Spoznajte úsporné sprchové hlavice s technológiou šetriča vody a ušetrite až 50 %
Určite poznáte ten pocit, keď niektorý z členov vašej domácnosti trávi v sprche dlhé minúty (často až desiatky minút), zatiaľ čo vám vstávajú vlasy hrôzou zo sumy, ktorá sa objaví na vyúčtovaní, a trápi vás ekologická stopa vašej rodiny. Viete však, že inštaláciou úspornej sprchovej hlavice alebo jednoduchého šetriča vody ušetríte stovky eur ročne za spotrebovanú vodu?
Čo sa v článku dozviete?
Aké sú možnosti úspory vody pri sprchovaní
Na úsporu vody pri sprchovaní môžete zvoliť buď lacnejší šetrič vody, alebo drahšiu úspornú sprchovú hlavicu. Obe dve riešenia majú svoje výhody aj nevýhody, záleží teda na priorite každého človeka.
Tip na zamyslenie
Ekológia, zero waste, udržateľnosť a obnoviteľné zdroje sú veľkou témou dnešnej doby. Pokiaľ sa aj vy týmito témami zaoberáte, je potrebné vziať na vedomie aj ďalší faktor, ktorý môže zásadne ovplyvniť spotrebu vody – a to ten ľudský.
Šetrič vody ani úsporná sprchová hlavica totiž samy o sebe nedokážu, ani napriek svojim preukázateľným úsporným vlastnostiam, spôsobiť úsporné používanie sprchy. Nakoniec ste to len a iba vy, kto koriguje, ako dlho bude sprcha pustená.
Ako šetriť vodu počas sprchovania
Spotrebu vody zefektívnite napríklad tak, že sa pri sprchovaní najskôr osprchujete krátko, potom vodu zastavíte, použijete sprchový gél či šampón, a potom sa znova krátko, ale dostatočne umyjete. Takto budete mať skutočne čisté svedomie, že sa sprchujete iba po nevyhnutne dlhú dobu.
Pokiaľ necháte vodu tiecť, keď si nanášate sprchový gél alebo šampón a po umytí zostanete ďalších 20 minút pod prúdom teplej vody, aj s úspornou sprchou pretečie približne 150 litrov teplej vody. To nielen zbytočne zvyšuje vaše náklady na vodu, ale aj negatívne ovplyvňuje životné prostredie.
Ako zmeniť svoje návyky
Ak je príliš dlhé a zbytočne naťahované sprchovanie vo vašej rodine zvykom, skúste sa na to s členmi domácnosti pozrieť z trochu iného uhla pohľadu. Sprcha na konci dňa je možno antistresovou aktivitou, existujú však aj iné alternatívne formy odpočinku ako návšteva sauny, vírivky alebo napríklad meditácie. Také zmeny nielen šetria peniaze a vodu, ale tiež prinášajú nové zážitky a uvoľnenia.
Čo je to úsporný šetrič vody na batériu a na akom princípe funguje
Šetrič vody do sprchy je zariadenie, ktoré jednoducho namontujete medzi sprchovú batériu a sprchovú hadicu. Takáto nenápadná a jednoduchá vychytávka dokáže veľmi efektívne redukovať prietok vody, a navyše si ju zaobstaráte výrazne lacnejšie ako úspornú sprchovú hlavicu.
Hlavnou výhodou šetričov vody na sprchu je ich nízka cena a jednoduchosť inštalácie. Bežný prietok sprchou bez úsporného šetriča sa pohybuje medzi 12–16 litrami (niekedy dokonca aj 20 litrami) za minútu.
Prietok sprchou so šetričom vody je možné znížiť až na 4 litre za minútu. Takto nízky prietok už je ale prakticky nepoužiteľný. Aby nebol ovplyvnený užívateľský komfort sprchovania, je nutné, aby bol prietok vody nastavený na cca 6–8 litrov za minútu. Pri takomto prietoku je dosahované až 70% (v priemere cca 50%) úspory vody pri sprchovaní = úspora stoviek eur ročne.
Šetrič vody na sprchu teda spája obe dôležité vlastnosti, a to požiadavku na úsporu a adekvátny komfort.
Zvládnem si úsporný šetrič do sprchy namontovať sám
Inštalácia úsporného šetriča je skutočne jednoduchá a ľahko ju zvládne každý sám. Stačí rukou povoliť sprchovú hadicu, na batériu naskrutkovať šetrič a následne tento šetrič pripevniť na sprchovú hadicu. To je všetko, čo potrebujete na úspornejšie a ekologickejšie sprchovanie.
