Aký nábytok sa hodí k sivej podlahe? Stavte na minimalizmus
Sivá farba je favoritkou moderných domácností. Dokáže do interiéru dostať atmosféru pokoja, pôsobí nadčasovo, nechá vyniknúť ostatné farby a je obľúbená najmä v minimalistickom štýle. Aký nábytok a dvere ale k šedej podlahe zvoliť, aby bol váš domov dokonale harmonický? Poradíme vám.
Sivá podlaha v interiéri je univerzálna
Nie je sivá ako sivá. Šedých tónov existujú stovky a rozdiely medzi nimi sú skutočne veľké. Nespornou výhodou tejto farby je, že takmer akýkoľvek jej odtieň vytvorí v interiéri základ, ktorý vám následne umožní použiť ďalšie farby.
Sivá farba môže na podlahe vyniknúť v dekore dreva, dlažby, betónu alebo grafických vzorov. Medzi najobľúbenejšie patrí sivá vinylová podlaha, ktorá skvele odoláva oderu aj vode, sivá plávajúca podlaha (laminátová) alebo betónová podlaha s jednoliatym a hladkým povrchom bez škár.
Aký nábytok k sivej podlahe?
Svetlosivá podlaha sa hodí do tmavých miestností, kde zdôrazní svetlo a otvorí priestor. V prípade, že si takýto typ podlahy vyberiete, zvoľte tmavší nábytok na vyšších nohách, ktorý dodá celej miestnosti ľahkosť a vzdušnosť. Na „ťažký“ rustikálny nábytok radšej zabudnite.
Tmavosivá podlaha by naopak mala byť vyvážená svetlými stenami a nábytkom. Pozor si dajte na to, že tmavé farby zmenšujú priestor, preto túto podlahu voľte skôr do väčších miestností.
Aké farby ladia k sivej?
Než začnete s nákupom nábytku v konkrétnej farbe, zvážte, aký efekt od interiéru očakávate. Chcete, aby izba vyzerala väčšia a vzdušnejšia, alebo ju naopak potrebujete opticky zmenšiť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zostavili prehľad najobľúbenejších farieb, ktoré sa so sivou podlahou budú perfektne snúbiť. Použiť ich môžete nielen na nábytok a čalúnenie, ale aj na steny a doplnky.
Sivá a biela
Výber bieleho alebo dreveného nábytku spôsobí, že miestnosť bude pôsobiť tlmene a elegantne. Pokiaľ máte domov zariadený v minimalistickom alebo škandinávskom štýle, nábytok v týchto neutrálnych farbách je skvelá voľba.
Sivá a čierna
Pokiaľ chcete miestnosti dodať dynamiku, zvoľte čierny nábytok. Kombinácia čierneho nábytku, svetlo šedej podlahy a doplnkov v teplých odtieňoch, ako je oranžová alebo červená, si skvele rozumie s industriálnym štýlom.
Sivá a žltá
Táto kombinácia je veľmi obľúbená. Je hravá, rafinovaná a vyzerá zaujímavo. Keď skombinujete svetlú žltú s rovnako sýtou šedou, môžete ich dať do obývacej izby aj kuchyne. V sýtom podaní je skvelou voľbou do študentských izieb.
Sivá a červená
Výrazná červená so šedou je veľmi kontrastná a ostrá. Pokiaľ ale zvolíte zemito červenú, získate veľmi elegantný vzhľad. Veľmi pekne bude pôsobiť napríklad sivá podlaha pri červenej kuchyni. Podlaha môže byť v tomto prípade veľmi svetlá popolavá aj tmavšia. Farbu zvoľte podľa veľkosti miestnosti.
Sivá a modrá
Ak chcete vytvoriť elegantnú „glamour” izbu, zamyslite sa nad touto kombináciou. Námornícka modrá alebo atramentová pekne vynikne vedľa rôznych odtieňov sivej. Pokiaľ pridáte ďalšiu doplnkovú farbu (napr. fuchsiovú), bude voľba dobrá aj do obývacích izieb či spální.
Sivá a ružová
Keď pridáte k betónovej šedej jemnú púdrovo ružovú farbu, dostanete skvelé duo vhodné ako do obývacích izieb, spální i hál, tak pokojne aj detských izbičiek. Táto voľba je moderná, útulná a lahodí oku.
Aké dvere k sivej podlahe?
Dvere a zárubne považujeme za nábytok, preto na ne platia rovnaké pravidlá. Vždy ich laďte s dvoma, maximálne tromi interiérovými prvkami (s podlahou, oknami alebo s nábytkom). Keď sa budete riadiť podľa tohto pravidla, nikdy neurobíte chybu. Do úvahy berte aj teplotu odtieňov. Kombinácia musí ísť tón v tóne – teplý odtieň s teplým, chladný odtieň zase s chladným.
Najuniverzálnejšie sú biele dvere, ktoré sa hodia všade. Biela farba je nadčasová, moderná a perfektne sa kombinuje s podlahou aj nábytkom. Pokiaľ zvolíte interiérové dvere v bielej farbe, nemôžete nič pokaziť. Naopak, uvoľnia sa vám ruky pri voľbe farby nábytku a doplnkov.
V prípade, že potrebujete miestnosť opticky zväčšiť a presvetliť, siahnite po dverách vo svetlých odtieňoch. Naopak, pri väčších miestnostiach je možné zvoliť tmavú podlahu spolu s dverami, ktoré priestor zmenšia a skôr usadia.