednoduchšie oddeľovanie a zmena pestovaných druhov rastlín.
  • Pri údržbe sa nemusíte toľko ohýbať.
  • Deti a zvieratá vám nepošliapu úrodu.
  • Keďže nechodíte medzi záhonmi, pôda neslieha a zostáva vzdušná.
  • Ak pridáte dno (napr. z jemného pletiva), ochránite rastliny pred krtkami a hrabošmi.
  • Pri daždi neodtečie kvalitná zemina.
  • Je možné použiť odlišné typy zeminy podľa nárokov jednotlivých rastlín.

Ako vidíte, výhod je veľa, nájdu sa ale aj nevýhody, s ktorými treba počítať, keď sa pre vyvýšený záhon rozhodnete. Aké sú to?

Nevýhody

  • Nutnosť nákupu pôdy.
  • Vybudovanie stojí čas a financie.
  • Vyvýšené záhony vyžadujú údržbu.
  • Pôda rýchlejšie vysychá a vyžaduje častejšie zalievanie.
  • Rýchle zahrievanie a tým aj väčšia teplota pôdy nemusia byť vhodné pre všetky typy rastlín.
  • Na jeseň sa naopak rýchlejšie ochladí, čo opäť nemusí byť vhodné pre určité druhy rastlín.
  • Niektoré rastliny potrebujú množstvo miesta na korene, kontajner tak môže byť pre ich správny rast limitujúci.
  • Náročnejšie vybudovanie zavlažovacieho systému.
  • Pri použití nevhodných materiálov na výstavbu existuje riziko uvoľňovania škodlivých látok do pôdy.

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet?

Kontajner pre vyvýšený záhon si je možné zakúpiť v hobby markete, vlastná výroba vám však dá oveľa viac možností vzhľadu a veľkostí. A navyše ten pocit nad vlastným úspešne dokončeným dielom! Poďme sa teda pozrieť, ako založiť vyvýšený záhon z paliet.

Čo si rozmyslieť, než začnete

  • Jednoduchý prístup: Pre údržbu je potrebné sa k záhonu dostať aspoň z troch strán, nie je tak vhodné ho umiestňovať do rohu.
  • Vhodnosť terénu: Vyvýšený záhon môže stáť v podstate na akomkoľvek teréne, a to rovnom aj svahovitom, mokrejšom i suchom. Od umiestnenia sa potom odvíja postup založenia a voľba materiálov – a samozrejme platí, že čím je komplikovanejší terén, tým náročnejšia je stavba vyvýšeného záhonu.
  • Poloha voči slnku: Zatiaľ čo niektoré okrasné rastliny znesú tieň až polotieň, väčšina zeleniny potrebuje na úspešný rast 6 až 8 hodín plného slnečného svitu, tzn. severojužnú orientáciu.
  • Veľkosť: Za optimálnu sa považuje 2,4 × 1,2 metra, pri splnení ostatných vyššie uvedených parametrov si však môžete vyvýšený záhon urobiť ľubovoľne veľký.

Materiál a ďalšie potrebné vybavenie

Okrem paliet, ktoré zoženiete v hobby marketoch, na internetových bazároch a niekedy aj za odvoz zadarmo, budete potrebovať spojovací materiál, meter, rýľ, špagát, kolíky/tyče, štrk (podľa typu záhona), pletivo alebo nopovú fóliu, farby na natretie (voliteľne) a náplň do záhona.

Ako založiť vyvýšený záhon?

Príprava na záhon záleží na jeho veľkosti a vlastnostiach pôdy, ktorá je pod ním. Tri najbežnejšie spôsoby sú:

  • Kopanie so štrkovým spevnením: Pre veľký vyvýšený záhon na bahnitom teréne je nutné vystuženie. To si vyžaduje vymeranie a ohraničenie priestoru pomocou kolíkov a vodiaceho špagátu a následne vykopanie jamy v hĺbke 60 cm (zeminu nevyhadzujte, použijete ju neskôr). Do vzniknutej jamy sa nasype vrstva štrku, ktorá sa vyplní pieskom na spevnenie a vyrovnanie povrchu. Na záver príde vrstva zeminy, ktorá sa uhladí do jednej úrovne so zemou. Debnenie na vyvýšený záhon sa stavia buď na hotový spevnený povrch, alebo sa (pre väčšiu stabilitu) zapúšťa do zeme.
  • Kopanie bez štrkového spevnenia: Ak je záhon stredne veľký a pôda nie je príliš mokrá, bude vám stačiť vykopať jamu hĺbky cca 30 cm. Následne po obvode postavíte debnenie, ktoré naplníte zmesou zeminy a kompostu (pozrite nižšie).
  • Bez kopania: Najjednoduchšia varianta pre menší vyvýšený záhon sa zaobíde bez kopania, záhon jednoducho len postavíte na zem.