Úsporný šetrič je možné dotiahnuť rukou, kľúčom (ak je hladký a je opatrený dvoma plôškami), alebo kliešťami. Pri treťom variante odporúčame vložiť medzi čeľuste klieští handričku. Zabránite tak poškriabaniu. Zároveň neodporúčame používať hrubú silu, šetrič doťahujte vždy s citom. Pokiaľ si inštaláciou nie ste istí, na internete nájdete niekoľko návodov. Prípadne to istí rýchla návšteva hodinového manžela.
Nevýhody šetričov do sprchy
Všetky šetriče do sprchy fungujú na spôsobe „škrtenia“ prietoku vody, a tak môže dôjsť k zníženiu komfortu a kvality sprchovania (napr. pri umývaní hlavy). Ide o individuálny problém v závislosti na tom, aká je bežná prietokovosť vašej sprchovej hlavice.
Niektoré klasické sprchové hlavice nie sú dostatočne komfortné, pokiaľ nimi nepreteká množstvo vody v minimálnej hodnote cca 10 litrov za minútu. V tomto prípade použitie šetriča zaisťuje menšiu úsporu. Aj tá sa ale počíta. Pokiaľ bol pôvodný prietok napr. 15 litrov za minútu, ušetríte 30 % vody.
Pokiaľ chcete zachovať vysoký komfort, kvalitu sprchovania a súčasne pri sprchovaní ušetriť, odporúčame zakúpiť úspornú sprchovú hlavicu. Úsporné sprchové hlavice totiž fungujú na odlišnom princípe a zachovávajú všetok komfort sprchovania, vrátane úspory vody aj pri nízkom prietoku vody.
Čo je úsporná sprchová hlavica a na akom princípe funguje
Úsporná sprchová hlavica vyzerá úplne rovnako ako klasická sprchová hlavica, s tým rozdielom, že je už konštruovaná tak, aby cez ňu prechádzalo podstatne menšie množstvo vody, a to pri zachovaní plného komfortu používania. Rovnako ako pri klasických sprchových hlaviciach, aj tu existujú dve varianty – pohyblivé sprchové hlavice do ruky a fixné hlavice.
Ručné sprchové hlavice
Populárnejšie a predávanejšie sú ručné úsporné sprchové hlavice, pri ktorých sa líšia dizajn (tvar hlavice) a technológia zvolená na redukciu prietoku vody.
- Hlavným rozdielom je to, či sprchová hlavica umožňuje sprchovanie jednoduchým prúdom vody alebo ponúka viac možností prepnutia sprchového prúdu.
- Druhým rozdielom ručných hlavíc je tlak, ktorý garantuje úsporný prietok. Väčšina úsporných hlavíc má úsporný prietok deklarovaný pri tlaku 3 bary, niektoré hlavice ale umožňujú aj použitie pri tlaku 5 barov. Príliš vysoký tlak (5 a viac barov) je však pre domácnosť skôr škodlivý a spôsobuje namáhanie všetkých častí vodovodného rozvodu, ako sú tesnenia alebo aj prívodné hadice k WC, preto odporúčame inštaláciu regulátora tlaku vody, ktorý zaistí nižší a konštantný tlak na dostačujúcej hodnote okolo 3 barov.
- Posledným rozdielom je potom samotný vzhľad. Obvyklejšou voľbou je chróm, ale v predaji môžu byť aj hlavice v bielom prevedení.
Fixné úsporné sprchové hlavice
Druhou skupinou sprchových hlavíc sú čím ďalej populárnejšie fixné úsporné sprchové hlavice.
Pri týchto sprchových hlaviciach sa líšia predovšetkým dizajn a technológia redukcie prietoku vody.
Hlavná výhoda fixných sprchových hlavíc spočíva v tom, že dokážu napodobniť neekologický (ale veľmi populárny) efekt tropického dažďa. Tento luxusný spôsob sprchovania ale pri klasických fixných sprchovacích hlaviciach znamená obrovskú spotrebu vody. Prietok je bežne na úrovni 15–20 litrov za minútu. Úsporná dažďová sprchová hlavica s prietokom 8 litrov za minútu tak dokáže šetriť cca 50-70% nákladov pri zachovaní príjemného dažďového efektu.
Úsporné sprchové hlavice v športových halách sú budúcnosťou šetrenia vody
Fixnú úspornú sprchu je možné, obdobne ako u šetričov vody na batériu, zaobstarať aj v prevedení antivandal – hlavicu nemožno povoliť rukou alebo plochým kľúčom, ale iba špeciálnym kľúčom s dvoma hrotmi, ktorý je súčasťou balenia hlavice.
Tento druh úspornej sprchovej hlavice je vhodný predovšetkým do spŕch športových hál, škôl, internátov a ďalších podobných priestorov, kde dochádza k nekontrolovateľnému striedaniu veľkého počtu ľudí a najväčšiemu plytvaniu drahou teplou vodou.
Autor článku
Barbora Jašíková
Šéfredaktor & Obsahový špecialista
Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.