Tip: Vo všetkých prípadoch je vhodné položiť na dno vyvýšeného záhona nopovú fóliu, ktorá chráni proti škodcom, izoluje nadmernú vlhkosť a zároveň nebráni prúdeniu vzduchu.

Výroba debnenia z paliet

Palety ponúkajú nespočetné množstvo kreatívnych možností a zároveň sú ideálne pre tých, ktorí naopak zruční nie sú. Hlavné možnosti výroby rámu na vyvýšený záhon z paliet sú v zásade dve:

  1. Jednoduchšie: Palety použijete tak, ako sú. Iba ich spojte k sebe, prípadne natrite. Keďže majú palety medzery, je potrebné zabrániť úniku zeminy počas zalievania a dažďa. K tomu je možné použiť nopovú fóliu, geotextíliu alebo fóliu pre jazierka.
  2. Pracnejšie: Palety rozoberiete a zostavíte do vlastného požadovaného tvaru. Ak vyrobíte tesný box, únik zeminy nehrozí, použitím vnútornej izolácie však predĺžite životnosť debnenia.

Z čoho ďalšieho je možné vyrobiť vyvýšený záhon svojpomocne

Palety nie sú zďaleka jediným materiálom, z ktorého je možné vyrobiť vyvýšený záhon. Možností a rôznych kombinácií je celý rad - áno, jednotlivé materiály môžete medzi sebou ľubovoľne kombinovať a vytvoriť si tak vlastný originálny vyvýšený záhon. Nech už použijete akýkoľvek materiál, základná príprava na založenie je rovnaká ako pri záhone z paliet.

  • Vyvýšený záhon z dreva: Použiteľné sú ako užšie kmene, ktoré poskladáte vodorovne, tak aj tie mohutnejšie, ktoré narežete a postavíte zvisle.
  • Vyvýšený záhon z trámov: Staré trámy vyzerajú veľmi pekne a nie je s nimi príliš veľa práce. Pre väčší efekt ich môžete natrieť ľubovoľnou farbou.
  • Vyvýšený záhon z prútia: Rám spletený zo silného prútia vyzerá veľmi pekne, treba však počítať s tým, že príliš dlho nevydrží.
  • Vyvýšený záhon z kameňov: Vyvýšený záhon z kameňov má pekný prírodný vzhľad, ktorý má navyše dlhú životnosť. Nutné vyberať ploché kamene, ktoré dobre držia na sebe, prípadne použiť spojovací materiál.
  • Vyvýšený záhon z plechu: Chcete vyvýšený záhon s dlhou trvanlivosťou? Zrecyklujte starý vlnitý plech! Veľmi ľahko sa s ním manipuluje, takže s ním veľmi jednoducho vyrobíte napríklad okrúhly vyvýšený záhon.
  • Vyvýšený záhon zo strateného debnenia: Zvyšné tvárnice zo stavby strateného debnenia umožnia vytvoriť úžitkový aj okrasný záhon dohromady – vnútornú veľkú plochu záhonu využijete na zeleninu, otvory v tvárniciach vysadíte kvetmi.
  • Vyvýšený záhon z tehál: Záhon z tehál vám dá podobné možnosti ako ten zo strateného debnenia.
  • Vyvýšený záhon z OSB dosiek: Zoženiete ich za pár korún v akomkoľvek hobby markete a práca s nimi je jednoduchá. Vzhľadom k menšej sile dosiek je potrebné podoprenie, predovšetkým pri väčších záhonoch.
  • Vyvýšený záhon z betónu: Vyvýšený záhon z betónu sa hodí aj tam, kde je menej pevná pôda, prípadne do svahu. Je pracnejší, zato však trvanlivý a ľahko z neho vyrobíte rôzne tvary záhonu.
  • Vyvýšený záhon zo starého nábytku: Vyradený nábytok nemusí letieť do kontajnera, naopak z neho môžete kontajner vyrobiť. Podobne je možné využiť aj starý drevený plot.

Tip: Chcete mať naozaj jedinečný vyvýšený záhon? Nedržte sa iba jednej úrovne, ale postavte ho kaskádovito.

Vyvýšený záhon: najčastejšie otázky a odpovede

Čím naplniť vyvýšený záhon?

Zloženie náplne by sa vždy malo riadiť potrebami rastlín, ktoré plánujete pestovať. Dôležitá je predovšetkým vzdušnosť, dostatok živín a správne hospodárenie s vodou - voda by nemala náplňou ľahko pretiecť, zároveň by ste ale nemali mať z vyvýšeného záhonu rybník. Vhodná náplň vyvýšeného záhonu môže vyzerať napríklad takto:

  1. Spodná vrstva z hrubých suchých vetiev, ktoré sa naskladajú tesne k sebe, slama alebo obyčajná zemina.
  2. Tenšie vetvičky a záhradný odpad.
  3. Listy zo stromov.
  4. Cca 20 cm vrstva kvalitného kompostu, ktorú je možné v prípade potreby doplniť pieskom či rašelinou. Kompost postupom času klesá, a tak je nutné ho dopĺňať.
  5. Poslednou vrchnou vrstvou je ľahký záhradnícky substrát, do ktorého sa ľahko vsádzajú mladé sadenice.

Ako vysadiť vyvýšený záhon?

Ak ešte len začínate, skúste najskôr nenáročnú zeleninu, bylinky a kvety (napr. rododendrony a kamélie). Jednoduché na pestovanie sú napríklad uhorky, cukety a tekvica (pozor však na to, že sú rozpínavé a môžu obmedzovať ostatné rastliny), ďalej potom pór, zeler, zemiaky alebo paradajky.

Ak budete v jednom záhone kombinovať viac druhov rastlín, dávajte dohromady také, ktoré vyžadujú rovnaký typ pôdy a rovnakú frekvenciu zalievania. Vyššie rastliny umiestnite vždy do stredu vyvýšeného záhonu – nebudú tieniť tým nižším.

Ako zazimovať vyvýšený záhon?

Zazimovanie vyvýšeného záhonu je podobné ako zazimovanie celej záhrady. Najlepšou izoláciou a ochranou pôdy je vrstva suchého lístia, pod ktorou pridáte kompost, prípadne kompost zmiešaný s pieskom na prevzdušnenie, a následne ju zakryjete igelitovou fóliou.

Koľko zeminy budem pre vyvýšený záhon potrebovať?

Väčšina balenia substrátov je označená v litroch, je teda nutné spočítať objem záhonu, tzn. vynásobiť jeho šírku, výšku a dĺžku v decimetroch.

Ako dlho vydrží vyvýšený záhon?

Trvanlivosť sa odvíja od použitých materiálov. Najdlhšiu životnosť má plech, betón, tehly a tvárnice na stratené debnenie, najmenšie prútie a drevo. Životnosť dreveného debnenia je možné predĺžiť použitím nopovej fólie, ktorá oddelí drevo od zeminy, uložením na odolnejší základ (tehly) a impregnáciou (pozor na zloženie a uvoľňovanie škodlivých látok).

Aký vysoký by mal byť vyvýšený záhon?

Výška je úplne na vás. Aby mal vyvýšený záhon zmysel, je minimum cca 25 cm. Pokiaľ chcete, aby vyvýšený záhon šetril váš chrbát pri práci, postavte ho do výšky cca 80 cm. Myslite pri tom ale aj na celkovú veľkosť záhonu - aby ste boli schopní dosiahnuť až k jeho stredu.

Je možné na vyvýšený záhon postaviť skleník?

Áno, rozhodne. Jediná nevýhoda je viac práce, technicky tu však žiadny problém nie je (pri vhodnej kombinácii materiálov).

Zaistí mi vyvýšený záhon lepšiu úrodu?

Vyvýšený záhon má množstvo benefitov, ktoré môžu viesť k lepšej úrode. Avšak ani ten najlepší záhon vám nepomôže, keď sa o vašu záhradu nebudete riadne starať.

Je možné vybudovať vyvýšený záhon vo svahu?

Vyvýšený záhon vo svahu je nielen možný, ale aj odporúčaný na jeho spevnenie. Jedinou nevýhodou je väčšia pracnosť, v niektorých prípadoch aj nutnosť spolupracovať s odbornou firmou.

Je vyvýšený záhon vhodný na bio-zeleninu?

Vyvýšený záhon je priam ideálny na pestovanie bio zeleniny, a to vďaka jednoduchej regulácii zloženia zeminy aj jednoduchšej ochrane proti škodcom.

Autor článku